Ania Adamowska jest śpiewaczką i skrzypaczką. Nigdy nie słyszała na lewe ucho, teraz jednak jest dla niej szansa. Póki co, dzięki symulatorowi, dźwięki przekazywane są bezpośrednio do jej mózgu, z pominięciem wadliwego ucha. Ale to niestety początek drogi do pełnego zdrowia.
W Światowym Centrum Słuchu lekarze dokonują niemożliwego - przywracają słuch osobom, które do tej pory nie miały nadziei na wyzdrowienie. W pracy z pacjentami wykorzystywana jest najnowsza technologia - implanty ślimakowe, zaawansowane aparaty słuchowe, a także Internet. Dzięki Krajowej Sieci Teleaudiologii pacjenci odbywają konsultacje z lekarzami online. Jest to o tyle wygodne, o ile eliminuje ryzyko błędu podczas terapii! Czasochłonna podróż i zmęczenie negatywnie wpływają na możliwości skupienia pacjenta i mogą powodować niewiarygodne wynika badań.
Światowe Centrum Słuchu powstało dzięki zaangażowaniu lekarzy z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dyrektorem ośrodka jest prof. dr hab. Henryk Skarżyński. Tak mówi o placówce otworzonej w maju 2012 roku:
Powstanie Światowego Centrum Słuchu to efekt systematycznie prowadzonej od lat pracy w kraju i na arenie międzynarodowej, na wszystkich kontynentach. Budowanie partnerskich kontaktów z naukowcami różnych dziedzin w kraju i na świecie. Otwarcie Centrum to nie tylko kolejna, nie mająca swojego odpowiednika w świecie, placówka. To efekt realizacji setek wyzwań w obszarach: naukowym, klinicznym, dydaktycznym i organizacyjnym. To reakcja specjalistów z medycyny, inżynierii biomedycznej, akustyki, fizyki, nanotechnologii materiałowych i informatycznych, psychologii i pedagogiki na ciągle rosnące zapotrzebowanie rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego
W ośrodku odbyło się wiele operacji, które były w Polsce pierwszymi. Mowa o:
- wszczepieniu implantu ślimakowego,
- wszczepieniu implantu do pnia mózgu,
- pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego u osoby z częściową głuchotą,
- wszczepieniu implantu ucha środkowego,
- rekonstrukcji małżowiny usznej,
- operacyjnego protezowania słuchu (aparaty BAHA i RetroX),
- operacji zatok obocznych nosa nawigowanej obrazem.
Pacjentką prof. Skarżyńskiego jest Ania Adamowska, skrzypaczka i śpiewaczka, która do tej pory słyszała jedynie na lewe ucho. Teraz, dzięki zaawansowanej technologii oraz ogromnej wiedzy lekarzy - ma szansę na odzyskanie słuchu w uchu prawym. Nie kryje łez wzruszenia, gdy dzięki symulatorowi pierwszy raz usłyszała dźwięki!