Na nowej liście leków zagrożonych brakiem dostępności opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia znalazły się między innymi leki insulinowe, przyjmowane przy padaczce czy astmie, a także preparaty mlekozastępcze. Na liście znalazły się także bardzo popularne leki do nebulizacji: Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual. Pacjenci będą mieć problem z zakupem przeciwpadaczkowego leku Vimpat oraz leków przeciwzakrzepowych: Clexane, Fragmin i Xarelto.
Pacjenci mogą mieć problem z zakupem kropli do oczu Combigan, roztworu do wstrzykiwań Neulasta (stosowanego u pacjentów z chorobą nowotworową), leków dla chorych na schizofrenie: Zypadhera i Rispolept oraz leku Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta, stosowany m.in. w leczeniu ADHD.
Informacja dla rodziców - problem z mlekiem zastępczym
- Bebilon pepti 2 DHA,
- Infatrini Peptisorb,
- Neocate Junior,
- Neocate LCP,
- Nutramigen 1 LGG,
- Nutramigen 2 LGG,
- Nutramigen 3 LGG,
- Nutramigen PURAMINO.
Zobaczcie, jak wygląda współpraca między lekarzami a firmami farmaceutycznymi:
Problem z dostępnością szczepionki przeciwko odrze
Odra jest chorobą wysoce zaraźliwą, a rezerwuarem wirusa są tylko ludzie. Wirus odry atakuje po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża.
Pierwsze objawy zwiastujące chorobę (prodromalne) pojawiają się na około 10 dni po zakażeniu i zaliczamy do nich gorączkę, kaszel (raczej suchy), nieżyt nosa i inne objawy grypopodobne.
Polecamy: Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Charakterystycznym objawem są tzw. plamki Koplika, czyli szarobiałe grudki pojawiające się na błonie śluzowej policzków w okolicy zębów przedtrzonowych. Pojawiają się zazwyczaj dzień przed wystąpieniem właściwej osutki i zanikają tuż po jej ustąpieniu.
W Polsce wprowadzono szczepionki skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce – MMR-II i priorix.