Grypa jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkości. Każdego roku w wyniku powikłań pogrypowych umierają kolejni pacjenci, tylko w Polsce ta choroba zabiła w jednym miesiącu - lutym - ponad 80 osób.
Ponieważ każdego roku można mówić o epidemii grypy, Światowa Organizacja Zdrowia postawiła za cel swych działań ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 11 marca 2019 roku opublikowano globalną strategię WHO w celu zmniejszenia zachorowalności na grypę.
Według planów Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 r. każdy kraj powinien mieć opracowaną szczegółową strategię przeciwdziałania grypie. Aby to osiągnąć poszczególne kraje powinny:
- Wspierać badania naukowe zmierzające do lepszego zrozumienia rozprzestrzeniania się grypy oraz opracowania bardziej efektywnych metod jej diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Przypominamy, że obecnie w Polsce grypę najszybciej można rozpoznać na podstawie wymazu z gardła.
- Stworzyć program przeciwdziałający grypie sezonowej, który zawierałby rozwiązania chroniące osoby z grup podwyższonego ryzyka. W grupach podwyższonego ryzyka znajdują się małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością. Polecamy: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?
- Realnie oszacować koszty leczenia grypy i jej powikłań dla systemu. Każdego roku koszty leczenia grypy są coraz większe - czy przewyższają one koszty refundacji szczepień przeciwko grypie? Obecnie koszt takiego szczepienia to około 50 zł.
- Opracować i wdrożyć program, który skutecznie zredukuje liczbę zachorowań i zgonów.
- Wspierać działania profilaktyczne (mowa tutaj o kampanii promującej szczepienia ochronne. Mało kto wie, że pierwsze szczepienie przeciwko grypie w przypadku małych dzieci musi być powtórzone po miesiącu).
- Zaplanować działania, które podejmą poszczególne instytucje na wypadek potencjalnej epidemii.
Więcej informacji: Global influenza strategy 2019-2030
Zobaczcie, jakie są pierwsze objawy grypy:
Grypa - jak z nią walczyć?
Leczenie grypy jest wyłącznie objawowe. Nasz organizm na czas walki z wirusem powinien odpoczywać. Należy zadbać o sen oraz odpoczynek - krótko mówiąc powinno się pozostać w łóżku (obowiązkowo w domu, by nie rozprzestrzeniać wirusa) i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Z domowych sposobów znane są m. in. picie soku malinowego, wody z cytryną, dużej ilości ciepłych płynów, mleko z miodem i czosnkiem. Wskazane jest także przyjmowanie leków obniżających gorączkę.
Warto wiedzieć: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić?
Więcej o leczeniu grypy dowiecie się z filmu: