Alergia to zbyt intensywna reakcja układu immunologiczne na alergen. Najczęściej jest ona wywoływana przez pyłki, kurz czy sierść zwierząt. Dlaczego się pojawia? Na to pytania medycyna nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Być może o rozwoju choroby decydują specyficzne komórki odkryte przez badaczy z La Jolla Institute for Immunology w Kalifornii.
Które komórki wywołują alergię?
Naukowcy odkryli podzbiór komórek T, które - w ich ocenie - mają wpływ na rozwój alergii, a w konsekwencji astmy. Podczas badań lekarze postanowili sprawdzić, jak organizm człowieka reaguje na domowy kurz. Okazuje się, że alergen jest na tyle silny, że aktywuje układ immunologiczny także u tych osób, które nie są uczulone.
Wykorzystując sekwencję RNA z pojedynczą komórką (lub transkryptomiką z pojedynczą komórką) naukowcy postanowili sprawdzić, które specyficzne geny i cząsteczki wytwarza organizm w odpowiedzi na alergeny HDM, czyli kurz domowy. W testach wzięły udział osoby z astmą i alergią na kurz, osoby z astmą, ale bez alergii na HDM, osoby z alergią tylko na HDM oraz osoby zupełnie zdrowe.
Analiza pokazała, że podzbiór pomocniczych komórek T, zwanych interleukiną (IL) -9 Th2 reaguje na HDM. Ich stężenie było najwyższe u osób z astmą i alergią na HDM. Dalsza analiza pokazała, że zawierają one grupę cząsteczek i genów, które zwiększają potencjał cytotoksyczny tych komórek. Oznacza to tyle, że odkryty przez badaczy podzbiór może niszczyć inne komórki i wzmacniać stan zapalny w organizmie.
Czy picie zielonej herbaty łagodzi objawy alergii? Dowiesz się tego z filmu:
Co ciekawe, ten sam podzbiór występuje u osób zdrowych. Jednak w jego budowie znajduje się białko o nazwie TRAIL. Zdaniem badaczy białko może nie dopuścić do wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli kolejne badania to potwierdzą, być może, uda się opracować nowe, skuteczniejsze leki na alergię i astmę.
Alergia w liczbach
Choć wiele osób uważa alergię za błahą dolegliwość, to pozostawiona bez leczenia może doprowadzić do rozwoju astmy. Szacuje się, że już co trzecia osoba na świecie ma jakąś alergię.