Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe. Rodzaje mięs i ich zastosowanie kulinarne
menu
Polub nas na Facebooku

Mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe. Rodzaje mięs i ich zastosowanie kulinarne

Kobieta lub mężczyzna kroi mięso na desce kuchennej.

Fot. BRETT STEVENS / Getty Images

Mięso wieprzowe, pomimo stosunkowo niskiej wartości odżywczej w porównaniu z mięsem wołowym i drobiowym znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Rodzajami, a tym samym elementami kulinarnymi mięsa wieprzowego są m.in. karkówka, schab, golonka, żeberka i polędwica. 

Mięso stanowi ważny element diety, gdyż jest cennym źródłem białka, a także minerałów. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe. Każdy z nich można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się między sobą np. zawartością tłuszczu.

Zobaczcie na filmie, co kryje w sobie mięso. A dokładniej wędlina:

Zobacz film: Produkcja wędlin - ile zawierają wody? Źródło: Co nas truje?

Rodzaje mięsa wołowego

Mięso wołowe należy do mięs cechujących się średnią kalorycznością i wysoką wartością odżywczą. Dostarcza organizmowi cennego białka o wysokiej wartości biologicznej i dobrej przyswajalności przez organizm. Wołowina jest źródłem wielu minerałów, takich jak: żelazo, fosfor, cynk i selen. W jego składzie występują również witaminy, a jedną z najważniejszych jest witamina B12. Mięso wołowe można podzielić na kilkanaście rodzajów o różnym zastosowaniu kulinarnym.

  • Szyja - cechuje się wysoką zawartością tłuszczu, dzięki czemu podczas obróbki termicznej zachowuje soczystość oraz wyrazisty smak. Doskonale nadaje się do gotowania i duszenia. Szyję wołową wykorzystuje się do przygotowywania klopsików, wywarów oraz potraw z mięsa mielonego.
  • Karkówka - jest rodzajem mięsa wołowego najczęściej poddawanym duszeniu, grillowaniu, pieczeniu. Znajduje zastosowanie do przygotowywania gulaszu. Karkówka doskonale sprawdza się w roli pieczeni. Jest prawdziwym przysmakiem na grillu. Propozycją przygotowania jest pokrojenie karkówki na grube plastry i zamarynowanie jej przez noc w marynacie z czerwonego wina, cebuli, czosnku, soli i pieprzu.
  • Łopatka - nadaje się do duszenia, pieczenia i gotowania, nawet długotrwałego. Ta część mięsa wołowego wykorzystywana do przyrządzenia zrazów, steków, mielonych potraw mięsnych (np. kotlety, pulpety), a także pieczeni.
  • Rozbratel - nazywany inaczej międzyżebrówką i uznawany za jeden z najlepszych rodzajów mięsa wołowego. Cechuje się delikatnym, kruchym i soczystym mięsem. Stosowany jest do przygotowania steków, rumsztyku oraz filetu.

Które mięso jest najzdrowsze? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Które mięso jest najzdrowsze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  • Antrykot - doskonale sprawdza się w przyrządzaniu steków i pieczeni. Poddawany jest pieczeniu, duszeniu, smażeniu, grillowaniu.
  • Żebra wołowe - wykorzystywane do przyrządzania dań pieczonych, smażonych i grillowanych. Mięso mielone z tej części wołowiny może być stosowane na kotlety, pulpety, klopsiki i rolady mięsne. Żebra wołowe są dodawana do zup, rosołów i gulaszów.
  • Rostbef - cechuje się zwartym, soczystym, a przy tym delikatnym mięsem. Uważa się, że rostbef najlepiej nadaje się do przyrządzenia smacznej pieczeni wołowej. Ponadto, można go marynować, grillować i smażyć.
  • Polędwica - należy do najsmaczniejszych, a zarazem najdroższych rodzajów mięsa wołowego. Wykorzystywana na steki oraz pieczenie.
  • Krzyżowa - jest górną częścią udźca najczęściej wykorzystywaną do przygotowania pieczeni, ale również zrazów i potraw gotowanych.
  • Mostek - stosowany do przygotowania zup, rosołów, gulaszu oraz sosów.
  • Goleń - ten rodzaj mięsa wołowego ma zastosowanie w przyrządzaniu zrazów, potraw z mięsa mielonego. Goleń można dusić i gotować.

Jak wybrać dobre mięso? Odpowiedź wraz z przydatnymi wskazówkami znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać mięso dobrej jakości? Źródło: 36,6

Rodzaje mięsa wieprzowego

Mięso wieprzowe znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni ze względu na smak, niską cenę, łatwość przygotowania i wszechstronność kulinarną. Wieprzowina cechuje się jednak stosunkowo niską wartością odżywczą i niewielką zawartością białka w porównaniu do innych mięs. Mięso wieprzowe dzieli się na kilka różnych rodzajów charakteryzujących się odmienną kalorycznością, co jest związane z zawartością tłuszczu między - i śródmięśniowego.

  • Głowa - znajduje zastosowanie jako surowiec na galarety oraz wywary.
  • Słonina - bardzo tłusta część wieprzowiny stanowiąca zewnętrzną warstwę skóry. Nadaje się do przygotowywania smalcu.
  • Karkówka - nazywana inaczej schabem karkowym. Stanowi mięso odcinka szyjnego i przedniej części grzbietowej. Doskonale nadaje się do grillowania.
  • Mostek - wykorzystywany do przygotowywania potraw smażonych i duszonych.
  • Schab - jest to mięsień najdłuższy grzbietu. Ta część mięsa wieprzowego jest gruba, soczysta i nieobrośnięta ścięgnami. Schab można wykorzystywać do wszelkiej obróbki termicznej: gotowania, duszenia, smażenia, pieczenia.
  • Biodrówka - stanowi przednią część odcinka krzyżowego półtuszy. Jest przeznaczona do przygotowywania zrazów, gulaszu, pieczeni i sznycli.
  • Żeberka - najczęściej poddawane duszeniu, pieczeniu lub gotowaniu.
  • Polędwica - rodzaj mięsa wieprzowego o wysokiej jakości i drobnej strukturze. Wykorzystywana jako surowiec do pieczenia i grillowania.
  • Boczek - doskonale nadaje się do duszenia, gotowania i pieczenia.
  • Łopatka - pozyskiwana jest z przedniej kończyny. Tą część mięsa wieprzowego przeznacza się na dania duszone, pieczone, gotowane.
  • Szynka - stanowi tylną część tuszy. Można ją wykorzystać do przyrządzenia potraw smażonych, pieczonych sznycli, a także do wyrobu szynki wędzonej i gotowanej.
  • Golonka - stosowana do gotowania i peklowania.
  • Nogi - znajdują głównie zastosowanie jako składnik galaret mięsnych.

Szukasz zdrowego przepisu na danie mięsne? Znajdziesz go w filmie

Zobacz film: Poznaj zdrowe przepisy na dania z mięsem. Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Rodzaje mięsa drobiowego

    Mięso drobiowe można podzielić na mięso: kurze, indycze, gęsie oraz kacze. W sprzedaży drób dostępny jest w postaci tuszek, podrobów (np. wątróbka, żołądki, serca) oraz elementów kulinarnych, takich jak: piersi, skrzydełka i podudzia. Mięso drobiowe stanowi dobre źródło pełnowartościowego białka, a także żelaza, potasu, wapnia, fosforu i sodu. Poszczególne rodzaje mięsa drobiowego różnią się zawartością białka, tłuszczu oraz kalorycznością. Największą zawartością tłuszczu i najwyższą kalorycznością cechuje się mięso pochodzące od gęsi, natomiast najwięcej białka dostarcza mięso indycze.

    • Kaczki - 17% białka, 26% tłuszczu, 240 kcal/100 g.
    • Gęsi - 16% białka, 45% tłuszczu, 490 kcal/100 g.
    • Indyki - 24% białka, 7% tłuszczu, 180 kcal/100 g.

    Mięso drobiowe doskonale nadaje się do pieczenia w całości, a poszczególne jego elementy wykorzystuje się do przygotowania wywarów, zup oraz rozmaitych potraw. Piersi przeznaczone są do różnego rodzaju obróbki termicznej: pieczenia, duszenia, grillowania i smażenia. Skrzydełka i podudzia najlepiej sprawdzają się jako surowiec na dania pieczone lub grillowane. 

    Czy mięso przed obróbką trzeba umyć? Czy warto to robić?

    Zobacz film: Czy mięso przed obróbką trzeba myć? Źródło: Co nas truje


    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    9
    3
    Polecamy
    Czy dziczyzna jest zdrowa?
Jak ją przyrządzać i jak marynować?
    Czy dziczyzna jest zdrowa? Jak ją przyrządzać i jak marynować? Dzień Dobry TVN
    Dziś Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.
Czy warto jeść czerwone mięso?
    Dziś Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Czy warto jeść czerwone mięso? Dzień Dobry TVN
    Tatar – kcal, przepis.
Wartość odżywcza, witaminy i minerały w tatarze 
    Tatar – kcal, przepis. Wartość odżywcza, witaminy i minerały w tatarze  TVN zdrowie
    Potrawy wielkanocne.
Czy są zdrowe i ile mają kalorii? 
    Potrawy wielkanocne. Czy są zdrowe i ile mają kalorii?  TVN zdrowie
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?