Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty
menu
Polub nas na Facebooku

Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

młoda kobieta w ciąży, siedzi na jasnej kanapie i zmaga się z problemem mdłości i wymiotów

mat. prasowe

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Skąd się biorą i co powoduje mdłości w ciąży?

Mdłości i wymioty to dość powszechne dolegliwości ciężarnych, które spowodowane są fizjologicznymi zmianami zachodzącymi po zapłodnieniu w ciele kobiety. Do tej pory badaczom nie udało się jednoznacznie wskazać, co powoduje mdłości w ciąży.

Za głównego „winowajcę” uważa się jednak ciążowy hormon – gonadotropinę kosmówkową, czyli hCG[1]. Jest ona wytwarzana przez struktury zarodka już kilka dni po zapłodnieniu, ułatwiając utrzymanie ciąży[2]. Wykres zmian stężenia beta hCG w organizmach ciężarnych jest odwzorowaniem intensywności występujących u nich mdłości[3].

Zarówno nudności, jak i wymioty w ciąży mogą mieć różne nasilenie. Przyjmuje się, że na ich intensywność mogą mieć wpływ:

  • bardzo wysokie stężenie hormonu hCG,
  • skłonności genetyczne,
  • wysokie stężenie estrogenu u ciężarnej[4].

Kiedy się pojawiają i kiedy się kończą nudności w ciąży?

Jeśli chcesz zajść w ciążę lub już spodziewasz się dziecka, to możesz zastanawiać się, w którym tygodniu ciąży mogą pojawić się mdłości. Statystyki mówią, że około 50-80% wszystkich przyszłych mam doświadcza nudności i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze mdłości w ciąży można zaobserwować już pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży[5]. Oznacza to, że nudności mogą wystąpić zaraz po tym, jak Twój test ciążowy wskaże pozytywny wynik.

W miarę postępu ciąży, te nieprzyjemne dolegliwości mogą stawać się coraz bardziej intensywne, a co za tym idzie – coraz bardziej męczące. Zwykle największe nasilenie obserwujemy pomiędzy 7. a 12. tygodniem ciąży[6]. Na szczęście, po tym czasie wiele kobiet zaczyna odczuwać ulgę.

Kiedy kończą się mdłości w ciąży? Nudności i wymioty powoli ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru[7], czyli w okolicach 12-13. tygodnia ciąży. Jest to jednak orientacyjny termin – u niektórych kobiet te nieprzyjemne dolegliwości w ciąży mogą trwać aż do 20. tygodnia, czyli do połowy ciąży. Zdarzają się też przypadki, kiedy nudności i wymioty utrzymują się po ukończeniu 20. tygodnia. Z takim problemem zmaga się aż 13% wszystkich kobiet[8]. Co więcej, u niektórych przyszłych mam te dolegliwości trwają przez całą ciążę.

Silne mdłości w ciąży – zapytaj lekarza o bezpieczne i skuteczne leczenie

Nudności i wymioty bywają uważane za bardzo powszechne i oczywiste zjawisko w ciąży, które po prostu trzeba przetrwać. Z tego względu niektóre przyszłe mamy mogą się nawet nie zastanawiać, jakie są ich przyczyny i nie szukać pomocy u specjalisty. Co ciekawe, aż 2/3 kobiet te przykre objawy zauważa u siebie jeszcze przed pierwszą wizytą u lekarza[9]. Mimo to ciężarne nie zawsze informują swojego ginekologa prowadzącego, że zmagają się z nudnościami lub wymiotują. Być może wynika to z przeświadczenia, że jedynym i nie zawsze skutecznym remedium na te dolegliwości są wyłącznie domowe sposoby. Niestety, przyszłe mamy nie mają też wiedzy, że istnieje skuteczne i bezpieczne leczenie, które można stosować już od pierwszych dni ciąży.

Bagatelizowanie i pomijanie podczas wizyt u lekarza problemu nudności i wymiotów w ciąży zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Mdłości i wymioty mogą mieć negatywny wpływ na fizyczne samopoczucie przyszłej mamy, obniżać komfort życia, odbierać radość z oczekiwania na dziecko, utrudniać pracę lub nawet zmuszać do czasowej rezygnacji z aktywności zawodowej. U większości kobiet trwają one od 6. do 12. tygodnia ciąży, a nawet dłużej, aż do 20. tygodnia[10] – jest to bardzo długi okres, podczas którego fizyczny stan ciężarnej może się znacznie pogorszyć. Z tego względu nie warto czekać z poinformowaniem lekarza o swoim złym samopoczuciu.

Nieleczone nudności i wymioty mogą przerodzić się w bardzo silne wymioty w ciąży[11], zwane niepowściągliwymi. Do ich skutków dla organizmu kobiety zaliczamy:

  • niemożność prawidłowego odżywiania,
  • problemy ze snem,
  • problemy z przyjmowaniem oraz odpowiednim wchłanianiem przez organizm ciężarnej ważnych witamin i mikroelementów, które należy suplementować w trakcie ciąży[12].

Należy podkreślić, że występowanie nudności i wymiotów w ciąży oraz związane z nimi pogorszenie stanu fizycznego kobiety, może negatywnie wpłynąć na jej psychikę. Długotrwałe utrzymywanie się tych objawów, uniemożliwiające spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, może spowodować narastające obawy o zdrowie własne oraz o stan odżywienia rozwijającego się maleństwa. Oprócz tego, kobieta może u siebie zaobserwować:

  • obniżenie nastroju,
  • negatywny wpływ swojego samopoczucia na relacje z bliskimi: partnerem, rodziną, przyjaciółmi,
  • strach przed ponownym zajściem w ciążę[13].

Świadomość istnienia niebezpiecznych objawów powinna skłonić wszystkie przyszłe mamy do niezwłocznego poinformowania lekarza o występowaniu nudności i wymiotów. Jest to o tyle ważne, że w Polsce istnieje już bezpieczne i skuteczne leczenie, które nie wywołuje działań niepożądanych u rozwijającego się dziecka. Można je stosować już od początku 1. trymestru, dlatego warto zapytać o nie swojego lekarza od razu po zaobserwowaniu u siebie tych przykrych dolegliwości. W końcu radosna ciąża, bez nudności i długotrwałych wymiotów, jest marzeniem każdej przyszłej mamy!


skąd się biorą ciążowe mdłości? Infografika

mat. prasowe

[1] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[2] Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, PZWL, Warszawa 2015.

[3] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[4] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[5] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[6] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[7] Nayeri U. A., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/905/original/61-68.pdf?1472121799

[8] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[9] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[10] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[11] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[12] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[13] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
11
Polecamy
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić?
Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić? TVN zdrowie
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić?
Co widać na USG?
Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia?
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić? Co widać na USG? Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby