Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 - informuje Reuters.
Pfizer ogłosił, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.
Czytaj też: Polacy nie chcą szczepić się przeciwko COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 - czy jest bezpieczna?
Według Pfizera nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.
To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości
- powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.
Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie w nadchodzących tygodniach dodatkowych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa, uzyskanych od tysięcy uczestników badania
- dodał.
Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Jak testowane są szczepionki na COVID-19?
Badacze podają części zdrowych ochotników preparat mający być szczepionką, a drugiej części - placebo, zwykle roztwór soli fizjologicznej. Chodzi o to, by sprawdzić, czy wskaźnik zakażenia COVID-19 wśród osób, które otrzymały szczepionkę jest znacząco niższy niż w przypadku osób, które otrzymały "pozorowany" zastrzyk.
Jak skuteczna powinna być szczepionka przeciw COVI-19?
Minimalny zalecany standard skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 został określony przez Światową Organizację Zdrowia na poziomie co najmniej 50 procent. To oznacza, że wśród ochotników, którzy otrzymali placebo, musi wystąpić co najmniej dwa razy więcej infekcji niż wśród osób z grupy zaszczepionej. Europejska Agencja Leków nie wyklucza, że może zaakceptować niższy poziom skuteczności.
Pfizer podał w poniedziałek, że skuteczność jego szczepionki przekracza 90 procent.
Czy szczepionka powstrzyma pandemię COVID-19?
Do 9 listopada infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono na całym świecie u prawie 51 milionów ludzi. Zmarło ponad 1,2 mln pacjentów, wyzdrowiało - prawie 36 milionów.
Bill Gruber, jeden z głównych naukowców koncernu Pfizer zajmujących się szczepionkami, powiedział, że "szczepionka pomoże nam wszystkim wydostać się z sytuacji, w której się teraz znajdujemy".