W 2006 roku w Szpitalu Św. Jadwigi w Trzebnicy dokonano po raz pierwszy w Polsce przeszczepu dłoni. Biorcą był Leszek Opoka, który stracił prawą rękę w wyniku wypadku podczas cięcia desek.
Zespołem chirurgów kierował prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki z trzebnickiego szpitala. Opoka zgłosił się do najbardziej znanego w Polsce Ośrodka Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Trzebnicy. Ośrodek został założony przez prof. Ryszarda Kociębę, pierwszego lekarza w Europie, siódmego na świecie, który w 1971 r. dokonał udanej operacji przyszycia odciętej ręki. Ośrodek nie zajmował się jednak przeszczepami... do czasu. Zespół chirurgów, któremu przewodził prof. Jabłecki dokonał pionierskiej operacji przeszczepu ręki właśnie u Leszka Opoki.
Przeszczep kończyny jest trudniejszy od przeszczepu organów wewnętrznych. Przede wszystkim ciężko o dawcę, rodziny zmarłych potencjalnych dawców nie chcą zgodzić się na pobranie widocznych narządów. Sama operacja przeszczepu trwa wiele godzin i wymaga precyzji i dokładności.
Aby dokonać przeszczepu ręki trzeba być niebywale precyzyjnym. Łączymy często naczynia o średnicy 2 milimetrów nicią, której nie widać.
Zobacz nasz film i poznaj lekarzy, którzy dokonali niezwykłego przeszczepu ręki