Jak kontrolować choroby przewlekłe?
Cukrzyca, nadciśnienie czy depresja to przewlekłe choroby, które wymagają stałego monitorowania. Chorzy muszą regularnie spotykać się lekarzem i wykonywać badania. Tylko tak specjalista może ocenić stan pacjenta, a także stwierdzić, czy przepisane przez niego leczenie przynosi oczekiwane efekty.
Osoby, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą często muszą podporządkować jej zarówno swoje życie zawodowe, jak i prywatne. Zdarza się, że z powodu wizyty u lekarza i konieczności wykonania zleconych przez niego badań muszę rezygnować np. wyjazdów i nie mogą w pełni cieszyć się życiem. Na szczęście nowoczesna technologia wyszła naprzeciw takim pacjentom.
Comarch HealthNote, czyli co?
Badania pokazują, że nawet co trzeci Polak może mieć jakąś chorobę przewlekłą. Z myślą o nich powstała Comarch HealthNote, czyli internetowa książeczka zdrowia. To bezpłatna aplikacja – dostępna w Google Play oraz App Store - która pozwala pacjentowi zbierać informacje na temat swojego zdrowia. Z jej pomocą można przechowywać wyniki pomiaru cukru czy ciśnienia tętniczego. Można w niej zapisywać również aktualną wagę, temperaturę ciała oraz saturację (wysycenie krwi tlenem). Ale nie tylko. Osoby, które chorują np. na depresję mogą w niej notować to jak się czują oraz kontrolować nasilenie objawów. Trzeba podkreślić, że aplikacja bardzo ułatwia proces diagnostyczny oraz kontrolowanie choroby, ale nie może zastąpić profesjonalnej pomocy.
Dzięki aplikacji Comarch HealthNote chory nie musi już prowadzić papierowych dzienniczków czy przechowywać dokumentacji w domu.
Największą zaletą internetowej książeczki zdrowia jest to, że wszystkie te informacje zapisywane są w chmurze Comarch EHR, do której pacjent może w każdej chwili zajrzeć. Dane są tam całkowicie bezpieczne i nawet w przypadku zgubienia telefonu chory będzie miał do nich dostęp. Dodatkowo można je zabezpieczyć kodem PIN, touch ID, face ID czy symbolem.
Takie rozwiązanie z całą pewnością spodoba się opiekunom osób starszych, które potrzebują stałego dostępu do dokumentacji medycznej chorego. Ale nie tylko! Aplikacja polecana jest także tym pacjentom, którzy są aktywni i nie chcą, aby choroba była dla nich ograniczeniem. Kto jeszcze może z niej korzystać? Aplikacja Comarch HealthNote polecana jest osobom, które zmagają się z:
- depresją;
- otyłością;
- cukrzycą;
- nadciśnieniem tętniczym;
- niewydolnością krążenia;
- przewlekłą obturacyjną chorobą płuc;
- zespołem ostrej niewydolności oddechowej;
- astmą;
- zatorowścią płucną.
Konsultacja nawet bez wychodzenia z domu
Dzięki aplikacji pacjent ma całą swoją dokumentacje medyczną cały czas przy sobie i w każdej chwili może ją udostępnić lekarzowi. W jaki sposób? Wystarczy, aby specjalista miał dostęp do internetu. Posiadanie aplikacji nie jest konieczne. Niezbędne dokumenty można przesłać np. mailem. Ale to nie wszystko. Aby poznać historię choroby pacjenta, lekarz może wejść na stronę internetową dladoktora.pl. Po wpisaniu PIN-u wygenerowanego w aplikacji pacjenta otrzymuje on dostęp do pełnej dokumentacji.
W czasie wizyty stacjonarnej, aby udostępnić lekarzowi np. wyniki swoich badań czy całą historię choroby wystarczy zeskanować kod QR, który pojawi się na komputerze lekarza po wejściu na stronę dladoktora.pl.
Aplikacja to doskonałe rozwiązanie na czas pandemii COVID-19, kiedy dostęp do specjalistów jest utrudniony i wiele wizyt odbywa się zdalnie w formie tele- lub videoporady. Chory może w każdej chwili udostępnić swojemu lekarzowi – w przejrzystej postaci – wyniki badań czy aktualne pomiary i skonsultować się z nim bez wychodzenia z domu oraz długiego oczekiwania w poczekalni i narażania się na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz może nie tylko kontrolować stan chorego, ale również w kilka minut wystawić receptę na lek lub pokierować pacjentem w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości. Przejrzysta forma prezentacji informacji o pacjencie sprawia, że lekarz ma ułatwioną pracę i może z większą łatwością ocenić czy np. dane leczenie przynosi efekty. Lekarz, dzięki aplikacji uzyskuje nie tylko dostęp do pełnej i rzetelnej dokumentacji, ale także zyskuje narzędzia, które ułatwiają mu postawienie diagnozy. Tym samym cały proces trwa znacznie krócej.
Aplikacja Comarch HealthNote daje poczucie bezpieczeństwa pacjentom z chorobami przewlekłymi. Zyskują oni również pewność, że mimo trudnej sytuacji cały czas są pod kontrolą lekarza i w każdej chwili mogą liczyć na jego pomoc.
Aplikację można pobrać z App Store i Google Play.