Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium daje o wiele lepsze rokowania. Tak samo jest z każdym nowotworem - im wcześniej rozpoczęte jest leczenie, tym większe szanse dla pacjenta na długie życie. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania. Kobiety mogą wykonywać raz do roku USG piersi, po 40. roku życia mammografię, USG jajników, panowie powinni badać prostatę. Można także wykonywać szereg innych badań w zależności od symptomów.
Polecamy: Wczesne objawy raka jelita grubego - rozpoznawanie i rozwój choroby
W przypadku pań nie należy pomijać samobadania piersi, które często może uratować życie:
Bardzo ważne są także badania krwi, także te w kierunku obciążenia genetycznego nowotworami. Mowa tu o badaniach w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2.
To dzięki nim kobiety wiedzą, czy są w grupie ryzyka. Kilka lat temu takie badania wykonała Angelina Jolie. Po potwierdzeniu, że grozi jej rak piersi, zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu mastektomii profilaktycznej. W Polsce takich zabiegów nie wykonywano ponieważ nie refundował ich NFZ. Teraz jednak ma się to zmienić.
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował taką operację wszystkim kobietom, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i 2. Operację profilaktycznego usunięcia jajników również.
Osoby, w rodzinie u których wystąpiła ta zmiana, czyli guz piersi i które miały potwierdzone badania genetyczne, to są te osoby, które w pierwszej kolejności wydaje się są w kręgu zainteresowania - tłumaczy Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.
Kobiety będą mogły od razu domagać się rekonstrukcji piersi, czyli wszczepienia implantu.
Więcej: Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi
Jaki związek z nowotworem mają geny? Zobaczcie: