Zespół suszonej śliwki to choroba, która charakteryzuje się pomarszczoną skórą powłok brzusznych. Na tę rzadką chorobę cierpiał 6-letni dziś Marcel, któremu chirurdzy z Gliwic, przeszczepili mięśnie z ud do brzucha.
Narządy wewnętrzne Marcela znajdowały się bezpośrednio pod skórą, przez co brzuszek dziecka był asymetryczny. Chłopczyk nie mógł utrzymać właściwej pozycji, miał problemy z poruszaniem się i prawidłową pracą jelit.
Dzięki wysiłkom matki Marcela, chłopiec trafił do Centrum Onkologii w Gliwicach. Prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk, aby pomóc chłopcu, zdecydowali się przeprowadzić u niego nowatorski zabieg przeszczepu mięśni z innej partii ciała w okolice brzucha.
Opracowaliśmy technikę, która miała na celu odtworzenie funkcjonalne. Nie tylko kształtu, symetrii, odpowiedniego napięcia, ale również ruchomości tego regionu anatomicznego. Dotychczas próby nie kończyły się takimi rezultatami – tłumaczy chirurg onkologiczny, prof. Adam Maciejewski.
Do tej pory medycyna miała niewiele do zaoferowania dzieciom z zespołem suszonej śliwki. Operacje brzucha, o ile ktoś się na nie decydował, miały przeważnie charakter kosmetyczny. Służyły jedynie poprawie codziennego funkcjonowania, ale nie usuwały podstawowego problemu.
Więcej o schorzeniu suszonej śliwki przeczytacie: Czym jest zespół suszonej śliwki? Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Zobacz nowatorski zabieg u dziecka z zespołem suszonej śliwki: