Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowotwór tarczycy – jakie są objawy choroby, sposoby leczenia i rokowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowotwór tarczycy – jakie są objawy choroby, sposoby leczenia i rokowania?

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Nowotwór tarczycy stanowi około 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka. Wyróżnia się kilka jego typów, przy czym przeważnie charakteryzuje się on objawami, które można przyporządkować do innych schorzeń.

Nowotwór tarczycy należy do grupy tych najbardziej złośliwych. Najczęściej rozpoznawany jest u osób między 20 a 40 rokiem życia. Około 4 razy częściej u kobiet. Może również występować u dzieci.

Nowotwór tarczycy – rodzaje nowotworu i jego przyczyny

Wcześnie rozpoznany nowotwór tarczycy daje nawet do 90% szans na wyleczenie – kluczem jest właściwa diagnoza i właściwa reakcja na rozwijające się zmiany. Przyczyny występowania raka tarczycy nie są nadal do końca wyjaśnione. Znane są natomiast mechanizmy predysponujące do jego wystąpienia, wśród których wyróżnia się:

  • niedobór jodu – zwiększa ryzyko raka pęcherzykowego,
  • nadmiar jodu – zwiększa ryzyko zachorowań na raka brodawkowatego,
  • nadmierna stymulacja tarczycy w związku z oddziaływaniem TSH, czyli hormonów regulujących funkcjonowanie tarczycy,
  • działanie promieniowania jonizującego, z którym mają do czynienia osoby poddające się radioterapii, np. w przypadku nowotworów grasicy; jest to także charakterystyczna zmiana dla tych, którzy zostali napromieniowani, np. w wyniku eksplozji nuklearnej,
  • czynniki genetyczne,
  • rzadkie choroby genetyczne.

Wyróżnia się cztery główne rodzaje raka tarczycy: rak brodawkowaty (charakteryzuje się długim okresem rozwoju i dosyć łagodnym przebiegiem – atakuje głównie kobiety w młodym wieku), rak pęcherzykowaty (nieznacznie rzadszy niż pęcherzykowy, szczególnie u osób między 40 a 50 rokiem życia, które mieszkają na obszarze, w którym występują niedobory pierwiastka, jakim jest jod – szacuje się, że jest to około 20% nowotworów złośliwych tarczycy), rak rdzeniasty (atakuje głównie osoby po 50 roku życia) i rak niezróżnicowany, nazywany anaplastycznym (o wysokim stopniu złośliwości i bardzo złych rokowaniach). Medycyna wyróżnia także zmiany o charakterze przerzutowym do tarczycy, które są spowodowane złośliwymi guzami m.in. w obrębie nerek, płuc, piersi czy jajników.

Jakie objawy daje nowotwór tarczycy?

Niestety w większości przypadków objawy nowotworu tarczycy nie są charakterystyczne i można je mylnie przypisać wielu innym schorzeniom. W przypadku nawracających bądź utrzymujących się dolegliwości wymagana jest konsultacja z lekarzem i odpowiednia diagnostyka. Niepokój powinny wzbudzić: wyczuwalne guzy na tarczycy (zarówno pojedyncze, jak i mnogie, szczególnie jeżeli mają tendencję wzrostową), powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w okolicy szyi, zaburzenia połykania, dokuczliwa chrypka, a w wielu przypadkach również duszności.

Nowotwór tarczycy – diagnoza i rokowania

W przypadku podejrzenia rozwijającej się choroby, konieczne jest wykonanie badanie USG. Objawy nowotworu tarczycy często są bagatelizowane i przypisywane znacznie mniej poważnym w skutkach schorzeniom. Niestety potwierdzenie diagnozy jest możliwe tylko podczas analizy wycinka pobranego do badań histopatologicznych. USG potwierdza jedynie istniejącą zmianę i wskazuje na konieczność wykonanie biopsji, alby potwierdzić lub wykluczyć złośliwość nowotworu. W przypadku tarczycy większość zmian nie ma charakteru złośliwego.

Zobacz film: Czym są nowotwory neuroendokrynne? Źródło: 36,6

Nowotwór tarczycy – leczenie

W większości przypadków po zdiagnozowaniu zmian w obrębie tarczycy konieczna jest operacja, w wyniku której mogą zostać usunięte cały gruczoł bądź jego część. Decyzja zawsze podejmowana jest przez lekarza prowadzącego leczenie na podstawie zmian oraz wieku i ogólnego stanu osoby z rozpoznanym rakiem.

Leczenie nowotworu tarczycy wymaga także radioterapii (akurat w tym przypadku radioaktywnym izotopem jodu), której celem jest zniszczenie pozostałych po wycięciu komórek, które mogły się wytworzyć przed interwencją chirurgiczną. Ważne jest, aby pamiętać, że w tym przypadku osoba poddana radioterapii musi być bezwzględnie odizolowana od otoczenia, z racji wysokiego stopnia radioaktywności.

W przypadku braku efektów przewiduje się także włączenie teleradioterapii, czyli radioterapii ze źródła zewnętrznego. Możliwe jest także całkowite wycięcie tarczycy, które oferuje wiele prywatnych klinik chirurgicznych.

Nowotwór tarczycy – rokowania

Możliwości całkowitego lub częściowego wyzdrowienia zależą od typu zmiany złośliwej oraz wczesnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniej terapii. W przypadku zmian o charakterze brodawkowatym lub pęcherzykowatym rokowania są bardzo dobre i możliwe jest całkowite wyleczenie, zwłaszcza przy wcześniej zdiagnozowanej chorobie.

Najgorsze rokowania daje rak niezróżnicowany, który charakteryzuje się bardzo szybkim postępem choroby – w wielu przypadkach od rozpoznania do zgonu mija od pół roku do 12 miesięcy.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
7
Polecamy
Rak brodawkowaty tarczycy – jak powstaje, objawia się i jak go leczyć?
Rak brodawkowaty tarczycy – jak powstaje, objawia się i jak go leczyć? TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Rak tarczycy - objawy, leczenie i rokowanie w przypadku przerzutów
Rak tarczycy - objawy, leczenie i rokowanie w przypadku przerzutów TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?