Mleczan magnezu, ze względu na dużą przyswajalność przez organizm, jest bardzo cenionym składnikiem różnych preparatów skierowanych do osób zmagających się z niedoborem magnezu lub chcących go uniknąć. Mogą przyjmować go zarówno dzieci, jak i osoby starsze, ciężko pracujące fizycznie lub psychicznie, aktywne fizycznie, narażone na długotrwały stres lub zmagające się z zaburzeniami metabolicznymi.
Mleczan magnezu jest stosowany również w przemyśle spożywczym, stanowi dość popularny dodatek do żywności jako przeciwutleniacz i regulator kwasowości (E329).
Mleczan magnezu – przyswajalność
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aktywuje ponad 300 enzymów, które uczestniczą w procesach energetycznych czy przemianach tłuszczów, białek i węglowodanów. Jest również istotnym składnikiem strukturalnym kości oraz komórek tkanek miękkich. Magnez odpowiada za mineralizację kości, wpływa na ich wzrost i gęstość. Uczestniczy w biosyntezie i metabolizmie witamin B6 oraz D3.
Zalecane dzienne spożycie magnezu zależy od wieku i płci. Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi u mężczyzn 400–420 mg, zaś w przypadku kobiet 310–320 mg, przy czym zwiększa się podczas wysiłku fizycznego, z powodu silnego stresu, w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Mleczan magnezu zalecany jest w przypadku niedoborów magnezu, które zdarzają się dość często (wynikają np. ze spożywania dużej ilości tłuszczów, nadużywania alkoholu lub kawy, długotrwałego odchudzania czy stosowania w nadmiarze preparatów wapniowych). Objawiają się one m.in.:
- chronicznym zmęczeniem;
- obniżoną kondycją fizyczną i psychiczną;
- osłabieniem siły mięśniowej i skurczami mięśni;
-
migreną;
- zaburzeniami snu i koncentracji;
- apatią, stanami lękowymi i depresją;
- nudnościami, wymiotami czy bólem brzucha.
Mleczan magnezu charakteryzuje się dużą przyswajalnością przez organizm, wyższą niż w przypadku spożywania produktów będących naturalnymi źródłami cennego minerału, czyli kakao, czekolady, kaszy gryczanej, grochu, fasoli albo pieczywa pełnoziarnistego.
Jakie produkty spożywcze mają właściwości lecznicze? Odpowiedź na filmie:
Mleczan magnezu – dawkowanie
Dobre wchłanianie mleczanu magnezu przez organizm sprawia, że ten organiczny związek chemiczny często można znaleźć w składzie suplementów, które mają uzupełniać dietę w ten pierwiastek. Badania naukowe potwierdziły bowiem większą biodostępność soli organicznych (oprócz mleczanu magnezu mogą być to: cytrynian magnezu, wodorocytrynian magnezu, askorbinian magnezu lub wodoroaskorbinian magnezu) niż form nieorganicznych, czyli m.in. chlorku magnezu, siarczanu magnezu, azotanu magnezu albo węglanu magnezu.
Mleczan magnezu to sól o właściwościach bardzo zbliżonych do związków, jakie odnaleźć można w naturze. Duże znaczenie ma jednak także forma zawierającego go preparatu. Magnezowe suplementy występują pod różnymi postaciami, w tym pigułek tradycyjnych lub dojelitowych, granulatów, tabletek rozpuszczalnych oraz ampułek do iniekcji.
Magnez wchłaniany jest przede wszystkim w jelicie cienkim, więc za najskuteczniejsze uchodzą tabletki dojelitowe, powlekane nierozpuszczalną, odporną na sok żołądkowy, otoczką. Chroni ona zawartość preparatu, zaś rozpuszcza się dopiero pod wpływem działania soku jelitowego, czyli w miejscu, gdzie składniki suplementu są najlepiej przyswajane.
Dawkowanie mleczanu magnezu zależy od jego stężenia w danym preparacie. Najczęściej zaleca się zażywanie 1–2 kapsułek dziennie. Należy też pamiętać, że suplementacja produktami magnezowymi przynosi korzystne efekty dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania.
W jakich produktach znajdziemy magnez? Zobaczcie sami:
Mleczan magnezu – skutki uboczne
Stosowanie suplementów magnezowych jest dozwolone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinno się ich używać w przypadku uczulenia na któryś ze składników, ciężkiej niewydolności nerek, znacznego niedociśnienia tętniczego czy silnej biegunki. W niebezpieczne interakcje z tego typu preparatami mogą też wchodzić niektóre leki, np. aminoglikozydy, środki zwiotczające, kolastyna czy tetracykliny. Nie należy też zażywać ich równocześnie ze związkami wapnia, fosforanów i fluoru oraz doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.
Nadużywanie mleczanu magnezu może wywoływać skutki uboczne: spadek ciśnienia krwi, osłabienie mięśniowe, trudności w oddychaniu, zaburzenia rytmu pracy serca, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry i zaburzenia snu.
Zobaczcie, czy suplementy diety działają i jaki mają wpływ na nasze zdrowie: