Wprowadzone przez rząd zmiany mają sprawiać, że przedsiębiorcy oraz właściciele małych czy większych firm będą mogli przetrwać trudny okres. Pandemia spowodował, że wielu z nich po prostu nie zarabia. Ustawa, która już została podpisana przez rezydenta wpłynie również na pracę lekarzy.
Ochrona zdrowia a tarcza antykryzysowa
Nowelizacja zakłada m.in. łatwiejszy powrót do pracy pielęgniarek lub położnych, które mają co najmniej pięcioletnią przerwę w wykonywaniu zawodu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.
Na mocy ustawy farmaceuci będą mogli wystawiać recepty refundowane, do tej pory farmaceuta mógł wystawić receptę w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą egzekwować maksymalne cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.
Lekarz na kwarantannie
Zgodnie z nowymi zasadami personel medyczny, który przebywa na kwarantannie, będzie mógł udzielać pacjentom wideokonsultacji. Ustawa reguluje także, którzy lekarze będą mogli wrócić do pracy po zakończeniu przymusowej kwarantanny. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.
Nie będzie testów dla medyków
W ustawie nie zlazło się miejsce na wykonywanie u lekarzy testów w kierunku koronawirusa SARs-CoV-2. Sent chciał, aby takie testy były wykonywane także u pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratownicy medyczni i pracownicy placówek handlowych.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o testach w kierunku COVID-19: