Polub nas na Facebooku
Czytasz: Perymetria – badanie pola widzenia – wykonanie i interpretacja wyników
menu
Polub nas na Facebooku

Perymetria – badanie pola widzenia – wykonanie i interpretacja wyników

Mężczyzna w czasie badania wzroku

Fot: andresr / gettyimages.com

Perymetria to badanie obwodowego pola widzenia wykonane najczęściej komputerowym urządzeniem – polomierzem. Pozwala na rozpoznanie i badanie progresji choroby w jaskrze, a także umożliwia dokładne określenie granic odwarstwienia siatkówki lub innych patologii w jej obrębie.

Perymetria to badanie obwodowego pola widzenia, które orientacyjnie można przeprowadzić bez żadnych przyrządów. Standardowo wykonuje się je za pomocą skomputeryzowanych urządzeń, które pozwalają nie tylko na dokładne określenie umiejscowienia, ale też stopnia ubytków w odbiorze impulsów świetlnych przez siatkówkę oka.

Prawidłowe pole widzenia

Pole widzenia to obszar, jaki może obserwować pacjent podczas wpatrywania się w jeden punkt. Spojrzenie każdego oka obejmuje największą przestrzeń od strony skroniowej, nieco mniejszą od strony nosowej (wynika to z faktu, że niektóre przedmioty są zasłaniane przez nos). Zdrowe oko potrafi również odbierać impulsy dochodzące z przestrzeni znajdującej się poniżej i powyżej osi spojrzenia.

Pole widzenia oka prawego i lewego w pewnej części pokrywają się. Widoki tego samego przedmiotu nie są jednak identyczne, więc (w obszarze widzenia obuocznego) mózg potrafi tworzyć obrazy trójwymiarowe o określonej głębi i oceniać odległość, w jakiej przedmiot się znajduje.

Widzenie centralne odbywa się za pomocą czopków i pręcików znajdujących się w plamce żółtej. Upośledzenie w tym zakresie powoduje, że chory nie może czytać, pisać, rozpoznawać twarzy, oglądać telewizji czy też wykonywać precyzyjnych czynności. Inaczej sprawa wygląda w przypadku widzenia obwodowego – dotyczącego przedmiotów, na które patrzy się „kątem oka”. Nawet jeśli dojdzie do zmniejszenia czułości odbioru impulsów przez receptory albo całkowitego zaniku funkcji wzrokowej w danym obszarze siatkówki jednego oka, mózg pokrywa ten brak przez obraz tworzony w drugim oku. Pacjent długo może nie dostrzegać, że jego pole widzenia uległo zawężeniu. Dlatego badania pola widzenia wykonuje się zawsze dla każdego oka osobno.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Perymetria – metody badania pola widzenia

Badanie pola widzenia nazywane jest perymetrią, gdyż dotyczy obwodowego zakresu widzenia – poza plamką żółtą. Aby wstępnie i orientacyjnie sprawdzić, czy pole widzenia jest w normie, pacjenta prosi się o ciągłe spoglądanie w jeden punkt, a następnie z boku, góry i z dołu w kierunku osi spojrzenia przesuwa się powoli niewielki przedmiot lub palec. Chory informuje, w którym momencie zaczyna dostrzegać ten obiekt, a lekarz ocenia, czy zakres widzenia jest prawidłowy. Metodę tę stosuje się podczas podstawowego badania neurologicznego, np. w przypadku podejrzenia udaru mózgu albo po urazach głowy.

Dokładne badanie pola widzenia wykonuje się za pomocą urządzenia o nazwie polomierz (inaczej – perymetr). Podstawowym elementem jest półkulista czasza, wewnątrz której wyświetlane są świecące punkty o różnym natężeniu. Osoba badana siedzi przed perymetrem, opierając brodę o specjalny wspornik, i patrzy w centralny punkt urządzenia. Moment zaobserwowania światełka sygnalizuje, naciskając przycisk trzymany w dłoni.

Starsze modele polomierzy działają mechanicznie, nowocześniejsze są złożonymi systemami komputerowymi. Pozwalają one na wyznaczenie pola widzenia, ale również określenie czułości siatkówki w poszczególnych obszarach, sprawdzenie, czy wynik badania nie wynika ze złej współpracy chorego albo z symulacji. Archiwizacja wyników pozwala na porównywanie wyników kolejnych badań i ocenę, czy stan pacjenta polepszył się czy pogorszył.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Badanie pola widzenia – metody

Badanie pola widzenia metodą dynamiczną to starszy, ale skuteczny sposób diagnostyki. Polega na przesuwaniu wewnątrz czaszy perymetru punktu świetlnego od obwodu do momentu jego zauważenia. Nowsza jest tzw. statyczna metoda badania pola widzenia, w której punkty barwne są wyświetlane na wewnętrznej powierzchni czaszy i nie przesuwają się.

Perymetria – kto może być zbadany?

Badaniu pola widzenia powinna być poddana każda osoba, u której podejrzewa się jaskrę, odwarstwienie siatkówki, nowotwór oka albo inne schorzenie mogące dawać podobne objawy. Warunkiem przeprowadzenia badania jest współpraca pacjenta. Musi on jak najszybciej sygnalizować moment zaobserwowania światła. Wymaga to skupienia i gotowości do współdziałania przez ok. 10–15 minut, bo tyle trwa badanie jednego oka. Ponieważ sygnalizacja odbywa się przez naciśnięcie przycisku dłonią, osoba badana musi być również sprawna ruchowo. Jeśli ma problemy z ruchami dowolnymi, niedowłady lub porażenia, może nie dać sobie rady z sygnalizowaniem, że dostrzegła punkt. Badanie nie wymaga znieczulenia, jest niebolesne, nie pozostawia trwałych śladów ani  powikłań. Osoba badana może po opuszczeniu poradni natychmiast powrócić do normalnego życia.

Perymetria – wynik prawidłowy

Badanie pola widzenia daje wynik prawidłowy, gdy:

  • uzyskany zakres pola widzenia dla obu oczu jest symetryczny,
  • czułość siatkówki (wyrażona na mapce w postaci liczbowej – decybelach natężenia sygnału świetlnego) jest odpowiednio duża,
  • brak w polu widzenia ubytków (w postaci plam lub segmentowego zmniejszenia pola widzenia),
  • obejmuje typowy dla danego wieku obszar.

Badanie pola widzenia – interpretacja wyników

Interpretacji wyników badania pola widzenia dokonuje lekarz okulista, biorąc pod uwagę stan ogólny i wiek chorego, choroby towarzyszące, całościowy wynik badania z uwzględnieniem wziernikowania dna oka. W przypadku rozpoznanej choroby, np. jaskry, można poprzez porównanie wyników określić progresję choroby oraz skuteczność dotychczasowego leczenia. Pozwala to na dobranie właściwej terapii.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
15
Polecamy
Pole widzenia – ocena, metody badania, przyczyny zawężenia
Pole widzenia – ocena, metody badania, przyczyny zawężenia TVN zdrowie
Badanie GDx – skaningowa polarymetria siatkówki oka 
Badanie GDx – skaningowa polarymetria siatkówki oka  TVN zdrowie
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok
Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia