Skórka banana – nowy superfood?
Dietetyczka Susie Burrell potwierdza, że skórka od banana to źródło wielu cennych składników odżywczych dla ludzkiego organizmu. To skarbnica witamin i przeciwutleniaczy, które widocznie poprawiają jakość skóry i przeciwdziałają wolnym rodnikom odpowiedzialnym za proces starzenia. Kolejnym cennym składnikiem skórki banana jest błonnik. Okazuje się, że skórka zawiera więcej rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika niż sam banan. To wpływa na przyspieszenie procesu spalania tłuszczu, czyli tempo gubienia dodatkowych kilogramów oraz na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, tym samym zapobiega chorobom układu krążenia.
Zobacz film: Dlaczego warto jeść skórkę od banana?
Właściwości odżywcze skórki banana – czy kolor ma znaczenie?
Okazuje się, że kryterium wyboru skórki od banana może podyktować nam jej kolor. To on wskazuje nam, jakie składniki posiada dana skórka i na jakie efekty prozdrowotne możemy liczyć. Którą wybrać?
Żółta skórka od banana zawiera większą ilość przeciwutleniaczy, które działają antyrakowo. Przeciwutleniacze to związki, które hamują procesy utleniania w organizmie, chroniąc go przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. W szczególności przeciwdziałają powstawaniu nowotworów i opóźniają procesy starzenia się.
Z kolei zielona skórka od banan zawiera tryptofan. To aminokwas, który jest ściśle powiązany z samopoczuciem człowieka i jego stanem emocjonalnym. Jest źródłem serotoniny, która bezpośrednio wpływa na pracę układu nerwowego. Bierze również udział w tworzeniu melatoniny, odpowiadającej za zasypianie i jakość snu.Tryptofan jest też ważnym elementem w walce z depresją, wzmacnia odporność i poprawia samopoczucie.
Jak spożywać skórkę od banana?
Jest wiele metod, jak przemycać w codziennej diecie skórkę od banana. Najprostsza to zblendowanie jej i dodanie do ulubionego koktajlu, owsianki lub do masy domowego ciasta przed upieczeniem. Nie zapomnij, by wcześniej sparzyć ją wrzątkiem lub umyć płynem do oczyszczania warzyw i owoców. Na zdrowie!
Przeczytaj także: Dieta przeciwzapalna. Znaczenie diety w leczeniu RZS