Technologa, którą wykorzystali twórcy maseczki ma niszczyć nie tylko wirusy, bakterie, czy grzyby, ale także pleśnie i dezaktywować pyły oraz zanieczyszczenia. Jest to możliwe dzięki nanotechnologii. Do stworzenia powłoki naukowcy wykorzystali cząsteczki nanosrebra, tlenków cynku i tytanu. W kontakcie z nią drobnoustroje są nieaktywne i nie mogą się namnażać.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Czy maseczka jest bezpieczna dla zdrowia?
Halloy Nano zapewnia nie tylko skuteczną ochronę przed patogenami, ale dzięki technologii zastosowanej do jej wykonania jest ona "biologicznie"czysta i można bez obaw dotykać ją rękami w czasie noszenia. Dodatkowo maseczka zapewnia ochronę przez 15 tygodni.
Maseczka przeszła już pierwsze badani i uzyskała certyfikat potwierdzający skuteczność. Wynika z niego, że "badania wykorzystujące reakcję enzymatyczną pozwalające na ocenę zdolności powierzchni do niszczenia drobnoustrojów potwierdziły, że powłoka skutecznie inaktywuje drobnoustroje w świetle sztucznym i słonecznym".
Na tę chwilę badacze zbierają pieniądze, aby rozpocząć jej masową produkcję.
Warto zaznaczyć, że od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Przepis ten ma na celu powstrzymać rozprzestrzenienie się koronawirusa SARS-CoV-2.
Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.
Osoby, które mają takie objawy powinny bezzwłocznie skontaktować się, że szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o maseczkach wielokrotnego użytku: