Polub nas na Facebooku
Czytasz: Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane
menu
Polub nas na Facebooku

Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane

Kobieta podczas chemii

Fot: FatCamera / FatCamera

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 postawiła cały medyczny świat do góry nogami. "Zmiany" najbardziej uderzyły w pacjentów przewlekle chorych, w tym - w chorych na nowotwory. Jak wygląd leczenie onkologiczna w czasie pandemii? Fundacja Alivia postanowiła to sprawdzić.

W ramach kampanii ONKOOBRONA #CZASWALKI fundacja Alivia postanowiła przyjrzeć się leczeniu onkologicznemu w czasie pandemii. w tym celu poprosiła dyrektorów szpitali, lekarzy, pielęgniarki, pacjentów oraz ich bliskich o wypełnienie specjalnej ankiety. Łącznie wypełniło je 500 pacjentów, 35 pracowników medycznych oraz 28 dyrektorów szpitali.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak wygląda Polska onkologia w czasie pandemii?

Zgodnie z przepisami każdy pacjent, który zgłasza się do szpitala powinien mieć wykonany pomiar temperatury oraz mieć dostęp do środków ochrony osobistej, np. płynu do dezynfekcji rąk. 11 proc. pacjentów i opiekunów podało w ankiecie, że nikt ich stanu zdrowia przed wejściem do palcówki nie sprawdzał. 3 proc. respondentów przyznało, że kontrola odbyła się tylko częściowo, 86 proc. pytanych przyznało, że taka kontrola się odbyła. 65 proc. badanych dobrze oceniło przygotowanie szpitali.

Respondenci zostali także zapytani o to, czy planowana wizyta odbyła się w terminie czy też została przełożona. 36 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich wizyta została odroczona, a 69 proc., że wszystko odbyło się zgodnie z planem.

Pacjenci pytani byli także o to, czy czują się w danej placówce bezpiecznie. 85 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Jednak aż 69 proc. badanych zaznaczyło, że w poczekalniach był duży tłok i zachowanie bezpiecznego odstępu nie było możliwe. Co ciekawe, niemal co dziesiąty pacjent spotkał się z próbami ograniczenia wypowiedzi na temat funkcjonowania szpitala w czasie pandemii przez personel placówki.

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej w dobie COVID-19

Fundacja przyjrzał się także pilotażowemu programowi - Krajowej Sieci Onkologicznej. 12 proc. pacjentów, którzy leczą się w placówkach należących do sieci przyznało, że wizyta w szpitalu nie była poprzedzona sprawdzeniem stanu zdrowia pacjenta, nie przeprowadzono też wywiadu epidemiologicznym. Aż 47 proc. respondentów przyznało, że palcówki były źle przygotowane na przyjecie pacjentów. Chorzy zostali także zapytani o organizację leczenia. Aż 63 proc. respondentów przyznało, że ich wizyty oraz badania odbyły się zgodnie z planem.

W ankiecie nalazło się również pytanie o bezpieczeństwo. 86 proc. respondentów przyznało, że personel medyczny, z  którym się stykali miała odpowiednie zabezpieczenie, a 63 proc. badanych przyznało, że czuli się w placówce bezpiecznie. Problemem były jednak poczekalnie, gdzie w jednym z czasie przebywało zdecydowanie za dużo ludzi.

Pandemia oczami personelu

O wypełnienie ankiety fundacja Alivia poprosiła także personel medyczny. 57 proc. pytanych przyznało, że palcówka wprowadziła specjalne procedury, które mają chronić zarówno ich, jaki pacjentów. Ponad 1/3 pytanych przyznała, że w związku z pandemią niektóre zabiegi czy wizyty, które powinny odbyć się zgodnie z planem, były przekładane. Aż 60 proc. medyków odpowiedziało, że takie procedury odbywały się zgodnie z planem.

Zdaniem 71 proc. ankietowanych dużym problemem były braki kadrowe. Na pytanie, czy czyją się w miejscu pracy bezpiecznie i czy mają zapewniony dostęp do środków ochrony osobistej - 63 proc. personelu odpowiedziało twierdząco.

Czy badacze z Izraela znaleźli lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
6
Komentarze (1)
Edward
Paraliż Służby Zdrowia. Od dwóch miesięcy odbijam się od szpitala do szpitala, nikt nie chciał mi pomóc. Wszędzie tylko konsylium, oczywiście bez mojej obecności, i decyzje o operacji, ale niestety nie ma gdzie bo przyjęcia tylko przypadków z zagrożeniem życia. Brak miejsc, bo procedury Korona itp. W końcu skierowano mnie na leczenie systemowe, aktualnie czekam na chemioterapię. Do dzisiaj nie wiem czy tak ma być, czy może to wina koronawirusa. Ale co mi zostało, DILO i szybka ścieżka onkologiczna to wielka ściema. Straciłem 2 miesiące. Ale kogo to obchodzi. Nie życzę nikomu.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?