Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięsień zębaty przedni – położenie, przyczepy i ćwiczenia. Co powoduje ból mięśnia? 
menu
Polub nas na Facebooku

Mięsień zębaty przedni – położenie, przyczepy i ćwiczenia. Co powoduje ból mięśnia? 

Fot: milan2099  / gettyimages.com

Mięsień zębaty przedni to płaski, czworokątny mięsień znajdujący się na bocznej ścianie klatki piersiowej. Jest to jeden z największych mięśni, jakie ma człowiek. Mięsień zębaty przedni jest bardzo cienki i można wyczuć go palcami, dotykając skóry tuż pod pachami.

Mięsień zębaty przedni pomaga stabilizować łopatki, ponadto bierze udział w odwodzeniu i obracaniu kończyny górnej. Gdy łopatka znajduje się w jednej pozycji, na przykład po szybkim biegu, mięsień zębaty przedni podnosi klatkę piersiową i tym samym wspomaga proces oddychania.

Mięsień zębaty przedni – ćwiczenia

Mięsień zębaty przedni można wzmocnić z pomocą prostych ćwiczeń. Najbardziej popularne polegają na:

 • oparciu się o ścianę i uciskaniu jej wewnętrzną stroną dłoni oraz rękami aż do łokci; następnie należy przesunąć łopatki do przodu i utrzymać je w takiej pozycji;
 • przyjęciu pozycji do pompek, wyprostowaniu rąk i ostrożnym przesuwaniu łopatek do środka, tak aby były bliżej siebie; następnie łopatki należy przesunąć do zewnątrz i powtórzyć ćwiczenie co najmniej 10 razy; ogromnie ważne jest, aby w trakcie ruchu łopatek nie unosić ich;
 • oparciu się plecami o ścianę z uniesionymi rękami, zgiętymi w łokciach (ramiona muszą być opuszczone) – do ściany ma przylegać tylko kciuk; ręce należy stopniowo przesuwać w górę w taki sposób, aby coraz większa powierzchnia rąk była przyciśnięta do ściany.

Mięsień zębaty przedni – przyczepy

Mięsień zębaty przedni wziął nazwę od charakterystycznego kształtu swojego przyczepu, który wyglądem przypomina szerokie zęby piły. Przyczep mięśnia zaczyna się na zewnętrznej powierzchni górnych żeber – „zębów piły” jest 10 i układają się one ku tyłowi. Drugi koniec mięśnia przyczepia się na łopatce, a dokładnie mówiąc, na jej przyśrodkowym brzegu.

Jak działa układ mięśniowy dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Mięsień zębaty przedni można podzielić na 3 części:

 • górna część jest rozpostarta między pierwszym i drugim żebrem a żebrową stroną górnego kąta łopatki – jest to najkrótsza i zarazem najgrubsza część tego mięśnia; górna część mięśnia zębatego przedniego pociąga do przodu staw ramienny i tym samym jest tak zwanym antagonistą części środkowej mięśnia czworobocznego;
 • część środkowa jest rozpięta między drugim i trzecim żebrem a przyśrodkowym brzegiem łopatki; jest to najcieńsza z części tego mięśnia;
 • dolna część mięśnia zębatego przedniego jest położona między czwartym i dziewiątym żebrem a żebrową stroną dolnego kąta łopatki; ta część mięśnia spełnia wiele funkcji: pociąga dolny kąt łopatki do przodu oraz bocznie, kierując ją ku dołowi pachowemu, ponadto pociąga bark w dół, ustawia panewkę stawową łopatki w taki sposób, że człowiek może podnieść kończynę górną.

Dodatkowe funkcje mięśnia zębatego przedniego to wspomaganie przy nabieraniu powietrza w płucach oraz dociskanie łopatki do ścian klatki piersiowej.

Do zaburzenia pracy mięśnia zębatego przedniego może dojść w związku z uszkodzeniem nerwu piersiowego długiego, na przykład po urazie, ucisku (częstą jego przyczyną jest noszenie bardzo ciężkiego plecaka) lub zabiegu operacyjnym w obrębie pachy, takim jak usunięcie węzłów chłonnych. Klasyczne objawy takiego stanu to trudności z podniesieniem ręki, brak stabilności ramienia oraz tak zwana łopatka skrzydlata, czyli ustawienie łopatki w sposób przypominający ptasie skrzydła (jest to efekt porażenia mięśnia zębatego przedniego).

Mięsień zębaty przedni – ból

Długotrwałe przeciążenie mięśnia może doprowadzić do powstania punktów spustowych – niewielkich obszarów w obrębie powięzi mięśnia lub brzuśca mięśniowego, które charakteryzują się nadwrażliwością na bodźce. Nacisk na punkty spustowe skutkuje ich tkliwością, ponadto wywołuje dolegliwości bólowe. Jeśli zmiany tego typu pojawiły się w mięśniu zębatym przednim, ból jest odczuwany głównie na bocznej stronie klatki piersiowej oraz nisko, po wewnętrznej stronie łopatki. Czasem ból promieniuje w kierunku wewnętrznej części przedramienia i pojawia się w zgięciu dłoni oraz w czwartym i piątym palcu. Zdarza się, że dolegliwości bólowe dotykają okolic żeber, pleców pomiędzy łopatkami oraz łokcia (tzw. łokieć golfisty).

W trakcie oddychania klatka piersiowa porusza się i rozszerza, co powoduje wydłużenie mięśnia zębatego przedniego. Jeśli obecne są w nim u, nabieranie powietrza może powodować ból, a nawet zadyszkę.

Przeciążenie mięśnia zębatego przedniego może być wynikiem:

 • biegowego treningu interwałowego – jeśli jest bardzo intensywny, może sforsować mięsień i doprowadzić do powstania punktów spustowych; przyczyna takiego stanu jest prozaiczna – podczas biegania człowiek macha dość intensywnie rękami, a gdy wykonuje ruch przedramion w przód, mięsień zębaty przedni jest bardzo aktywny (niestety dość szybko męczy się, gdy nie ma możliwości odpoczęcia);
 • długotrwałego i silnego kaszlu – dolegliwość ta powoduje bardzo silne ruchy mięśni biorących udział w procesie oddychania, w tym mięśnia zębatego przedniego.

Jeśli istnieje podejrzenie, że w mięśniu doszło do powstania punktów spustowych, warto wykonać masaż dłonią lub specjalną piłką masującą. Po wyszukaniu tkliwego lub bolesnego miejsca należy masować skórę w jego pobliżu, wykonując powolne i dokładne ruchy (głaskanie dłonią lub spokojne rolowanie piłką).

Bibliografia:

 1. https://barmethod.com/the-most-neglected-muscle-during-exercise-the-serratus-anterior/
 2. https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/serratus-anterior-muscle
 3. https://www.muscle-joint-pain.com/trigger-points/trigger-point-self-treatment/serratus-anterior/
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
6
Polecamy
Najlepsze ćwiczenia na kaptury na siłowni i w domu
Najlepsze ćwiczenia na kaptury na siłowni i w domu Dzień Dobry TVN
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt?
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt? Dzień Dobry TVN
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa, przyczepy, funkcje, ćwiczenia
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa, przyczepy, funkcje, ćwiczenia TVN zdrowie
Mięsień krawiecki – położenie i funkcje.
Kiedy boli, jak go wzmocnić i rozciągnąć?
Mięsień krawiecki – położenie i funkcje. Kiedy boli, jak go wzmocnić i rozciągnąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?