Jak palenie papierosów zmniejsza mózg?
Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis postawili taką tezę po przeanalizowaniu danych zgromadzonych w brytyjskim biobanku (UK Biobank). Przejrzeli oni dokumentację medyczną 32 094 osób. Specjalistów interesowały przede wszystkim informacje dotyczące objętości mózgu, palenia papierosów oraz genetycznych skłonności do uzależnienia od nikotyny.
Zebrane dane pokazały, że im więcej dana osoba paliła, tym mniejsza był objętość jej mózgu. Co ciekawe, papierosy miały wyjątkowo negatywny wpływ na istotę szarą.
Czy wielkość mózgu się zmienia?
Warto dodać, że wielkość naszego mózgu zmienia się wraz z wiekiem. Im starsi jesteśmy, tym mniejszy staje się organ. Palenie papierosów nie tylko przyspiesza starzenie się mózgu, ale również może zwiększać ryzyko wystąpienia m.in. demencji.
Co gorsza, tego procesu nie da się odwrócić. Naukowcy wykazali, że nawet zerwanie z nałogiem nie powoduje, że organ odzyskuje swoją poprzednią wielkość.
- Nie możemy odwrócić uszkodzeń, które już się dokonały, ale możemy uniknąć dalszych szkód. Palenie jest czynnikiem ryzyka, który możemy modyfikować. Rzucenie palenia jest jedną z rzeczy, którą można zmienić, by powstrzymać proces starzenia się mózgu i by nie narażać się na większe ryzyko demencji – podsumowała współautorka badania.
Zobacz wideo: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?
Źródło: PAP