Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obawiasz się raka piersi? Zobacz zapis czatu z ekspertem!
menu
Polub nas na Facebooku

Obawiasz się raka piersi? Zobacz zapis czatu z ekspertem!

prof. Dawid Murawa

Prof. Dawid Murawa/archiwum prywatne

Diagnozę „rak piersi” słyszy co roku prawie 20 tysięcy kobiet w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że dzisiaj nie musi oznaczać to wyroku! Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, co dalej po diagnozie? Na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki i leczenia najczęstszego kobiecego nowotworu odpowiadał profesor Dawid Murawa, chirurg onkolog.

Rak powstaje wtedy, gdy dojdzie do licznych mutacji komórek i ich niekontrolowanego, patologicznego rozrostu. To, że nowotwór jest złośliwy, oznacza, że nacieka na sąsiadujące tkanki, a z czasem daje przerzuty do innych miejsc w organizmie.

Każda z nas chciałaby wiedzieć, jak obniżyć ryzyko zachorowania, a jeśli się już usłyszy złowrogą diagnozę – co zrobić, żeby raka pokonać. Na Wasze pytania dotyczące tego nowotworu odpowiadał prof. Dawid Murawa – chirurg onkolog.

Dr hab. n. med. Dawid Murawa jest profesorem nadzwyczajnym Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, laureatem wielu nagród, autorem kilkuset publikacji i wykładów z zakresu chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego oraz gruczołu piersiowego.

Wiadomo, że ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi jest wyższe, jeżeli jedna lub więcej blisko spokrewnionych osób choruje lub chorowała na raka piersi. Czasami trudno ustalić, czy rodzinne występowanie raka związane jest z mutacją w genach, czy raczej z podobnym stylem życia lub może kombinacją tych czynników.

Jedno jest niestety pewne - rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym kobiecym nowotworem. Na szczęście w ostatnich latach dużo zmieniło się jeśli chodzi o rozwój diagnostyki i nowych opcji terapeutycznych w leczeniu raka piersi. To już nie tylko farmakoterapia czy chirurgia, ale kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czy wyciek z brodawki po biopsji mamotomicznej powinien niepokoić?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Nie, to się zdarza. Biopsja mammotomiczna może uszkadzać jeden z przewodów wyprowadzających do brodawki, co może powodować wyciek. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Taki stan powinien się samoczynnie wygoić.

Czy branie hormonów po menopauzie rzeczywiście wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Nie, hormonalna terapia zastępcza jest standardem postępowania jeśli chodzi o niwelowanie objawów wypadowych menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza, tak samo, jak antykoncepcja przyczynia się do niewielkiego wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi. Nie wolno brać hormonów w przypadku rozpoznania raka piersi. Nie zaleca się hormonów u osób, które są nosicielami mutacji genów BRCA.

Mam 28 lat i przeszłam cykl chemioterapii. Czy istnieje ryzyko, że na skutek podawania cytostatyków będę niepłodna?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Zawsze jest pewne ryzyko, ponieważ chemioterapia działa toksycznie nie tylko na komórki nowotworowe, ale wszystkie komórki ciała. Może się więc zdarzyć, że cytostatyki wpłyną na działanie komórek, z których zbudowane są jajniki. Najczęściej jednak uszkodzenie może dotyczyć tylko okresu leczenia. Po zakończeniu chemioterapii organizm może się zregenerować, w większości sytuacji nie dochodzi do trwałych uszkodzeń tkankowych.

Kiedy najwcześniej można odtworzyć pierś po zabiegu amputacji?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Jeżeli nie wykonano tego jednorazowo z amputacją, to przyjmuje się, że rekonstrukcję wykonuje się po zakończeniu leczenia onkologicznego, czyli radioterapii, chemioterapii.

Czy operacja oszczędzająca pierś oznacza większe ryzyko, że rak się odnowi?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Leczenie oszczędzające raka piersi to jest zawsze chirurgiczne usunięcie guza i radioterapia. Natomiast w przypadku amputacji nie ma radioterapii. Jeśli leczenie oszczędzające jest prowadzone prawidłowo, to wówczas ryzyko wznowy nowotworu w oszczędzonej piersi jest nieznacznie większe niż u pacjentów, którym całkowicie usunięto gruczoł piersiowy.

Czy w przypadku mutacji BRCA lepiej usunąć piersi, czy nie jest tak, ze rak i tak się pojawi, tylko w innym miejscu?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Nie, warto usunąć piersi. To najlepsza profilaktyka w przypadku mutacji. Wszelkie działania profilaktyczne nie dają całkowitej gwarancji, że rak się nie pojawi. Po takim zabiegu ryzyko rozwoju raka u nosicielki mutacji wynosi zaledwie 5 proc.

Jakie badanie najwcześniej wykrywa guza piersi

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Jest to ściśle zależne od wieku. Osoby młode - ultrasonografia do 40 roku życia, osoby starsze, czy po 50 roku życia - mammografia. Jeśli któreś badanie nie jest rozstrzygające, wykonuje się rezonans magnetyczny piersi.

Dzień dobry. Panie doktorze mam pytanie. Moja mama rok temu zmarła na raka piersi. I tutaj moje pytanie 4 miesiące po śmierci mamy poszłam na usg piersi z czego Pani doktor stwierdziła, że widzi w mojej piersi jakieś zmiany, ale jej zdaniem to torbiele. Zapisałam się do radiologia i onkologia aby to sprawdzić, ponieważ Pani doktor nie była na 100 % pewna... niestety do lekarza się nie dostałam bo przyszła pandemia i okazało się, że jestem w ciąży. I moje pytanie brzmi czy mogę iść na usg piersi mimo, że karmię piersią i czy to może być genetyczne ? Mama guza miała w prawej piersi i u mnie zmiany także są w prawej.

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
W okresie ciąży, jak i w czasie karmienia diagnostyka raka piersi jest trudniejsza. Jeśli zmiany były widoczne wcześniej, mimo karmienia piersią trzeba wybrać się do specjalisty. Bardzo ważne jest, aby wybrać się do specjalisty, który na co dzień wykonuje badania USG czy radiologiczne piersi. Osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na nowotwory, powinny badać się częściej.

Mam raka her2 dodatni homonozalezny, przerzuty do węzłów pachowych i kości. Schemat leczenia perjeta, herceptyna i docetaxel. Po pierwszym cyklu. Czy jest możliwe leczenie chirurgiczne piersi przy stabilizacji przerzutów?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
W przypadku choroby przerzutowej postępowanie chirurgiczne ma znaczenie drugoplanowe. Najważniejsze jest leczenie systemowe. To leczenie, które ma pani wprowadzone to standard. W przypadku przerzutów wykonywanie zabiegu chirurgicznego nie ma znaczenia onkologicznego, dlatego jest Pani kandydatem do leczenia prowadzonego przez chemioterapeutów.

Czy znakowanie magnetyczne nowotworu to rutynowa praktyka w oszczędzających operacjach raka piersi?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Nie, niestety nie. Ze względu na cenę w Polsce w większości szpitali nie jest stosowana.

Jak można zakwalifikować się do operacji metodą znacznika magnetycznego?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Do znacznika magnetycznego kwalifikują się wszystkie chore z małymi rakami piersi, czyli takimi, które nie są wyczuwalne. Taką metodę można wykonać obecnie w czterech placówkach w Polsce, pozostałe palcówki korzystają ze starszych metod.

Witam! Czy ognisko o wymiarach 16 x 9 x 10 mm kwalifikuje się do metody znacznika magnetycznego? Violetta

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Jeżeli zmiana jest wyczuwalna tzn. guz jest wyczuwany pod palcami, to zastosowanie znacznika nie jest konieczne. Metodę tę stosuje się u kobiet, u których zmiany nie są wyczuwalne. Wyczuwalność zmiany w piersi ściśle zależy od wielkości gruczołu piersiowego. Im mniejsze piersi tym łatwiej wyczuć zmianę.

Czy mammografia może zawsze wykryć wczesne postacie raka?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Niestety nie. Powinno się zwyczajowo łączyć mammografię z badaniem ultrasonograficznym. Do 40. roku życia zaleca się USG, u starszych kobiet bardziej wskazana jest mammografia, która w tym przypadku wykazuje większą czułość. Samo USG i sama mammografia nie dają gwarancji, że w piersiach nie ma zmiany, dlatego badania te trzeba ze sobą łączyć.

Czy zastosowanie radioterapii śródoperacyjnej w raku piersi daje lepsze rokowanie odległe niż tradycyjna radioterapia pooperacyjna.Czy w Pańskiej klinice stosuje się taką procedurę?

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Radioterapia śródoperacyjna jest metodą, która w chirurgii operacyjnej jest ciągle badana. Miałem przyjemność uczestniczyć w badaniach, które badały jej skuteczność. Wykazały one, że faktycznie jest ona skuteczna w leczeniu oszczędzającym. Taką metodę stosuję w szpitalu w Lublinie i w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Dzień dobry Panie Doktorze, W 2017r musiałam się w podać mastektomii z powodu raka piersi który był umiejscowiony pod sutkiem. Mastektomia została wykonana z jednoczesnym wstawieniem implantu. Po kilku tygodniach z powodu ostrego zapalenia implant został usunięty. Obecnie jestem w trakcie leczenia hormonoterapii. Chciałabym zapytać, czy mogę skorzystać z innej metody rekonstrukcji piersi tłuszczem z własnej tkanki tłuszczowej, oraz czy taki zabieg jest bardziej bezpieczny niż wstawienie implantu. Proszę również o informację, czy w Pana szpitalu wykonywane są takie zabiegi i czy są refundowane przez NFZ.

prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog
Miała Pani prawidłowo wykonaną procedurę, niestety odrzucenie implantu zdarza się u 10 proc. pacjentów. Zależnie od tego, jak to wygląda, można dobrać odpowiednią rekonstrukcję. Trzeba jednak zaznaczyć, ze nie ma czegoś takiego, jak całkowita rekonstrukcja piersi z pomocą tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o refundację, to nowoczesne metody w ogromnej większości przypadków nie są w Polsce refundowane. Można je wykonać komercyjnie.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?