Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięśniaki – czym są? Rodzaje, objawy i metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Mięśniaki – czym są? Rodzaje, objawy i metody leczenia

NAN

Fot.: Alliance / stock.adobe.com

Mięśniaki są łagodnymi guzami, które powstają z tkanki mięśniowej. Ze względu na rodzaj tkanki, z której się tworzą, dzieli się je na gładkokomórkowe oraz prążkowanokomórkowe. Wśród najczęściej występujących, można wyróżnić mięśniaki macicy, na które cierpi 20-50% kobiet po 35. roku życia.

Mięśniaki (z łac. myoma) mogą występować pojedynczo lub w postaci wielu guzów. Leczenie tych nowotworów polega na operacyjnym usunięciu całości lub fragmentu mięśniaka. Guzy rozwijają się z tkanek mięśni gładkich oraz z tkanek mięśni poprzecznie prążkowanych. Niekiedy mięśniak może przybrać postać mięśniakomięsaka, który jest złośliwym nowotworem.

Zobacz film: Czym są mięśniaki i do czego mogą doprowadzić? Źródło: 36,6.

Mięśniaki gładkokomórkowe – czym są?

Mięśniaki gładkokomórkowe (z łac. leiomyoma) są łagodnymi guzami, które w większości nie prowadzą do rozwoju mięsaka, czyli nowotworu złośliwego. Zazwyczaj występują u kobiet w wieku rozrodczym. Zdaniem lekarzy, czynnikami ryzyka mogą być ciąża oraz terapia hormonalna. Najczęściej rozwijają się w macicy, a dokładnie w mięśniówce. Poza tym mięśniaki gładkokomórkowe mogą powstawać w przewodzie pokarmowym, który jest drugą po macicy najczęstszą lokalizacją tego typu mięśniaków, a także o wiele rzadziej w skórze i tkance podskórnej (z mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni przywłośnych), kościach, pochwie i szyjce macicy.

Objawy mięśniaków gładkokomórkowych są zależne od miejsca, w których występują. W przypadku najczęstszych mięśniaków, czyli guzów macicy, mogą dawać ucisk na pęcherz lub splot krzyżowy, a także krwawienia z macicy oraz silne bóle. Istnieje także kilka wariantów, w których mogą występować mięśniaki gładkokomórkowe: lipoleiomyoma (guz występujący wraz z tkanką tłuszczową), leiomyoma cellulare (guz bez obszarów włóknistych), leiomyomatosis peritonealis disseminata (ograniczony do otrzewnej), leiomyoma metastaticus (z możliwymi przerzutami do płuc oraz węzłów chłonnych, nie wrasta w naczynia), leiomyomatosis intravenosa (wrasta w naczynia żylne macicy).

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy należą do mięśniaków gładkokomórkowych i mogą rozwijać się u 20-50% powyżej 35. roku życia. Wyróżnia się mięśniaki podsurowicze (powstają na zewnątrz macicy w kierunku błony surowiczej), śródścienne (powstają w ścianie macicy), a także podśluzówkowe (wzrastają od środka macicy do błony śluzowej). Lekarze wciąż nie są pewni co do przyczyn powstawania tych nowotworów, ale podejrzenia kierowane są w kierunku zaburzeń hormonalnych, a konkretnie wysokiego poziomu estrogenu oraz niskiego stężenia progesteronu. Niewątpliwą rolę w rozwoju mięśniaków macicy ma także dziedziczenie. Żadna z tych tez nie została jednak w pełni udowodniona.

Zdarza się, że mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo, np. w trakcie badań w ciąży. W blisko połowie przypadków symptomy mięśniaka macicy są związane z krwawieniem międzymiesiączkowym, a także wspomnianym parciem i uciskiem na pęcherz moczowy, okolice splotu krzyżowego oraz odbyt, co może wpłynąć na zaleganie moczu oraz zaparcie. Bardzo rzadkimi objawami mięśniaków macicy są bóle i niedokrwistość.

Leczenie mięśniaków macicy

Istnieje wiele metod leczenia mięśniaków macicy. Leczeniem z wyboru jest operacyjne usunięcie guza, które jest najskuteczniejszą formą terapii. Leczenie operacyjne może polegać na histerektomii, czyli wycięciu macicy mięśniakowatej z przydatkami lub bez przydatków, a także na miomektomii, czyli usunięciu mięśniaków z zachowaniem funkcji rozrodczych. Terapia farmakologiczna odnotowuje mniejszą skuteczność niż usunięcie zmiany i opiera się na leczeniu hormonalnym. Coraz bardziej powszechne stają się nowe metody terapii, w tym m.in. wywołanie zmian niedokrwiennych w macicy i mięśniaków, leczenie beznacięciowe oraz wiązkami ultradźwięków.

Mięśniaki prążkowanokomórkowe

Mięśniak prążkowanokomórkowy (z łac. rhabdomyoma) rozwija się w mięśniu sercowym oraz w tkankach mięśni poprzecznie prążkowanych. Jest to najczęściej występujący nowotwór serca u dzieci, wśród których ponad połowa nie przekracza 3. roku życia. Mięśniaki prążkowanokomórkowe występują najczęściej w skupiskach. W przypadku występowania w komórkach serca lokalizowane są w ścianie komory, przegrodzie międzykomorowej oraz w przedsionkach i mięśniach brodawkowatych. Guzy tego typu mogą występować także u noworodków. Mięśniaki prążkowanokomórkowe bardzo rzadko są wykrywane u dorosłych.

Objawy i leczenie mięśniaków prążkowanokomórkowych

Małe zmiany nowotworowe najczęściej nie dają żadnych objawów, lecz wraz z rozwojem nowotworu mogą występować m.in. zaburzenia pracy serca. Duże guzy ograniczają pojemność lewej komory serca, a także wpływają na blok przedsionkowo-komorowy, nadkomorowe lub komorowe częstoskurcze. Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych. Operacja powinna być przeprowadzona możliwie jak najszybciej, zwłaszcza w przypadku upośledzenia napływu bądź odpływu z komory. Jeśli mięśniak prążkowanokomórkowy jest rozległy, konieczne może okazać się wycięcie tylko części zmiany nowotworowej lub transplantacja serca. Nawet częściowe usunięcie guza powoduje znaczne ustąpienie objawów, a w niektórych sytuacjach może wywołać proces zanikania zmian nowotworowych.

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Bibliografia

- Dębski R. Ginekologia kliniczna, t. 1–3, Urban & Partner, Wrocław 2009,

- Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
6
Polecamy
Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy
Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Nowotwór trzonu macicy:
czy jest to zawsze rak?
Rodzaje i leczenie
Nowotwór trzonu macicy: czy jest to zawsze rak? Rodzaje i leczenie TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?