Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nivalin 5 mg (zastrzyki) - ulotka, skutki uboczne i dawkowanie leku
menu
Polub nas na Facebooku

Nivalin 5 mg (zastrzyki) - ulotka, skutki uboczne i dawkowanie leku

zastrzyk

Fot.: pairhandmade / stock.adobe.com

Nivalin jest lekiem stosowanym we wspomagającym leczeniu chorób neurologicznych nerwowo-mięśniowych i rdzenia. W jego składzie znajdziemy galantaminę - alkaloid izolowany z cebulek przebiśniegu.

Nivalin – działanie leku

Nivalin jest produktem leczniczym zawierającym galantaminę - alkaloid izolowany z cebulek przebiśniegu. Galantamina należy do grupy leków zwanych inhibitorami actetylocholinesterazy. Zwiększa stężenie związku chemicznego, zwanego acetylocholiną, który uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

Jakie funkcje pełni układ nerwowy u człowieka? Zobaczcie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Nivalin – skład leku

Lek Nivalin jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. Znajdziemy go w pojedynczych ampułkach - 1 ampułka o pojemności 1 ml zawiera 2,5mg lub 5mg bromowodorku galantaminy.

Substancją czynną leku jest bromowodorek galantaminy, zaś pozostałe składniki to chlorek sodu i woda do wstrzykiwań.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, najlepiej w temperaturze poniżej 25° C. Nie wolno go zamrażać i wystawiać na działanie światła. Leku Nivalin nie można przyjmować po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Nivalin – dawkowanie leku

Nivalin jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny pod kontrolą lekarską. Dawkowanie i czas trwania leczenia określa lekarz w zależności od rodzaju choroby i jej ciężkości.

Nivalin roztwór do wstrzykiwań stosuje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się następujące dawkowanie:

  • Leczenie chorób neurologicznych

Stosowanie u dorosłych: zalecaną dawką początkową jest 2,5 mg. Co 3-4 dni dawkę stopniowo zwiększa się o 2,5 mg w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa u dorosłych wynosi 10 mg podskórnie, a maksymalna dawka dobowa - 20 mg.

Stosowanie u dzieci: podskórnie w dawkach określonych przez lekarza, zależnie od wieku dziecka. Lek podaje się podskórnie w następujących dawkach dobowych:

  •  od 1 do 2 lat 0,25 - 1,0 mg, 
  • od 3 do 5 lat 0,50 - 5,0 mg,
  • od 6 do 8 lat 0,75-7,5 mg, 
  • od 9 do 11 lat 1,0-10,0 mg,
  • od 12 do 15 lat 1,25-12,5 mg,
  • powyżej 15 lat 1,25 - 15,0 mg.

Czas trwania leczenia zależy od charakteru i ciężkości leczonej choroby. Najczęściej 40 do 60 dni. Cykle leczenia można powtarzać 2-3 razy w odstępie 1-2 miesięcy.

Nivalin – wskazania do stosowania leku

Nivalin stosowany jest w objawowym wspomagającym leczeniu chorób neurologicznych nerwowo-mięśniowych i rdzenia. Jest to lek podawany tylko przez personel medyczny.

Nivalin – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także wolny rytm serca (bradykardia), zaburzenia przewodzenia (blok przedsionkowokomorowy), choroba niedokrwienna serca (niedostateczne ukrwienie mięśnia sercowego), ciężka niewydolność serca (zaburzona czynność serca), padaczka, nadmierna aktywność motoryczna (ruchowa) oraz ciężka niewydolność nerek lub wątroby.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Nivalin należy skonsultować się z lekarzem jeśli u pacjenta występuje zespół chorego węzła zatokowego (zaburzone powstawanie impulsów elektrycznych w sercu) lub inne zaburzenia przewodnictwa w sercu, a także w przypadku, kiedy pacjent stosuje inne leki, które mogą spowalniać rytm serca (digoksynę, leki blokujące receptor β-adrenergiczny). Należy także powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta rozpoznano duże lub małe stężenie potasu we krwi, występują objawy choroby Parkinsona (drżenia, sztywność, twarz maskowata, powolne ruchy i szurający chwiejny krok) oraz jeśli pacjent cierpi na ciężką chorobę układu oddechowego (obturacyjna choroba płuc), występuje umiarkowana niewydolność nerek lub niedrożność dróg moczowych, jeśli pacjent przebył niedawno chirurgiczne leczenie gruczołu krokowego lub pęcherza moczowego, a także podczas operacji chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli podczas leczenia preparatem Nivalin nastąpi nadmierna utrata masy ciała, należy ją monitorować.

Nivalin – interakcje

Ważne, aby lekarz wiedział, że pacjent przyjmuje leki - zwłaszcza leki przeciwarytmiczne lub przeciwnadciśnieniowe (chinidyna, digoksyna, leki blokujące receptor β-adrenergiczny, np. atenolol, propranolol); antybiotyki (gentamycyna, amikacyna, erytromycyna); leki przeciwdepresyjne (paroksetyna, fluoksetyna); ketokonazol (leczenie zakażeń grzybiczych); rytonawir (leczenie AIDS), a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią i planujące mieć dziecko powinny powiedzieć o tym lekarzowi przed przyjęciem leku. 

Nivalin może powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy i senność, co może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Nivalin – skutki uboczne

Lek Nivalin może spowolnić rytm serca lub wywołać niemiarowość serca, ból w okolicy serca, kołatanie serca, nudności, wymioty, biegunkę, nasiloną perystaltykę, bóle brzucha. Czasami obserwuje się nadciśnienie lub obniżone ciśnienie krwi. Do innych objawów należą: zwężenie źrenic, wzmożone wydzielanie potu i śliny, a także nadmierne wydalanie wydzieliny z nosa, gruczołów łzowych i oskrzeli, bezsenność, kurcze mięśni, zawroty głowy, bóle głowy, przyspieszony oddech i zaburzenia oddychania. Opisywano utratę łaknienia i utratę masy ciała. U niektórych pacjentów mogą występować reakcje alergiczne, w tym świąd, wysypka skórna, pokrzywka, nieżyt nosa. W pojedynczych przypadkach obserwowano ciężkie reakcje z nadwrażliwości z utratą świadomości. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
10
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Clemastinum Hasco - syrop, dawkowanie, ulotka
Clemastinum Hasco - syrop, dawkowanie, ulotka TVN zdrowie
Diphergan (syrop) - ulotka, dawkowanie i skład leku
Diphergan (syrop) - ulotka, dawkowanie i skład leku TVN zdrowie
Komentarze (1)
Renata
U mnie w trakcie zastrzyków występuje uderzenia gorąca i pocę się cała bardzo mocno cały dzień ... Prysznic trzeba brać 3 razy dziennie za mną jest już 7 zastrzyków po 1 ml 1 x dziennie
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?