Do tej pory raka płuc wiązało się przede wszystkim z genetyką lub paleniem papierosów. Zresztą to właśnie reprezentanci tej drugiej grupy przeważnie słyszą taką diagnozę. Ostatnio jednak coraz częściej pacjentami zostają również osoby, które nie sięgają po tytoń.
Przeczytaj też: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc
Dlaczego osoby niepalące coraz częściej chorują na raka płuc?
Jak alarmują eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przeraża nie tylko fakt, że z nowotworem płuc zmagają się osoby niepalące, lecz także to, że choroba ta nie omija ludzi bardzo młodych, które zazwyczaj nie są nawet biernymi palaczami.
Ostatnio wydaje się, że istotny wpływ na zapadalność na raka płuca ma zanieczyszczenie środowiska. Chorują bowiem osoby, które niemal wyczynowo uprawiają sport, ćwiczą intensywnie przez cały rok, biegają w maratonach - tłumaczy Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak twierdzi naukowiec, rak płuc coraz częściej dotyka osoby w średnim wieku i powyżej 60. roku życia. Coraz częściej pacjentkami zostają też młode kobiety.
Przeczytaj też: Ile się żyje z rakiem płuc? Jak szybko rozwija się rak płuc?
Rak płuc – jakie są objawy?
W naszym kraju na nowotwór płuc umiera około 23 000 osób rocznie. Tak wysokie dane wynikają przede wszystkim z niską wykrywalnością choroby – podaje się ją na poziomie około 15 procent. Dlaczego tak się dzieje? Tego raka lekarze rzadko łączą z młodymi ludźmi, więc takie objawy jak duszności, kaszel i przemęczenie tłumaczą innymi schorzeniami. Symptomy te są więc bardzo często bagatelizowane.
Zobacz też film: Rak płuca: wczesne objawy. Jak je rozpoznać?