Polub nas na Facebooku
Czytasz: Moczenie nocne u dzieci – skąd się bierze problem i jak go leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Moczenie nocne u dzieci – skąd się bierze problem i jak go leczyć?

Dziecko zmoczyło łóżko podczas snu. Nocne moczenie się dzieci.

Fot. jes2ufoto / Getty Images

Jeszcze 20–30 lat temu uważano, że moczenie nocne jest wynikiem przeżywanych przez dziecko napięć i stresu. Lekarze zaczęli jednak dokładniej przyglądać się temu zagadnieniu. Okazuje się, że ma ono podłoże głównie organiczne, a czasem nawet wymaga specjalistycznego leczenia.

Moczenie nocne może dotykać nawet 300 tys dzieci w wieku od 5 do 18 lat, jest to więc dość powszechny problem. Występowanie moczenia nocnego do 5 roku życia jest uważane przez lekarzy za naturalne zjawisko, wynikające z niewykształcenia wszystkich funkcji układu moczowego. Małe dziecko wraz z rozwojem uczy się rozumieć, mówić i chodzić. Podobnie jest z oddawaniem moczu. Początkowo dzieci nad tym nie panują, a umiejętność wstrzymywania przychodzi z czasem. Jeśli jednak problem nie mija, może być oznaką nieprawidłowości i wymaga diagnostyki.

Jak wygląda diagnostyka u dziecka, które moczy łóżko przez sen? Zobaczcie:

Zobacz film: Moczenie nocne u dzieci - diagnostyka i leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Moczenie nocne u dzieci związane jest z ich rozwojem organicznym. W momencie urodzenia funkcje układu moczowego nie są do końca rozwinięte. Umiejętność sprawowania kontroli nad oddawaniem moczu wykształca się u dzieci przez pierwsze 5 lat życia. Podobnie jest z ilością produkowanego moczu w ciągu doby – u dorosłego człowieka 80% moczu produkowane jest w ciągu dnia, a nocą zaledwie 20%. Często zdarza się, że dobowa produkcja moczu u dzieci wynosi po 50% w dzień i w nocy. Wiele dzieci ma również problem z wybudzaniem się w nocy, dlatego w połączeniu z nocną nadprodukcją moczu pojawia się moczenie. Jeżeli problem nie kończy się po 5. roku życia, a wręcz się nasila, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Moczenie nocne u 6-latka czy 10-latka może mieć podłoże hormonalne – zbyt duża produkcja moczu w nocy jest winą niedostatecznego wydzielania się wazopresyny, hormonu antydiuretycznego. Dość poważnym problemem jest także moczenie nocne u nastolatków ze względu na skutki natury psychicznej. Nie należy bagatelizować problemu i czekać, aż minie sam. Odpowiednie leczenie i diagnostyka pomogą dość szybko się go pozbyć.

U podłoża moczenia nocnego dzieci 10-letnich i starszych często leżą infekcje układu moczowego, bardzo łatwe do leczenia. Kolejnym powodem moczenia nocnego może być zbyt mała pojemność pęcherza. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja nie są jednak wystarczające do wystąpienia moczenia nocnego. U bardzo wielu dzieci występuje zaburzona zdolność do wybudzania się w nocy pod wpływem różnych bodźców – jednym słowem, dzieci śpią bardzo mocnym snem. Sygnały mówiące o pełnym pęcherzu są zbyt słabe, aby doszło do wybudzenia. Wtedy następuje zmoczenie.

Przyczyną nocnego moczenia bywają problemy emocjonalne i przeżywany przez dziecko stres. Zdarza się to jednak dość rzadko. Zazwyczaj przyczyna leży po stronie organicznej.

Nocne moczenie u dzieci - z czego wynika i jak je leczyć? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nocne moczenie u dzieci - z czego wynika? Leczenie moczenia nocnego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na moczenie nocne u dzieci

Moczenie nocne po 5 roku życia dobrze jest skonsultować z lekarzem pediatrą lub urologiem dziecięcym. Istnieje szereg czynności i zasad, które pomagają złagodzić problem, a nawet z czasem go usunąć. Ważne jest, aby dziecko zostało dokładnie przebadane, a przyczyna organiczna została usunięta.

Moczenie nocne u 7-latka i w starszym wieku można niwelować za pomocą alarmu wybudzeniowego. Jest to urządzenie zakładane przez dziecko na noc, mające specjalne czujniki przypinane na majtki. Gdy tylko pojawią się na nich pierwsze krople moczu, rozlega się głośny alarm, który budzi dziecko. Po przebudzeniu może ono udać się od razu do toalety, aby oddać mocz. Wielu użytkowników urządzenia twierdzi, że po jakimś czasie ich dzieci same zaczęły wybudzać się w nocy, aby oddać mocz.

Domowym sposobem na moczenie nocne jest ograniczenie spożywania płynów przed snem. Warto zachęcić dziecko, aby zwróciło uwagę, czy określony napój wywołuje u niego dużą produkcję moczu. Sposobem na uniknięcie moczenia nocnego jest także opróżnienie pęcherza bezpośrednio przed snem. Kiedy dziecko boi się ciemności i nocna wizyta w toalecie może być dla niego stresująca, należy wyposażyć jego pokój w malutką lampkę nocną lub zadbać, aby przy łóżku leżała latarka. By nie zniszczyć łóżka, na którym sypia dziecko, warto stosować specjalne podkłady higieniczne lub foliową ochronę na materac.

Czy Twoje dziecko ma problemy z nocnym moczeniem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Moczenie nocne u dzieci starszych niż 5 lat należy leczyć. Często pediatrzy sami z siebie pytają na wizytach, czy dziecko moczy się w nocy i z jaką częstotliwością. Leczenie rozpoczyna się od dokładnych obserwacji, które zaleci lekarz. Zwykle polegają one na prowadzeniu specjalnego dzienniczka, w którym dzieci notują same, ile piły, kiedy siusiały, co piły i jak długo przed snem. W dzienniczku takim notuje się również, które noce były mokre, a które suche. Lekarze zalecają ponadto zakładanie na noc pieluchy, którą po mokrej nocy należy zważyć. Na podstawie tych obserwacji można wysnuć wnioski, w jaki sposób pozbyć się problemu. Moczenie nocne u nastolatków i dzieci starszych, szczególnie jeśli nie występowało wcześniej i pojawiło się nagle, skłania lekarzy do przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki – wykonania badań moczu, krwi oraz ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Czasem powodem nagłego moczenia jest niewielka infekcja.

Lekiem na moczenie nocne stosowanym wraz z alarmem wybudzeniowym i prowadzeniem obserwacji jest desmopresyna. Zaleca się ją jako lek pierwszego rzutu o działaniu antydiuretycznym. Kolejnym etapem leczenia jest usunięcie ewentualnych chorób i innych nieprawidłowości układu moczowego.

Moczenie nie jest winą dziecka!

Moczenie nocne u starszych dzieci wywołuje poczucie wstydu i wiele innych, trudnych emocji. Nie wolno dodatkowo obwiniać dziecka za tę sytuację – należy wytłumaczyć mu, że jest to problem taki sam jak grypa czy złamana ręka.

Bibliografia:

1. Brzezińska, A. Społeczna psychologia rozwoju. Rozdz. 7. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe "Scholar", 2000.

2. Hall, S., C., Lindzey, D., Campbell, J., B. Teorie osobowości. Wydanie nowe. Rodzdział12. Warszawa: PWN, 2006. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
8
Polecamy
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Gdy niemowlę płacze przez sen - jak sobie poradzić
Gdy niemowlę płacze przez sen - jak sobie poradzić Dzień Dobry TVN
Nykturia – przyczyny, objawy i leczenie nocnego oddawania moczu
Nykturia – przyczyny, objawy i leczenie nocnego oddawania moczu TVN zdrowie
Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?
Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty