Polub nas na Facebooku
Czytasz: Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?
menu
Polub nas na Facebooku

Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

otyłość

Fot. FredFroes / Getty Images

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się na brzuchu, mówi się o otyłości brzusznej. Jest to bardzo powszechny problem współczesnych czasów w krajach rozwiniętych. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy, że otyłość brzuszna jest przede wszystkim przewlekłą chorobą ogólnoustrojową. Oczywiście głównym jej powodem jest nadmierna podaż pokarmów, czyli dostarczanie organizmowi większej ilości energii, niż on potrzebuje. Zjawisko otyłości dotyczy każdej grupy wiekowej, w tym coraz młodszych dzieci.

Przyczyny otyłości brzusznej

Bardzo często ludzie otyli uzasadniają nadmiar masy ciała predyspozycją genetyczną. Tymczasem otyłości brzusznej się nie dziedziczy. Po części uwarunkowana genetycznie jest ilość komórek tłuszczowych, która zwiększa się przede wszystkim do końca 2. roku życia. Jednak to styl życia, dieta, aktywność fizyczna decydują, czy i w jakim stopniu te komórki wypełnią się tłuszczem, a nie geny.

Zobacz film: Chirurgiczne zmniejszenie żołądka u osoby dorosłej. Źródło: 36,6

Do rozwoju otyłości brzusznej przyczyniają się przede wszystkim nieregularne spożywanie posiłków, pochłanianie zbyt dużej ilości energii, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, taniej żywności o wysokiej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych. Osoby wykazujące tendencję do rozwoju otyłości brzusznej bardzo często jedzą na mieście, w sklepach kupują gotowe posiłki. Najczęściej nie jedzą śniadań i bazują na 1–2 posiłkach dziennie.

Polecamy: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Poza nieprawidłowym odżywianiem do przyczyn otyłości brzusznej zalicza się problemy hormonalne (zespół Cushinga) i stosowane leki (np. psychotropowe, glikokortykosteroidy).

Dlaczego dieta jest ważna przy otyłości brzusznej?

Otyłość brzuszna wiąże się z dużo większym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia. Przyczynia się do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego. Najczęściej towarzyszy jej (poza nadmierną podażą energii) nieprawidłowy sposób odżywiania. Niezdrowa żywność przyczynia się również do rozwoju wielu innych chorób, włączając w to choroby nowotworowe. Otyłość brzuszną należy odbierać jako chorobę, ponieważ generuje uogólniony stan zapalny, powodujący m.in. uszkodzenie śródbłonka naczyniowego. Nieodpowiednia dieta wpływa na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a to z kolei tym bardziej przyczynia się do rozwoju miażdżycy czy nadciśnienia.

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości? Źródło: Klinika urody.

Dieta i ćwiczenia w otyłości brzusznej

Niepodważalny jest pozytywny wpływ ćwiczeń i aktywności fizycznej w walce z otyłością brzuszną. Ćwiczenia nie tylko pomagają spożytkować nadmiar energii dostarczany z pożywieniem, ale również pomagają usprawnić procesy metaboliczne, w tym uwrażliwić komórki na działanie insuliny, przez co obniża się poziom glukozy we krwi. Aktywność fizyczna przy otyłości powinna być dostosowana do możliwości i stanu danej osoby. Otyłość III stopnia stanowi przeciwwskazanie do ciężkiej aktywności fizycznej, jednak powinno to być ustalane indywidualnie z lekarzem i trenerem personalnym. Badania wykazały, że aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na stan psychiczny osób odchudzających się. Restrykcyjna dieta bądź sama świadomość konieczności redukcji wagi i odmawiania sobie niektórych kulinarnych przyjemności powodują częste stany depresyjne, niepokój i rozdrażnienie.

Zobacz film: Jak wygląda balonikowanie żołądka? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dieta w otyłości brzusznej

W otyłości brzusznej konieczne jest stosowanie diety o obniżonej kaloryczności. Powinno się unikać wszelkiego rodzaju modnych diet eliminacyjnych, restrykcyjnych, „diety cud”. Kiedy osoba otyła decyduje się na redukcję masy ciała, oczekuje szybkich efektów. Dlatego też często skłania się ku wymyślnym dietom, które mogą się sprawdzić przy kilku zbędnych kilogramach czy jako chwilowy detoks. Nie mogą jednak być stosowane przez dłuższy czas, ponieważ prowadzą do zaburzeń metabolizmu, niedoboru składników odżywczych. Warto, by odchudzanie odbywało się pod okiem dietetyka, który m.in. ustali odpowiednią kaloryczność jadłospisu. Dieta redukcyjna, by była skuteczna przez długi czas, pozwalając na systematyczną utratę kilogramów, nie może być ustalona na zbyt małą ilość kalorii. Oznacza to, że nie wolno stosować diet poniżej podstawowego zapotrzebowania energetycznego, by nie wywołać efektów ubocznych ani nie doprowadzić do anemii, niedoborów, osłabienia i wielu innych niepożądanych objawów. Poza kalorycznością dieta powinna być odpowiednio zbilansowana pod kątem jakościowym i ilościowym.

Dieta w otyłości brzusznej musi spełniać kilka podstawowych warunków:

  1. regularne spożywanie posiłków, przynajmniej 4–5 dziennie, z czego 3 konkretne. Śniadanie powinno być spożyte w ciągu maksymalnie godziny od przebudzenia, a kolacja na 3 godziny przed położeniem się spać;
  2. picie co najmniej 2 l wody dziennie;
  3. ograniczenie soli, tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych;
  4. spożycie 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia;
  5. wprowadzenie do diety węglowodanów złożonych, będących bogatym źródłem błonnika pokarmowego;
  6. niepodjadanie pomiędzy posiłkami.

Zobacz film: Jakie produkty tuczą najbardziej? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
7
Polecamy
Jestem szczupły, ale mam brzuszek.
Czy można być otyłym bez nadwagi?
Jestem szczupły, ale mam brzuszek. Czy można być otyłym bez nadwagi? Dzień Dobry TVN
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm?
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Otyłość brzuszna oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci - potwierdzają kolejne badania
Otyłość brzuszna oznacza ryzyko przedwczesnej śmierci - potwierdzają kolejne badania TVN zdrowie
Zespół metaboliczny – czy konieczna jest odpowiednia dieta?
Zespół metaboliczny – czy konieczna jest odpowiednia dieta? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?