Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metoda OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami – czy działa na trądzik? Kto może stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Metoda OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami – czy działa na trądzik? Kto może stosować?

twarz

Fot.: CoffeeAndMilk / Getty Images

Metoda OCM polega na oczyszczaniu skóry twarzy olejami. Służy do codziennej pielęgnacji oraz usuwania makijażu. Podstawy tej techniki opierają się na założeniu, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Metoda OCM nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, dzięki czemu pozostaje ona gładka, nawilżona, jędrna i mniej podatna na powstawanie zaskórników czy widocznych podrażnień.

Warstwa hydrolipidowa to naturalna powłoka skóry, która składa się z wody oraz lipidów (tłuszczów). Jej zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić lub podrażnić naskórek np.: zanieczyszczeniami, drobnoustrojami, promieniowaniem UV i temperaturą. Dodatkowo nawilża i odżywia skórę oraz pomaga utrzymać jej elastyczność. Metoda OCM na twarz w żaden sposób nie narusza warstwy hydrolipidowej. Może być stosowana do każdego rodzaju cery.

Zobaczcie, jakie są odżywcze oleje do skóry:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Na czym polega metoda OCM?

Metoda OCM (z ang. Oil Cleansing Method) polega na stosowaniu odpowiednio dobranych olejów do oczyszczania skóry twarzy z zanieczyszczeń, tłuszczów i resztek makijażu. To jeden z najdelikatniejszych sposobów pielęgnacji, ponieważ nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Metoda OCM na twarz sprawdza się do każdego rodzaju cery, szczególnie odwodnionej, suchej, bardzo suchej i wrażliwej. Po odpowiednim dobraniu mieszanki olejów mogą ją stosować także osoby z cerą tłustą i trądzikową.

Przewagą metody OCM nad stosowaniem innych środków pielęgnacyjnych jest brak ingerencji w naturalną warstwę hydrolipidową skóry. Produkty dostępne w drogerii lub aptece często zawierają substancje chemiczne, które nie tylko podrażniają naskórek, ale także zaburzają pracę gruczołów łojowych. Z tego powodu dochodzi do nadmiernej utraty wody, nadprodukcji sebum i pojawiania się zaskórników. Składniki kosmetyków, które szczególnie wpływają na pogorszenie kondycji skóry, to: parabeny, konserwanty, alkohol, mydło i detergenty (oznaczone na opakowaniu jako SLS i SLES).

Jak stosować metodę OCM?

Oczyszczanie twarzy metodą OCM wymaga dobrania mieszanki dwóch olejów:

  • bazowego – olej dostosowany do rodzaju cery; powinien być nierafinowany, ponieważ ten dostarcza skórze więcej składników odżywczych;
  • rycynowego – olej, który ma właściwości silnie oczyszczające.

Stosowane oleje bazowe powinny mieć właściwości przeciwzapalne, oczyszczające, antyseptyczne i odżywcze. W zależności od rodzaju cery polecane są:

  • do cery suchej – olej z pestek moreli, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z kiełków pszenicy (proporcje: 90% oleju bazowego, 10% oleju rycynowego),
  • do cery tłustejolej z czarnuszki, olej lniany, olej z pestek brzoskwini, olej konopny (proporcje: 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego),
  • do cery mieszanej – olej z pestek winogron, olej jojoba (proporcje 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego),
  • do cery normalnej olej z awokado, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów (proporcje: 80% oleju bazowego, 20% oleju rycynowego).

Dobrze jest przygotować większą ilość mieszanki olejów, przechowywać ją w szklanym, zamkniętym naczyniu i stosować do codziennej pielęgnacji według potrzeby. Przed użyciem warto ogrzać olej w zagłębieniu dłoni, następnie przez kilka minut kolistymi ruchami wcierać w skórę twarzy. Po zabiegu należy zmyć resztki oleju miękkim ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie i osuszyć skórę. Ręcznik powinien być jednorazowy lub wyprany po każdym użyciu.

Stosowałaś kiedyś metodę oczyszczania twarzy olejami?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Metoda OCM a trądzik

Przy trądziku metoda OCM powinna być stosowana ostrożnie. Wymagane jest odpowiednie dobranie olejów, ponieważ niedopasowane do rodzaju cery mogą wzmagać problem przetłuszczania się skóry, nadprodukcji sebum, blokowania ujścia gruczołów łojowych, a tym samym pojawienia się zaskórników, krostek i grudek. Do cery trądzikowej zalecane są:

  • olej lniany,
  • olej sezamowy,
  • olej z krokosza barwierskiego.

Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny zrezygnować z wykorzystywania ściereczki do zmywania oleju. Cały proces mycia powinien być krótki i bardzo delikatny. Mieszankę warto wzbogacić o kilka kropel olejku eterycznego, który ma właściwości bakteriobójcze. Szczególnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy, różany i tymiankowy. Jeżeli zmiany skórne będą się nasilać, należy zmodyfikować skład mieszanki lub zrezygnować z metody OCM.

Efekty metody OCM

Efekty stosowania metody OCM są widoczne po kilku tygodniach regularnego korzystania z olejów. Skóra jest zadbana, a pory oczyszczone nawet z głęboko zalegających zaskórników. Można zauważyć także, że naskórek jest nawilżony, gładki, miękki oraz pozbawiony przebarwień i stanów zapalnych. U osób z tłustą cerą normalizuje się praca gruczołów łojowych i produkcja sebum. Dzięki zachowaniu naturalnej warstwy hydrolipidowej skóra jest mniej podatna na drażniące działanie czynników zewnętrznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
331
31
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?