Płaskostopie, nazywane też platfusem to deformacja stopy, która charakteryzuje się częściowym lub całkowitym zanikiem jej naturalnego wysklepienia. Kości w prawidłowo zbudowanej stopie są wygięte w delikatny łuk, tym samym tylko część stopy styka się z podłożem. U osób z płaskostopiem stopa jest praktycznie płaska i całą powierzchnią dotyka podłoża.
Skąd się bierze płaskostopie?
Przyczyn powstawania płaskostopia jest wiele. Najczęściej mówi się o niewydolności stawów, więzadeł i mięśni stopy wywołanych, np. nadmiernym osłabieniem lub urazem, wrodzoną wiotkością torebek stawowych i więzadeł oraz zbyt dużym obciążeniem dynamicznym i statycznym stopy. Zdaniem specjalistów płaskostopie pojawia się częściej u osób, które mają haluksy lub noszą źle dobrane obuwie.
Wbrew pozorom przypadłość ta może pojawić się zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Bez względu na wiek warto się nad nim pochylić i leczyć. Nieleczone płaskostopie może wywoływać ból w okolicy stawu skokowego, kolana, a nawet kręgosłupa. Dlatego lepiej nie lekceważyć tego problemu i skonsultować się z lekarzem ortopedą.
Płaskostopie – jak leczyć?
Sposób leczenia płaskostopia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. W przypadku niewielkich zmian zaleca się wykonywanie ćwiczeń. W filmie powyżej znajdziecie kilka przykładowych ćwiczeń. Prezentuje je Marta Jakacka, fizjoterapeutka, która opowiadała o płaskostopiu w programie 36,6°C.
W przypadku pacjentów, u których zmiany są już znaczące, zaleca się fizykoterapię oraz krioterapię. Chorych zachęca się także do aktywności fizycznej, zwłaszcza pływania, które odciąża stopę. Pomocne może być korzystanie ze specjalnych wkładek ortopedycznych.
W niektórych przypadkach chorym przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.