Nerwiak kręgosłupa jest bardzo rzadko występującym nowotworem, powstającym w tkankach tworzących nerwy. Nie ma uchwytnej przyczyny nerwiaków kręgosłupa czy nerwiaków nerwów obwodowych, choć te pierwsze, zlokalizowane w kanale kręgowym, są częstsze niż obwodowe. Nerwiak nie w każdym przypadku powoduje alarmujące dolegliwości - często rozwija się bezobjawowo. Wszystko zależy od rozmiaru i zaawansowania choroby. Wyróżnia się: nerwiakowłókniaki, nerwiaki osłonkowe i nerwiaki zarodkowe. Nerwiak wymaga leczenia operacyjnego szczególnie w sytuacji, gdy przekłada się na poważne dolegliwości bólowe i zaburzenia neurologiczne.
Nerwiak kręgosłupa – co to jest i jakie ma przyczyny?
Nerwiak to nowotwór, który kojarzony jest z obwodowym układem nerwowym, ponieważ proces nowotworowy zajmuje wypustki nerwowe bądź osłonki nerwowe. Częściej jednak rozwija się nerwiak kręgosłupa, który lokalizuje się w kanale kręgowym. Należy pamiętać, że tak naprawdę nerwiaki mogą pojawić się w każdej lokalizacji.
Poza częstymi nerwiakami kręgosłupa piersiowego czy lędźwiowego obserwuje się nerwiaki wywodzące się z nerwów czaszkowych z pnia mózgu. Są to rzadkie nowotwory rozpoznawane raczej u osób dorosłych niż u młodych. W zależności od tego, jaki obszar zaopatruje zajęty nerw, takich objawów klinicznych można się spodziewać. Nerwiaki są zmianami występującymi pojedynczo lub mnogo. Jedną z chorób układowych predysponujących do powstawania licznych nerwiaków jest neurofibromatoza.
Nerwiaki kręgosłupa to zmiany, które są nieprawidłowymi tkankami, mają niewłaściwe struktury komórek, a ich podziały są zupełnie niekontrolowane przez organizm. Przyczyną nerwiaków kręgosłupa jest przede wszystkim korelacja predyspozycji genetycznych i negatywnego wpływu czynników środowiskowych. Istnieje pewna zależność pomiędzy urazami a tym, że właśnie w danym miejscu częściej pojawiają się nerwiaki.
O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu:
Rodzaje nerwiaków
Medycyna sklasyfikowała różne rodzaje nerwiaków. Pierwszy typ dotyczy nerwiaków wywodzących się z osłonek mielinowych nerwów rdzeniowych czy nerwów czaszkowych. Zmiana lokalizuje się na ogół w okolicy narządu słuchu i równowagi, istotnie zaburzając ich funkcjonowanie. Nerwiak osłonkowy jest zlokalizowany najczęściej w obrębie głowy lub szyi. Neuroblastoma, czyli nerwiak zarodkowy, to nowotwór o złym rokowaniu, złośliwy, który rozpoznaje się zwykle od razu po urodzenia, a najpóźniej do 2. roku życia. Jednym z objawów jest wyczuwalny przez powłoki brzuszne duży guz. W zależności od przypadku można obserwować samoistne ustępowanie tej zmiany, ale może okazać się, że konieczne jest wdrożenie leczenia onkologicznego z uwzględnieniem chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Łagodny nerwiak to np. nerwiakowłókniak, który również może przekształcać się w zmianę złośliwą. Nerwiaki te bardzo często obejmują splot ramienny czy splot lędźwiowo-krzyżowy.
Nerwiak kręgosłupa a inne nerwiaki obwodowego układu nerwowego
Nie zawsze objawy neurologiczne spowodowane przez zmiany są wyraźne. Wszystko zależy od ich lokalizacji. Zdarza się, że choroba ma bezobjawowy przebieg. Jeśli jednak nerwiak, w tym nerwiak kręgosłupa, zaczyna uciskać sąsiadujące struktury czy powodować zaburzenie w przewodnictwie danego nerwu, pojawiają się objawy kliniczne, do których zalicza się:
- zaburzenia równowagi,
- upośledzenie słuchu,
- zaburzenia chodu,
- problemy ze wzrokiem,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia czucia na twarzy czy szyi.
Nerwiak kręgosłupa zlokalizowany w odcinku piersiowym czy lędźwiowym w kanale rdzenia kręgowego może powodować ucisk na rdzeń kręgowy, co prowadzi do objawów typu:
- porażenie kończyn,
- niedowład,
- zaburzenia czucia,
- upośledzenie funkcji układu nerwowego,
- nietrzymanie moczu, stolca.
Im wyżej zlokalizowany nerwiak, tym obszar objęty tego typu objawami jest większy i bardziej zagraża pacjentowi.
Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:
Leczenie nerwiaków kręgosłupa
Leczenie nerwiaków kręgosłupa jest inwazyjnym zabiegiem wykonywanym przez neurochirurgów. O tym, czy chirurgiczne leczenie nerwiaka jest konieczne, decydują: ocena lokalizacji nerwiaka, sąsiedztwa do innych narządów oraz wiele innych czynników. W przypadku nerwiaka kręgosłupa zdarza się również, że nie poddaje się pacjentów zabiegom, jeśli nie mają oni nasilonych, ostrych objawów klinicznych. Zawsze należy ocenić argumenty za proponowaną formą leczenia i przeciw niej. Czasami podejmuje się podejście zachowawcze i dalszą obserwację nerwiaka.