Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pajączki na nogach a zamykanie naczynek - co musisz wiedzieć?
menu
Polub nas na Facebooku

Pajączki na nogach a zamykanie naczynek - co musisz wiedzieć?

Pajączki na nogach

mat. prasowe 

Pajączki na nogach to charakterystyczne czerwone lub niebiesko-fioletowe nitki, które stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej, choć zdarza się, że towarzyszy im tkliwość i dolegliwości bólowe. Na szczęście istnieją zabiegi na pajączki na nogach, dzięki którym można się ich skutecznie pozbyć. Jednym z nich jest usuwanie pajączków na nogach laserem. Dowiedz się, jak wygląda laserowe zamykanie pajączków na nogach i jakie daje efekty.

Co to są pajączki na nogach?

Naczyniowe pajączki na nogach, a tak naprawdę teleangiektazje, to poszerzone żyłki położone płytko w skórze. Są jednym z rodzajów żylaków. Rzadko kiedy wywołują dolegliwości bólowe, choć czasami się to zdarza, ale najczęściej mają znaczenie wyłącznie kosmetyczne1.

Pajączki są skutkiem poszerzenia do średnicy ok. 1 mm naczyń włosowatych w skórze. Mają zabarwienie brunatnoczerwone lub niebieskosine. Nie powodują zazwyczaj żadnych dolegliwości, a są jedynie defektem kosmetycznym2.

Pajączki na nogach – do jakiego lekarza się udać?

Pajączki na nogach, czyli tzw. teleangiektazje, są jedną z pierwszych oznak rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej – choroby potocznie nazywanej żylakami. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył. Dlatego pajączki żylne na nogach powinno się skonsultować z lekarzem.

W pierwszej kolejności można się udać do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do specjalisty takiego jak flebolog albo angiolog. Dobierze on skuteczny lek na pajączki na nogach i podpowie, jak dbać o nogi na co dzień, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych zmian.

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Popularną metodą leczenia pajączków jest przezskórne zamykanie naczynek przy użyciu lasera. Metoda ta jest skuteczna w przypadku siatki bardzo drobnych, mikroskopowej wielkości naczynek, które powodują zasinienie skóry. Takie naczynka nie kwalifikują się do przeprowadzenia skleroterapii. Laser sprawdza się także na „czerwone pajączki”, czyli naczynka z szybkim przepływem krwi, które są mało podatne na skleroterapię. Laserowe usuwanie pajączków jest wysoce skuteczne, ale nie daje gwarancji, że zamknięte naczynka w przyszłości nie pojawią się w innym miejscu na nogach.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach – przeciwwskazania

Nie u każdego pacjenta może zostać przeprowadzony zabieg zamykania naczynek przy pomocy lasera. Przeciwwskazania to m.in.:

  • Świeża opalenizna,
  • Ciąża,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Cukrzyca,
  • Padaczka,
  • Przyjmowanie leków światłouczulających,
  • Stosowanie niektórych ziół.

Biorąc to wszystko pod uwagę, bardzo ważne jest, by lekarz przed zabiegiem przeprowadził szczegółowy wywiad z pacjentem, a ten przekazał mu informacje o chorobach, a także przyjmowanych lekach i preparatach stosowanych miejscowo.

Co stosować na pajączki na nogach?

Zabieg laserem to ostateczność. Gdy zaczną pojawiać się fioletowe pajączki na nogach, warto reagować od razu. Odpowiednia profilaktyka pozwoli zapobiec tworzeniu się nowych zmian. Skuteczne w tym przypadku są domowe sposoby na pajączki na nogach.

Na pajączki na nogach stosuje się m.in. leki i preparaty do stosowania miejscowego. Przykładem produktu z drugiej grupy jest żel na pajączki na nogach Diosminex. To kosmetyk polecany osobom ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Diosminex zmniejsza widoczność pajączków naczyniowych oraz poprawia estetykę i wygląd skóry nóg3.

Żadne preparaty na pajączki na nogach nie pomogą, jeśli nie wyzbędziemy się złych nawyków. Dlatego osoby ze skłonnością do powstawania pajączków powinny pamiętać przede wszystkim o zdrowej diecie bogatej w witaminę C, regularnej aktywności fizycznej i częstym odpoczynku z nogami do góry (powyżej poziomu serca).

Bibliografia:

  1. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 201
  2. Łastowiecka-Moras E., Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych - schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr 6, 2015.
  3. Chwała M., Laserowe leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012.

Artykuł partnerski

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Pajączki na nogach – jak je zlikwidować?
Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody
Pajączki na nogach – jak je zlikwidować? Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody TVN zdrowie
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby