Jak COVID-19 wpływa na pracę układu nerwowego?
Specjaliści z Uniwersytetu w Linkoeping w Szwecji przebadali mózgi 32 osób, które przeszły COVID-19. Połowa pacjentów uskarżała się na utrzymujące się problemy neurologiczne po pokonaniu infekcji. Druga grupa badanych nie zgłasza żadnych dolegliwości.
Podczas analizy wyników badań obrazowych naukowcy dostrzegli zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Eksperci podejrzewają, że to one mogą odpowiadać za problemy neurologiczne, które utrzymują się po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. To za ich sprawą część pacjentów ma bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki i objawy depresji, a także zaburzenia węchu i smaku, zespół przewlekłego zmęczenia.
COVID-19. Do jakich zmian w mózgu może doprowadzić?
Istota biała, w której obrębie badacze dostrzegli zmiany, odpowiada za przesyłanie sygnałów nerwowych, tzw. komunikację między poszczególnymi częściami mózgu. - To może być jedna z przyczyn problemów neurologicznych doświadczanych przez osoby, które przebyły ciężki COVID-19. Pozostaje to w zgodzie z wynikami innych badań, które wykazały zmiany w istocie białej mózgu. Jednak ze względu na małą grupę pacjentów jesteśmy ostrożni, jeśli chodzi o wyciąganie jakichkolwiek generalnych wniosków - tłumaczyła współautorka pracy Ida Blystad.
W kolejnym etapie badań specjaliści chcą sprawdzić, czy zaobserwowane u pacjentów zmiany miną, czy też zostaną z nimi już na zawsze.
Zobacz wideo: Budowa i funkcje układu nerwowego
Źródło: TVN 24