Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada?

Leki

Fot: artisteer / gettyimages.com

Od 1 listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Na zmianach skorzystają m.in. osoby zmagające się z cukrzycą, osteoporozą oraz rakiem jelita grubego. Kto jeszcze zyska na zmianach?

Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od listopada znalazło się 76 nowych produktów. Z nowych leków skorzystają pacjenci z osteoporozą, rakiem jelita grubego, cukrzycą typu 2, stwardnieniem rozsianym, białaczką limfocytową, hipercholesterolemią rodzinną i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Lista refundacyjna – co zmieni się od 1 listopada?

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia lek Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) zostanie objęty refundacją. To długo oczekiwana – zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów – technologia lekowa podawana chorym w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

Na zmianach skorzystają również pacjentki z rakiem piersi. Od 1 listopada dwa programy lekowe –Leczenie raka piersi oraz Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem – zostaną połączone.

Pacjenci chorzy na białaczkę od listopada będą mieli dostęp do leku Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem. Z nowej terapii będą mogli skorzystać zarówno pacjenci bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53 w ramach programu lekowego: „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem”.

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego skierowanego dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina), który stosowany jest w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Z refundacji pierwszego leku będą mogli skorzystać również ci pacjenci, którzy zmagają z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego.

Nowa lista refundacyjna znacznie ułatwi walkę z chorobami rzadkimi. Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna zyskają dostęp do leku Entyvio (wedolizumab), a osoby z hipercholesterolemią rodzinną będą mogli stosować lek Repatha (ewolokumab), jako kolejny inhibitor PCSK9.

Od listopada refundowany będzie także lek Fasenra (benralizumabum) stosowany przez pacjentów z ciężką postacią astmy. Grupa pacjentów z astmą i alergia zyska także dostęp do preparatu Novo-Helisen Depot, który stosowany jest leczeniu alergii na roztocza.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki?Źródło: Stylowy Magazyn

Dodatkowo na liście, która zacznie obowiązywać od pierwszego listopada znalazły się trzy molekuły z grupy flozyn: dapagliflozyna (lek Forxiga), empagliflozyna (Jardiance) oraz kanagliflozyna (Invokana). Farmaceutyki te stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2 i może z nich skorzystać tylko określona grupa pacjentów. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa lek przeznaczony jest dla tych pacjentów, którzy mają potwierdzoną chorobę serca lub uszkodzony inny narząd, lub mają 3 lub więcej głównych czynników ryzyka tj. poniżej (lub równo) 55 lat dla mężczyzn, poniżej (lub równo) 60 lat dla kobiet, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze, palą papierosy lub są otyłe.

Dzięki zmianom na liście osoby zmagające się osteoporozą będą mogli stosować lek Prolia (denosumabum). Z refundacji będą mogły skorzystać przede wszystkim kobiety, które skończyły 60 lat i zmagają się z osteoporozą pomenopauzalną oraz mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym z wynikiem powyżej (lub równym) -2,5.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
9
Polecamy
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz?
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz? TVN zdrowie
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Szczepionki przeciw grypie na wrześniowej liście leków refundowanych
Szczepionki przeciw grypie na wrześniowej liście leków refundowanych TVN zdrowie
Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika.
„To kolejny krok milowy w leczeniu”
Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika. „To kolejny krok milowy w leczeniu” Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?