Rak prosty - jak go leczyć?
Sposób leczenia raka prosty w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej konieczna jest operacja i usunięcie zmiany. Jednak nawet mało inwazyjne zabiegi, także te wykonywane przez robota da Vinci nie dają gwarancji, że mężczyzna zachowa funkcje seksualne. Dlatego też coraz częściej lekarze proponują chorym radioterapię - szczególnie tę z wykorzystaniem robota Cyberknife.
Cyberknife - ja to działa?
To bardzo precyzyjne narzędzie, które usuwa zmianę i oszczędza okoliczne tkani i narządy. Co więcej, zabieg z jego wykorzystaniem nie wymaga znieczulenia, a nawet hospitalizacji. Zdarza się, że wystarczy jedna operacja i chory jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Metoda ta minimalizuje ryzyko zgonu podczas operacji, dlatego szczególnie polecana jest starszym pacjentom, po 70. roku życia.
Warto dodać, że w diagnozowaniu, jak i leczeniu raka prostaty szczególne znaczenie ma badanie 68Ga-PSMA-PET/CT. Dzięki niemu można wykryć i określić położenie nawet niewielkich ognisk choroby, do których nie docierają inne metody diagnostyczne.
Co pacjentom z rakiem prostaty oferuje medycyna?
Jeśli choroba jest w początkowej fazie rozwoju, stosuje się brachyterapię LDR z użyciem implantów stałych jodu 125, które umieszcza się w pobliżu zmiany. Metoda ta jest bardzo skuteczna i tylko u niewielkiej grupy pacjentów pojawiają się powikłania.
Na tym jednak nie koniec. Pacjenci otrzymują także chemioterapię, a w ramach programu lekowego mogą skorzystać z nowoczesnej hormonoterapii. Dotyczy to zarówno tych chorych, u których zmiana została wykryta bardzo wcześnie oraz gdy jej usunięcie operacyjne nie jest możliwe.
Zobacz wideo: Rak prostaty - jak go uniknąć?
Źródło: wyborcza.pl