Kolano to największy staw w ludzkim ciele. Mimo że potrafi znieść bardzo duże obciążenie, to nie jest niezniszczalne. Bardzo często raz uszkodzony staw kolanowy co jakiś czas daje o sobie znać. Przy dużych zmianach konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego. Jeszcze do niedawna takie zabiegi związały się z długim pobytem w szpitalu i rehabilitacją.
W 2019 roku lekarze z Nowego Jorku, jako pierwsi na świecie, przeprowadzili operację kolana z wykorzystaniem nanoskopii. Dzięki tej metodzie można operować bardzo małe stawy takie, jak stawy palców lub dużo większe, np. staw kolanowy. Pozwala także pobrać materiał do dalszych badań. Zabiegi z wykorzystaniem nanoskopii wykorzystują także polscy lekarze.
Pan Zbigniew od dłuższego czasu miał problemy z kolanem. Mimo licznych badań i konsultacji lekarze nie mogli znaleźć przyczyny problemu. W końcu mężczyzna trafił do dr. n. med. Konrada Słynarskiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który zdecydował się wykonać u niego nanoskopię.
W czasie zabiegu okazało się, że przyczyną problemów pana Zbigniewa jest bardzo rzadkie uszkodzenie łąkotki. Zmiana jest mało charakterystyczna i trudno ją było dostrzec w badaniu obrazowym ("nie wyłapał" jej nawet rezonans magnetyczny). Dopiero możliwość obejrzenia kolana od wewnątrz pozwoliła lekarzom odkryć, co było przyczyną dolegliwości i naprawić problem.
Mimo że dolegliwości minęły nie jest wykluczone, że pan Zbigniew będzie potrzebował w przyszłości klasycznej operacji. Jak czuł się po zabiegu? Jak szybko wrócił do formy? Dowiecie się tego z powyższego filmu!
Program Raport Life można oglądać na antenie Discovery Life!