Szacuje się, że aż 90 proc. dzieci ze stwardnieniem guzowatym doznaje ataków padaczki. Zdaniem wielu lekarzy walkę z epilepsją u tych dzieci należy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze napady. Innego zdania jest prof. Sergiusz Jóźwiak, specjalista neurologii dziecięcej, epileptolog.
Zapoczątkowany przez niego program Epistop skupia się przede wszystkim na diagnostyce dzieci ze stwardnieniem guzowatym. Raz w miesiącu u małego pacjenta wykonuje się badanie EEG. Na jego podstawie lekarze są w stanie określić, kiedy u dziecka wystąpi atak padaczki. Aby wyprzedzić chorobę i nie dopuścić do ataku, lekarze podają dziecku leki przeicwpadaczkowe.
Wyniki programu zainicjowanego przez polskiego lekarza okazały się na tyle obiecujące, że podobne programy prowadzone są dzisiaj w szesnastu ośrodkach na świecie. m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Australii.
Dlaczego prewencyjne leczenie padaczki ma tak duże znaczenie?
Małe dziecko rozwija się bardzo szybko. Niemal każdego dnia uczy się czegoś nowego. Niestety padaczka sprawia, że dziecko może zatrzymać się w rozwoju lub całkowicie utracić zdobyte umiejętności, takie jak chodzenie czy mówienie. Prewencyjne leczenie padaczki to najlepszy sposób, aby wyprzedzić chorobę i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.
Zobacz także: Padaczka lekooporna – jak wygląda leczenie tego rodzaju padaczki?