Polub nas na Facebooku
Czytasz: Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem
menu
Polub nas na Facebooku

Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem

leki, alkohol

Fot. Liuhsihsiang / Getty Images

Paracetamol jest lekiem bezpiecznym. Należy jednak stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować lek we właściwej dawce przez krótki czas. Przewlekłe przyjmowanie paracetamolu i łączenie go z alkoholem uszkadza wątrobę. 

Paracetamol uznany jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Trudno się z tym nie zgodzić, aczkolwiek warunkiem jego bezpieczeństwa jest właściwe stosowanie. Połączenie paracetamolu z alkoholem czy też spożycie paracetamolu po alkoholu wywiera bardzo szkodliwe działanie na organizm.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Paracetamol – właściwości

Działanie paracetamolu wynika z hamowania prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, poprzez blokowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Po doustnym podaniu, maksymalne stężenie we krwi osiąga po godzinie. W postaci czopków, jego wchłanianie jest mniejsze, a maksymalne stężenie w organizmie osiąga dopiero po około 3 godzinach. Najszybszy efekt osiąga się po dożylnym podaniu leku. Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, wobec czego leki pobudzające mikrosomalne enzymy wątrobowe przyspieszają metabolizm paracetamolu. Nieaktywne metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów są wydalane z moczem. W niewydolności wątroby jego czas półtrwania w organizmie wydłuża się o około 2–4 godziny.

Paracetamol stanowi bardzo bezpieczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Na rynku dostępnych jest wiele leków z tą substancją. Dlatego też mimo iż sam paracetamol jest stosunkowo bezpieczny, to połączony z pseudoefedryną może wejść w interakcję z alkoholem. Sam paracetamol wywołuje niewiele interakcji, dlatego też jest chętnie stosowany przez chorych na cukrzycę, nadciśnienie czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Nie działa bowiem uszkadzająco na błonę śluzową żołądka, ani też nie osłabia działania innych stosowanych leków. Przewlekle stosowany działa jednak uszkadzająco na wątrobę (hepatotoksycznie). Istotne jest unikanie połączenia paracetamolu z alkoholem, by dodatkowo nie nasilać hepatotoksycznego działania obu substancji.

Dawkowanie paracetamolu

Paracetamol powinno się przyjmować w dawce 100–500 mg co 3–4 godziny. Maksymalna dawka tego leku u dorosłych to 4 g. U osób starszych, chorych na nowotwory i przy niewydolności nerek dawka maksymalna jest o połowę niższa. Różnica dawki maksymalnej dotyczy również tego, czy paracetamol przyjmowany jest wyłącznie doraźnie czy przewlekle. Przy przewlekłym stosowaniu paracetamolu nie powinno się przekraczać dawki dobowej, wynoszącej 2,5 g. U dzieci leki dawkuje się względem masy ciała. Tak też jest w przypadku paracetamolu. Podaje się 10–15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała co 3–4 godziny. Ilość dawek dobowych nie powinna przekraczać pięciu, natomiast maksymalna dobowa dawka wynosi 65 mg na kilogram masy ciała na dobę.

Paracetamol z alkoholem

Paracetamol przez to, iż uznany jest za lek bezpieczny, często suplementowany jest mimo spożywanego alkoholu. Okazjonalne wypicie alkoholu przy zachowaniu odpowiedniego odstępu od dawki leku (co najmniej 3 godziny) nie powoduje zbyt szkodliwych interakcji. Oznacza to, że jeśli połknęło się paracetamol, to bezpieczne może być spożycie alkoholu dopiero po około 3 godzinach. Powinno się jednak unikać przyjmowania paracetamolu po alkoholu. Różny jest czas eliminacji alkoholu, w zależności od tego, ile się go wypiło. Nie powinno się także stosować paracetamolu jako metody „na kaca”.

Alkohol przede wszystkim uszkadza wątrobę. Przewlekłe przyjmowanie alkoholu zwiększa ryzyko działania hepatotoksycznego. I to właśnie u alkoholików dodatkowe spożywanie paracetamolu nasila negatywny wpływ alkoholu na wątrobę. Alkohol również wydłuża metabolizm paracetamolu i osłabia jego działanie przeciwbólowe.

Zobacz film: Czym popijać lekarstwa, żeby działały i nie szkodziły? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
142
11
Komentarze (3)
jarek
super, dzieki za wyjasnienie wszelkich watpliwosci czy pytan : paracetamol vs alkohol
Czytaj całość
argregbd
Nareszcie ktoś powiedział ile godzin po paracetamolu można spożywać alkohol. Dziękuje.
Czytaj całość
alkoholik
super! pierwsza strona która podała dokładny czas jaki należy odczekać przed wypiciem kielicha - co najmniej 3 godziny. dzięki
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?