Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?

Vonschonertagen/getty images

Pieczenie ucha to dla niektórych osób nieprzyjemna i źle znoszona dolegliwość. Inni ludzie nie zwracają na ten objaw uwagi, dopóki nie towarzyszą mu inne problemy. Choć często przyczyna jest banalna, pieczenie ucha bywa elementem obrazu choroby, która może okazać się groźna dla zdrowia.

Pieczenie ucha to stan, który obrósł w legendy. Osoby wierzące w różnego rodzaju przesądy przypisują temu objawowi znaczenie związane z zachowaniem innych ludzi. Pozostali traktują taki symptom jako oznakę choroby lub wiążą go ze swoim stanem emocjonalnym.

Zobacz też:

Co oznacza pieczenie ucha?

W ludowych przesądach i obiegowych opiniach pieczenie ucha to zjawisko o istotnym znaczeniu. Wiele osób jest zdania, że w chwili, gdy pieką ich uszy, ktoś właśnie plotkuje na ich temat. Niektórzy wręcz twierdzą, że jeśli pieczenie dotyczy lewego ucha, to ktoś mówi o nich dobrze, a kiedy prawego – to obgaduje i dzieli się swoimi nieprzychylnymi uwagami. Jest to tak silnie zakorzeniony zabobon, że nawet osoby, które w niego nie wierzą, przypominają sobie o nim w chwili, gdy odczują pieczenie ucha. Dla słabo wykształconych, podatnych na tego typu sugestie osób ten niewinny objaw może stać się powodem poważnego niepokoju. Teorie objaśniające pieczenie ucha „przepływem energii”, złych lub dobrych fluidów, nie mają żadnego naukowego potwierdzenia.

Przyczyny pieczenia uszu

Medycyna przyjmuje zupełnie inne stanowisko w odniesieniu do pieczenia uszu. Jeśli pacjent skarży się na taką dolegliwość, poszukuje się racjonalnej przyczyny, która może taki stan wywoływać. Nie wszystkie z możliwych powodów pieczenia uszu świadczą o chorobie. Wiele z nich wiąże się z codziennymi sytuacjami i problemami dalekimi od medycznej patologii.

Pieczenie ucha często wynika z jego przekrwienia albo odwrotnie – chwilowego niedokrwienia. Najbardziej prozaicznymi powodami są te, które wynikają z wpływu środowiska na organizm. Jeśli dana osoba jest ubrana zbyt ciepło, przegrzana, to naturalną reakcją jest rozszerzenie naczyń skórnych w odsłoniętych obszarach ciała. Dzieje się tak na powierzchni twarzy, skóry głowy czy właśnie na małżowinach usznych. Napływ większej ilości krwi może powodować napięcie skóry, lekki obrzęk tkanek miękkich i podrażnienie zakończeń nerwowych, które przenoszą nerwami do mózgu informację o nietypowym pobudzeniu. Często impulsy te są identyczne z tymi, które wywołane są przez oddziaływanie na skórę ucha podwyższonej temperatury, czyli dają wrażenie pieczenia.

Inną banalną przyczyną może być nieprawidłowa pozycja głowy podczas snu. Dłuższe leżenie na boku z głową opartą na twardej poduszce lub wałku może powodować ucisk na delikatne tkanki małżowiny usznej i czasowe niedokrwienie. Kiedy budzący się człowiek podnosi głowę, do ucha napływa większa ilość krwi i w reakcji pojawia się jego pieczenie. Podobny efekt można czasem zaobserwować po zdjęciu za ciasnej czapki lub za małego czepka pływackiego.

Na stan ucha i pobudzenie zakończeń nerwowych wpływają też czynniki fizyczne. Przemarznięte ucho często będzie piekło, podobnie jak to, którego skóra na skutek długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe ulegnie słonecznemu oparzeniu. Dlatego na pieczenie uszu skarżą się często plażowicze, osoby wędrujące w górach lub po śniegu w ostrych promieniach słońca albo nieostrożni, nienoszący nakryć głowy żeglarze.

Jeśli ucho puchnie, swędzi i piecze latem, może to oznaczać, że stało się obiektem ataku komara lub innego owada. Bywa też, że pieczenie jest reakcją na kontakt z pokrzywą lub inną drażniącą rośliną, do którego dochodzi np. podczas wylegiwania się w trawie na pikniku.

Niektóre osoby o bardziej labilnej psychice, znerwicowane lub z zaburzeniami wegetatywnymi, mogą pieczeniem i zaczerwienieniem uszu reagować na różnego typu bodźce emocjonalne – radość, wstyd, gniew czy lęk.

Pieczenie ucha w przebiegu chorób

Nie wszystkie powody pieczenia ucha są równie banalne i oczywiste. Niekiedy stan taki, połączony z innymi objawami zapalenia – zaczerwienieniem, obrzękiem, bolesnością, mrowieniem czy przeczulicą na dotyk – może być świadectwem rozwijającej się choroby. Możliwych powodów jest wiele, ale do najczęstszych należą:

Utrzymujące się dolegliwości powinny skłonić cierpiącą na nie osobę do odwiedzenia lekarza, który określi przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Kiedy warto udać się do laryngologa?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Warszawa 1979.

2. K. Niemczyk, Otorynolaryngologia kliniczna, Warszawa 2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
10
Polecamy
Co oznacza pieczenie ucha?
Prawdziwe i związane z przesądami przyczyny
Co oznacza pieczenie ucha? Prawdziwe i związane z przesądami przyczyny TVN zdrowie
Na co swędzi lewa ręka - zabobon czy objaw choroby?
Na co swędzi lewa ręka - zabobon czy objaw choroby? Dzień Dobry TVN
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Mrowienie głowy - jakie mogą być przyczyny?
Mrowienie głowy - jakie mogą być przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby