Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pelargonia afrykańska - działanie nie tylko antybakteryjnie. Co jeszcze potrafi? 
menu
Polub nas na Facebooku

Pelargonia afrykańska - działanie nie tylko antybakteryjnie. Co jeszcze potrafi? 

NAN

Fot: kostrez / stock.adobe.com

Pelargonia afrykańska jest rośliną, która wykorzystywana jest przez zwolenników medycyny naturalnej, jako środek, niwelujący objawy grypy i przeziębienia. Charakteryzuje się ona bardzo szerokim zastosowaniem – skutecznie zwalcza biegunkę, kolkę jelitową, a także dolegliwości, towarzyszące krwawieniu miesiączkowemu. Wśród zalet pelargonii afrykańskiej należy wymienić również wspomaganie układu odpornościowego, a co za tym idzie zapobieganie różnego rodzaju infekcjom. Pelargonia afrykańska najczęściej jest stosowana w formie syropu, kropel lub tabletek. 

Pelargonia afrykańska jest rośliną z rodziny bodziszkowatych i jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Afryki Południowej. Do Europy sprowadził ją Brytyjczyk Charles Henry Stevens z zamiarem zastosowania jej, jako środka na gruźlice. W Polsce bardzo popularne są pelargonie bluszczolistne i wielokwiatowe, które uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Pelargonia afrykańska – właściwości lecznicze

Wykorzystywana w medycynie naturalnej pelargonia afrykańska znacznie różni się od odmian, które hodowane są w celach ozdobnych. Roślina ta charakteryzuje się intensywnym zapachem oraz ciemnoczerwonymi kwiatami. W celach leczniczych wykorzystuje się korzenie pelargonii, które w wyniku dojrzewania zmieniają kolor z kremowego na czerwony, a następne na czerwonobrązowy. Wśród głównych składników korzenia pelargonii należy wymienić: kumaryny, glikozydy kumarynowe, fenolokwasy, flawonoidy, kwasy tłuszczowe oraz proantocyjanidyny.

Korzeń pelargonii afrykańskiej wykazuje działanie przeciwprątkowe, co oznacza, że jest on skuteczny w leczeniu gruźlicy, która niegdyś była chorobą śmiertelną. Nie bez znaczenia jest to, że właściwości te są wynikiem skumulowanego działania wszystkich składników tej rośliny. Oprócz tego korzeń pelargonii afrykańskiej pomocny jest także w leczeniu chorób układu oddechowego

Zwalcza on osiem szczepów bakterii, które odpowiadają za tego typu schorzenia, mowa tu o: gronkowcu złocistym, pneumokokach, paciorkowcu, pałeczce zapalenia płuc, pałeczce ropy błękitnej oraz pałeczce grypy [1]. Nie bez znaczenia jest również to, że korzeń pelargonii afrykańskiej pozwala na zahamowanie wzrostu bakterii helicobacter pylori, która może odpowiadać za: choroby głównego odcinka przewodu pokarmowego. Zakażeniu tą bakterią zwykle towarzyszy: niestrawność, ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty, a także biegunka.

Zobacz film: Bakterie Helicobacter pulori odpowiedzialne za wrzody żołądka. Źródło: 36,6

Skuteczność kuracji przy użyciu pelargonii afrykańskiej

W świetle najnowszych badań można stwierdzić, że kuracja przy użyciu preparatu z pelargonią afrykańską wykazuje:

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • działanie przeciwwirusowe,
  • działanie przeciwprątkowe,
  • działanie immunostymulujące.

W pierwszych latach XX wieku przeprowadzono badanie na 468 dorosłych osobach, u których zdiagnozowano ostre zapalenie oskrzeli [2]. Części pacjentów przez tydzień podawano krople z ekstraktem korzenia pelargonii afrykańskiej. U tych pacjentów zauważono wyraźne zniwelowanie typowych dla zapalenia oskrzeli objawów: kaszlu, bólu w klatce piersiowej, duszności oraz zalegającej wydzieliny. 

Kilka lat później podobnemu badaniu zostały poddane osoby ze zdiagnozowanym zapaleniem zatok. Tym razem badania te objęły 361 osób w różnym wieku i trwały 26 dni [3]. U ok. 80% osób objętych badaniem po czterech tygodniach objawy zapalenia zatok całkowicie ustąpiły. Potwierdzona badaniami jest również skuteczność pelargonii afrykańskiej na objawy przeziębienia, a także zapalenia gardła i migdałków [4].

Pelargonia afrykańska – jak stosować?

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są preparaty z pelargonią afrykańską w formie kropel, syropu oraz tabletek. Krople z wyciągiem z korzenia z tej rośliny można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia. Maksymalna dzienna dawka kropel uzależniona jest w głównej mierze od wagi i wieku pacjenta. Z kolei syrop i tabletki z pelargonii afrykańskiej mogą przyjmować dzieci powyżej szóstego roku życia.

Stosowanie preparatów z pelargonią afrykańską a antybiotykoterapia

Preparaty lecznicze z wyciągiem z korzenia pelargonii afrykańskiej są polecane w szczególności jako zamiennik antybiotyków, które niekiedy bardzo obciążają organizm. Nie bez znaczenia jest to, że pelargonia afrykańska może być stosowana zarówno w profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, jak i w trakcie stanu chorobowego. Istotne jest również to, że roślina ta może być stosowana z powodzeniem przy infekcjach zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym. Dobroczynne działanie preparatów z pelargonią afrykańską może skutecznie zastąpić antybiotyki oraz inne leki, które charakteryzują się długą listą skutków ubocznych.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

[1] Maciej Rygalski, Edward Zawisza, Postępowanie terapeutyczne w przeziębieniu

[2] Łukasz Szeleszczuk, Monika Zielińska-Pisklak, Katarzyna Wilczek, Pelargonia — kariera niedocenianej rośliny ozdobnej

[3] Tamże, s. 3.

[4] Tamże. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
4
Polecamy
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości?
Jak należy go stosować?
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować? TVN zdrowie
Podbiał pospolity – skład chemiczny, właściwości, zastosowanie oraz działania niepożądane 
Podbiał pospolity – skład chemiczny, właściwości, zastosowanie oraz działania niepożądane  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby