Kto powinien się zaszczepić?
Specjaliści w komunikacie dotyczącym szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień przestawili zestaw 26. zalecanych szczepień ochronnych. Wykaz ten został uzupełniony o szczepienia przeciwko COVID-19 i zakażeniu wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV). Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2023 r.
Warto dodać, że każdego miesiąca zakażenie kornawirusem SARS-CoV-2 rozpoznaje się u ok. tysiąca osób. Tym samym, aby uniknąć kolejnej fali zachorowań - w ocenie ekspertów - co roku powinniśmy się szczepić przeciwko COVID-19.
Jaki będzie skład szczepionek?
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) przedstawiły nowe zalecenia dotyczące składu szczepionek. To samo zrobiły amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
W ich ocenie najlepsze będą jednoskładnikowe szczepionki, które uwzględnią szczep należący do rodziny podwariantów XBB Omikron, co zapewni reakcję krzyżową wobec wariantu aktualnie dominującego i nowych pojawiających się szczepów.
Dodatkowo cały czas będą dostępne pozostałe szczepionki, z myślą o tych osobach, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień. Preparaty będą podawane zgodnie ze schematem: 1 dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia. U dzieci poniżej 5 lat - 2 lub 3 dawki w zależności od wybranego preparatu.
Warto dodać, że w pierwszej kolejności szczepionki będą podawane osobom starszym, z chorobami przewlekłymi oraz kobietom w ciąży.
Zobacz wideo: Testy immunologiczne - co to jest i kiedy się je wykonuje?
Źródło: PAP