Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty
menu
Polub nas na Facebooku

Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

młoda kobieta w ciąży, siedzi na jasnej kanapie i zmaga się z problemem mdłości i wymiotów

mat. prasowe

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Skąd się biorą i co powoduje mdłości w ciąży?

Mdłości i wymioty to dość powszechne dolegliwości ciężarnych, które spowodowane są fizjologicznymi zmianami zachodzącymi po zapłodnieniu w ciele kobiety. Do tej pory badaczom nie udało się jednoznacznie wskazać, co powoduje mdłości w ciąży.

Za głównego „winowajcę” uważa się jednak ciążowy hormon – gonadotropinę kosmówkową, czyli hCG[1]. Jest ona wytwarzana przez struktury zarodka już kilka dni po zapłodnieniu, ułatwiając utrzymanie ciąży[2]. Wykres zmian stężenia beta hCG w organizmach ciężarnych jest odwzorowaniem intensywności występujących u nich mdłości[3].

Zarówno nudności, jak i wymioty w ciąży mogą mieć różne nasilenie. Przyjmuje się, że na ich intensywność mogą mieć wpływ:

  • bardzo wysokie stężenie hormonu hCG,
  • skłonności genetyczne,
  • wysokie stężenie estrogenu u ciężarnej[4].

Kiedy się pojawiają i kiedy się kończą nudności w ciąży?

Jeśli chcesz zajść w ciążę lub już spodziewasz się dziecka, to możesz zastanawiać się, w którym tygodniu ciąży mogą pojawić się mdłości. Statystyki mówią, że około 50-80% wszystkich przyszłych mam doświadcza nudności i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze mdłości w ciąży można zaobserwować już pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży[5]. Oznacza to, że nudności mogą wystąpić zaraz po tym, jak Twój test ciążowy wskaże pozytywny wynik.

W miarę postępu ciąży, te nieprzyjemne dolegliwości mogą stawać się coraz bardziej intensywne, a co za tym idzie – coraz bardziej męczące. Zwykle największe nasilenie obserwujemy pomiędzy 7. a 12. tygodniem ciąży[6]. Na szczęście, po tym czasie wiele kobiet zaczyna odczuwać ulgę.

Kiedy kończą się mdłości w ciąży? Nudności i wymioty powoli ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru[7], czyli w okolicach 12-13. tygodnia ciąży. Jest to jednak orientacyjny termin – u niektórych kobiet te nieprzyjemne dolegliwości w ciąży mogą trwać aż do 20. tygodnia, czyli do połowy ciąży. Zdarzają się też przypadki, kiedy nudności i wymioty utrzymują się po ukończeniu 20. tygodnia. Z takim problemem zmaga się aż 13% wszystkich kobiet[8]. Co więcej, u niektórych przyszłych mam te dolegliwości trwają przez całą ciążę.

Silne mdłości w ciąży – zapytaj lekarza o bezpieczne i skuteczne leczenie

Nudności i wymioty bywają uważane za bardzo powszechne i oczywiste zjawisko w ciąży, które po prostu trzeba przetrwać. Z tego względu niektóre przyszłe mamy mogą się nawet nie zastanawiać, jakie są ich przyczyny i nie szukać pomocy u specjalisty. Co ciekawe, aż 2/3 kobiet te przykre objawy zauważa u siebie jeszcze przed pierwszą wizytą u lekarza[9]. Mimo to ciężarne nie zawsze informują swojego ginekologa prowadzącego, że zmagają się z nudnościami lub wymiotują. Być może wynika to z przeświadczenia, że jedynym i nie zawsze skutecznym remedium na te dolegliwości są wyłącznie domowe sposoby. Niestety, przyszłe mamy nie mają też wiedzy, że istnieje skuteczne i bezpieczne leczenie, które można stosować już od pierwszych dni ciąży.

Bagatelizowanie i pomijanie podczas wizyt u lekarza problemu nudności i wymiotów w ciąży zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Mdłości i wymioty mogą mieć negatywny wpływ na fizyczne samopoczucie przyszłej mamy, obniżać komfort życia, odbierać radość z oczekiwania na dziecko, utrudniać pracę lub nawet zmuszać do czasowej rezygnacji z aktywności zawodowej. U większości kobiet trwają one od 6. do 12. tygodnia ciąży, a nawet dłużej, aż do 20. tygodnia[10] – jest to bardzo długi okres, podczas którego fizyczny stan ciężarnej może się znacznie pogorszyć. Z tego względu nie warto czekać z poinformowaniem lekarza o swoim złym samopoczuciu.

Nieleczone nudności i wymioty mogą przerodzić się w bardzo silne wymioty w ciąży[11], zwane niepowściągliwymi. Do ich skutków dla organizmu kobiety zaliczamy:

  • niemożność prawidłowego odżywiania,
  • problemy ze snem,
  • problemy z przyjmowaniem oraz odpowiednim wchłanianiem przez organizm ciężarnej ważnych witamin i mikroelementów, które należy suplementować w trakcie ciąży[12].

Należy podkreślić, że występowanie nudności i wymiotów w ciąży oraz związane z nimi pogorszenie stanu fizycznego kobiety, może negatywnie wpłynąć na jej psychikę. Długotrwałe utrzymywanie się tych objawów, uniemożliwiające spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, może spowodować narastające obawy o zdrowie własne oraz o stan odżywienia rozwijającego się maleństwa. Oprócz tego, kobieta może u siebie zaobserwować:

  • obniżenie nastroju,
  • negatywny wpływ swojego samopoczucia na relacje z bliskimi: partnerem, rodziną, przyjaciółmi,
  • strach przed ponownym zajściem w ciążę[13].

Świadomość istnienia niebezpiecznych objawów powinna skłonić wszystkie przyszłe mamy do niezwłocznego poinformowania lekarza o występowaniu nudności i wymiotów. Jest to o tyle ważne, że w Polsce istnieje już bezpieczne i skuteczne leczenie, które nie wywołuje działań niepożądanych u rozwijającego się dziecka. Można je stosować już od początku 1. trymestru, dlatego warto zapytać o nie swojego lekarza od razu po zaobserwowaniu u siebie tych przykrych dolegliwości. W końcu radosna ciąża, bez nudności i długotrwałych wymiotów, jest marzeniem każdej przyszłej mamy!


skąd się biorą ciążowe mdłości? Infografika

mat. prasowe

[1] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[2] Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, PZWL, Warszawa 2015.

[3] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[4] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[5] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[6] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[7] Nayeri U. A., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/905/original/61-68.pdf?1472121799

[8] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[9] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[10] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[11] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[12] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[13] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
11
Polecamy
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić?
Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić? TVN zdrowie
Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?
Czy jest to w ogóle możliwe?
Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby