Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?

NAN

Fot: tibor13 / stock.adobe.com

Pasta do zębów używana jest przez każdego podczas codziennej toalety porannej oraz wieczornej, a często także w ciągu dnia. Niemal każda, zgodnie z deklaracjami producenta, ma działanie wybielające, regenerujące i odświeżające. Często nie wiadomo, jaką pastę wybrać, aby była najlepsza.

Pasta do zębów pozwala na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy zawartych w niej substancji myjących. Pomaga zachować zęby w dobrym stanie, zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego.

Pasta do zębów odświeżająca oddech

Pasty najczęściej posiadają w składach opatentowane przez producentów związki, których zadaniem jest zahamowanie działania i rozwoju bakterii osadzających się i namnażających na tylnej części języka. Mają one także właściwość usuwania lotnych związków siarki, które najczęściej stanowią bezpośrednią przyczynę nieświeżego oddechu. Uczucie świeżości w ustach przyniosą również wyciągi z mięty i eukaliptusa.

Pasta do zębów na nadwrażliwość

Nieprawidłowe szczotkowanie zębów i odkładanie się płytki nazębnej przyczyniają się do cofnięcia się linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, które okalają cienka i przepuszczalna warstwa szkliwa (osłabiona np. w wyniku zabiegów wybielających) oraz silnie unerwiona zębina. Zakończenia tych nerwów są skłonne do podrażnień i w wyniku spożywania kwaśnych, słodkich i zimnych potraw odczuwalny jest ból. Nadwrażliwość zębów jest powodem do stosowania past o możliwie najniższym poziomie ścieralności, czyli np. 30 RDA. Powinny one także zawierać związki potasu, które zakłócają przewodzenie bodźców bólowych, a także pozwalają taki ból uśmierzyć. Warto postawić na uszczelnienie ujść kanalików zębiny dzięki składnikom mającym zdolność odbudowy nadwrażliwych części, takim jak aminofluorki, sole wapnia, szczawiany czy związki strontu.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

Dobra pasta do zębów ma za zadanie działać tam, gdzie ochrona gwarantowana przez szkliwo nie jest wystarczająca. Bakterie ze szczepów takich jak Lactobacillus oraz Streptococcus mutans, wraz z osiadającymi na zębach i języku ich produktami przemiany materii, sprawiają, że odczyn pH w jamie ustnej spada poniżej 5,5. Powoduje to zapoczątkowanie demineralizacji szkliwa, która nieodłącznie wiąże się z rozwojem próchnicy. Przedstawione czynniki są jednak podatne na działanie fluoru, który pod postacią aminofluorków czy fluorofosforanów można znaleźć w składach wielu dostępnych past do zębów. Podczas szczotkowania zębów związek ten, niezależnie od tego, w jakiej postaci się znajduje, zostaje wbudowany w szkliwo, a dzięki temu pozwala wzmocnić odporność powierzchni zęba na działanie kwasów i bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy. Regularne mycie zębów pastą z fluorem pozwala odbudować minimalne, nowo powstałe ubytki w szkliwie, tak aby ochronić je przed spróchnieniem. Fluor na tym etapie redukuje ryzyko powstania próchnicy nawet do 30%.

Zobacz także: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Do codziennego stosowania przez dorosłych najlepsze są pasty z zawartością od 1000 do 1500 ppm fluoru (ppm – oznaczenie liczby cząsteczek substancji na milion cząsteczek jej rozcieńczalnika), natomiast w przypadku dzieci przed 6 rokiem życia sprawdzi się pasta z zawartością 500 ppm fluoru – jednak nawet przy tak niskim stężeniu pierwiastka należy uważać, by dziecko jej nie połknęło.

Walkę z próchnicą wspomogą także zawarte w wielu pastach składniki, takie jak oktapinol i triklosan, których zadaniem jest ograniczenie odkładania się płytki nazębnej. Inną taką substancją jest alkohol polihydroksylowy – ksylitol, który często wykorzystywany jest jako słodzik. Jako składnik past do zębów, mimo słodkiego smaku, podnosi poziom pH w jamie ustnej i hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu sprzyja odbudowie szkliwa.

Pasta na przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach spowodowane obecnością barwiących składników w pożywieniu (np. kawie lub burakach), a także paleniem papierosów lub stosowaniem niektórych leków, w tym antybiotyków, można pokonać przy pomocy wybielającej pasty do zębów. Jej zawartość obejmuje składniki o właściwościach ścierających (np. uwodnioną krzemionkę), a także rozjaśniających – poprzez chemiczne usuwanie przebarwień. W tej drugiej grupie znajdują się m.in. soda, nadtlenek fluoru czy sok z cytryny. Takie pasty mogą jednak niszczyć szkliwo, dlatego nie powinny być stosowane na co dzień.

Zobacz także: Wybielanie zębów – czynniki, sposoby, zalecenia i przeciwwskazania

Pasta do zębów przeciw paradontozie

Kamień powstający na zębach w wyniku gromadzenia się na nich osadu powoduje odsuwanie dziąseł od zębów i tworzenie kieszonek, w których mnożą się bakterie. Powodują one następnie zapalenia dziąseł i niszczenie kości żuchwy, prowadzące do utraty zębów. Przy takich dolegliwościach pomocna będzie przede wszystkim wizyta u stomatologa, natomiast stan zapalny pozwoli złagodzić pasta do zębów z dodatkiem wyciągów z ziół – szałwii, rumianku czy tymianku, a także alantoiny, która przyspiesza gojenie.

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru? TVN zdrowie
Naturalna pasta do zębów – jak ją zrobić samodzielnie i jakie są jej właściwości?
Naturalna pasta do zębów – jak ją zrobić samodzielnie i jakie są jej właściwości? TVN zdrowie
Domowa pasta do zębów – jak ją wykonać samodzielnie?
Domowa pasta do zębów – jak ją wykonać samodzielnie? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby wybielania zębów.
Które naprawdę działają?
Domowe sposoby wybielania zębów. Które naprawdę działają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu