Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja plastyczna piersi. Jak zrobić to bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja plastyczna piersi. Jak zrobić to bezpiecznie?

Piękna, uśmiechnięta młoda kobieta

Fot: CoffeeAndMilk / gettyimages.com (1)

Polki coraz chętniej korzystają z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów należą te, które mają powiększyć lub po prostu poprawić wygląd piersi. O czym powinna pamiętać każda kobieta, która decyduje się na tego rodzaju zabieg? O co zapytać lekarza i jak się upewnić, że gabinet spełnia wszystkie standardy?

Operacje piersi wykonuje się z bardzo wielu powodów. Jeśli kobieta choruje na raka piersi konieczne może być jej całkowite usunięcie i zrekonstruowanie piersi. Warto przy tym pamiętać, o czym mało kto wie, że tego rodzaju zabieg w takiej sytuacji jest refundowany przez NFZ. Na operację piersi decydują się również te kobiety, które nie są zadowolone z kształtu oraz wielkości swojego biustu.

Do każdego z tych zabiegów pacjentka musi być przygotowana, czyli konieczne jest wykonanie badań typowych do zabiegów chirurgicznych i obowiązkowo USG piersi – mówi dr Dorota Szostek, chirurg i lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki SkinClinic.

Powiększanie piersi – na czym polega?

Zabieg powiększenia piersi można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu w piersi specjalnego implantu. Drugi to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Każda z tych metod ma swoje zalety, ale i ograniczenia.

Wszczepienie implantu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Możemy dobrać wielkość i kształt implantu odpowiedni dla każdej pacjentki. Implanty są umieszczane pod gruczołem lub pod mięśniem. Decyzję, gdzie zostaną umieszczone zawsze podejmuje lekarz. Po zabiegu zostają niewielkie blizny pod biustem, wokół otoczki brodawki bądź w dole pachowym, na szczęście są one praktycznie niewidoczne – mówi dr Dorota Szostek.

Powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle łączy się je z liposukcją jednego bądź dwóch obszarów. Zabieg – pod każdym względem – daje bardzo naturalny efekt. Dodatkową korzyścią jest poprawa skóry na piersiach dzięki komórkom macierzystym. Największą wadą tej metody jest to, że pozwala powiększyć biust tylko o jeden rozmiar i mimo że jest bardzo bezpieczna nie można jej wykonać u każdej kobiety.

Jeśli kobieta jest zbyt szczupła nie ma możliwość pobrania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Po zabiegu na skórze widoczne są punktowe blizny pod piersiami. Mogą się one również pojawić na granicy skóry i otoczki brodawki – tłumaczy dr Dorota Szostek.

Zobacz także: Co to jest lipofilling biustu? Efekty powiększania biustu tkanką tłuszczową

Uniesienie piersi – na czym polega?

Uniesienie piersi bardzo często jest wykonywane równocześnie z ich zmniejszeniem. Zabieg wymaga podania znieczulenia ogólnego. Zmniejszenie piersi polega na podniesieniu biustu, wycięciu nadmiaru skóry oraz korekcie położenia brodawek.

Po zabiegu wokół otoczki brodawki oraz pionowo od brodawki i pod piersią pojawiają się blizny. Dodatkowo konieczne jest noszenie odpowiedniego biustonosza przez ok. 6 tygodni.

Jednym z badań, które należy wykonać przez zabiegiem powiększenia piersi jest USG. Na czym ono polega? Dowiecie się tego z filmu!

Zobacz film: Badanie USG piersi - jak przebiega? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybrać gabinet medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna – jak sama nazwa wskazuje – jest dziedziną medycyny. Tym samym zabiegi z jej zakresu może wykonywać tylko i wyłącznie lekarz. Osoby, które decydują się na zabieg muszą sobie zdawać sprawę, że będzie ona naruszał skórę, lekarz będzie umieszczał pod skórą różne substancje i będzie używał różnych urządzeń, którymi można zrobić - niestety - też krzywdę. Każdy człowiek reaguje inaczej na różne czynniki i substancje i to należy wziąć pod uwagę.

Należy także pamiętać, że żadna wykwalifikowana kosmetyczka nie udzieli pomocy, jeśli zdąży się nieodpowiednia reakcja organizmu lub wystąpi powikłanie, bo te również mogą się pojawić. Nie bez znaczenia jest także sam gabinet. Zabiegu z zakresu medycyny estetycznej nie można wykonać w miejscu, w którym obok cięte są włosy czy piłowane paznokcie – tłumaczy dr Dorota Szostek, lekarz medycyny estetycznej.

Warto także przyjrzeć się lekarzowi, który będzie wykonywał zabieg, tj. jakie ma ukończone szkolenia, jakie są o nim opinie.

Należy także sprawdzić na jakich preparatach pracuje i czy są one zarejestrowane w Polsce. Niska cena może sugerować dziwne pochodzenie produktu, ale także kwestionować jego bezpieczeństw - dodaje 

Można to zrobić za pośrednictwem strony rejestrów produktów leczniczych

Pierwsza wizyta – jak powinna wyglądać?

Już pierwsza wizyta u lekarza powinna dać odpowiedź na pytanie o kompetencje i doświadczenie lekarza. Dobry specjalista powinien zapytać o:

  • stan zdrowia oraz przyjmowane leki;
  • dotychczasowe zabiegi i ewentualne zadowolenie z nich lub nie;
  • o to, co i dlaczego chcemy zmienić.

Dodatkowo lekarz powinien przedstawić własne sugestie (ale bez naciskania) co jego zdaniem warto byłoby zrobić. Ważne, aby nie naciskał. Specjalista powinien również bardzo dokładnie wyjaśnić na czym polega zabieg, jakie pociąga za sobą ryzyko i jak wygląda rekonwalescencja. Dobry lekarz powinien być dostępny dla pacjenta praktycznie przez cały czas. Powinien także przygotować i przedstawić szczegółowy proces leczenia.

Bardzo ważne jest także to, aby podczas kolejnych wizytach dopytywał o zadowolenie pacjenta oraz przebieg rekonwalescencji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Polecamy
Zmniejszenie biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu? Dzień Dobry TVN
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi Dzień Dobry TVN
Co to jest mastopeksja?
Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią?
Powiększanie piersi po ciąży
Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią? Powiększanie piersi po ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?