Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maseczki do twarzy – drogeryjne, domowe. Jak je stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Maseczki do twarzy – drogeryjne, domowe. Jak je stosować?

maska

Fot. Guido Mieth / Getty Images

Maseczki do twarzy służą poprawie wyglądu i kondycji skóry. Ich szeroki wybór dostępny jest w drogeriach i aptekach, ale można także wykonywać je samodzielnie, z użyciem ogólnodostępnych produktów. Wybór maseczki uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb cery.

Maseczki na twarz mogą skutecznie niwelować różne niedoskonałości cery, a regularnie stosowane, przeciwdziałają ich występowaniu. Posłużą skórze suchej i wrażliwej, przetłuszczającej się, ze skłonnością do trądziku, naczynkowej, a także dojrzałej. W każdym przypadku odżywią, odświeżą i rozjaśnią cerę, nadając jej piękny, zdrowy wygląd.

Maseczki do twarzy – rodzaje

Maseczka na twarz to produkt stosunkowo niedrogi i powszechnie dostępny. Kosmetyk przygotowuje się z wykorzystaniem różnorodnych substancji aktywnych, głównie roślinnych. Może mieć postać emulsji, żelu, pianki, pasty lub zawiesiny. Obecnie modne są też wygodne w użyciu i bardzo efektywne azjatyckie maseczki w płachcie. Ogólnie, maseczki do twarzy można podzielić na miękkie (takie, które nie zasychają i można je bez problemu zmyć, a nawet pozostawić do całkowitego wchłonięcia) i twarde (takie, które przed użyciem należy rozrobić, a po nałożeniu zastygają na twarzy w postaci skorupy, więc usuwa się je w całości).

Podstawowe kryterium wyboru maseczki to rodzaj i potrzeby cery, na którą kosmetyk ma zostać zastosowany. Wyróżnia się następujące rodzaje produktów:

  • maseczka nawilżająca, odżywcza
  • maseczka oczyszczająca, przeciwtrądzikowa
  • maseczka wygładzająca, ujędrniająca
  • maseczka tonizująca, do cery naczynkowej.

Odżywcze maseczki nawilżające posłużą każdemu rodzajowi cery. Zalecane są przede wszystkim jako element pielęgnacji skóry przesuszonej lub zniszczonej działaniem takich czynników, jak promieniowanie słoneczne, mróz. W skład kosmetyków wchodzą zazwyczaj kwas hialuronowy czy olejki z nasion zbóż. Silnie nawilżające działanie ma też maseczka z alg morskich. Produkty zawsze wzbogacone są odpowiednią kompozycją witamin i minerałów.

Maseczki oczyszczające zalecane są szczególnie do cery tłustej, mieszanej lub ze skłonnością do trądziku. Najczęściej są to produkty na bazie glinek, z dodatkiem mentolu, tlenku cynku, ale odpowiednia jest także np. maseczka z węgla. Składniki takich kosmetyków absorbują nadmiar sebum, redukują błyszczenie skóry, oczyszczają pory. Mają właściwości antyseptyczne, więc przeciwdziałają stanom zapalnym i powstawaniu zaskórników.

Ujędrniające maseczki przeciwzmarszczkowe służą cerze dojrzałej. Dzięki aktywnym składnikom roślinnym, witaminom i minerałom wzmacniają włókna kolagenowe skóry, redukując objawy jej starzenia się. Cera staje się bardziej gładka, elastyczna, spłycają się zmarszczki.

Maseczki o działaniu tonizującym, kojącym służą pielęgnacji każdego typu skóry, ale w szczególności polecane są osobom z cerą wrażliwą, naczynkową. Bazujące na ekstraktach roślinnych i olejkach eterycznych produkty zwężają naczynia, przez co zmniejszają przekrwienie skóry. Działają ściągająco, nawilżająco, a przy okazji – relaksująco.

Na okolice oczu również warto położyć maseczkę. Jaką? Zobaczcie na filmie, co możecie zrobić samemu w domu:

Zobacz film: Zielona maseczka na okolice oczu. Źródło: Klinika urody

Domowe maseczki na twarz

Choć współcześnie drogerie i apteki mają bardzo bogatą ofertę kosmetyków, wiele osób wybiera domowe maseczki na twarz. Ich zaletą jest nie tylko niski koszt wykonania - kobiety coraz chętniej sięgają po produkty naturalne i chcą mieć kontrolę nad składem stosowanego preparatu. Dlatego „babcine” sposoby nawilżania czy oczyszczania cery nie tracą na popularności.

Dobroczynna dla każdego rodzaju cery jest na przykład maseczka na twarz z żelatyny, bogatej w kolagen i witaminy. Rozpuszczona w niewielkiej ilości ciepłej wody żelatyna może zadziałać nawilżająco, liftingująco, poprawić koloryt skóry. Warto połączyć ją z innym składnikami, które wzmocnią pożądany efekt, np. z sokiem z cytryny czy zieloną herbatą.

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody

Cerze suchej posłużą naturalne maseczki na bazie emolientów, czyli substancji natłuszczających, tworzących na powierzchni skóry warstwę ograniczającą odparowywanie wody. Efekt nawilżenia i wygładzenia cery zapewni np. maseczka z awokado czy na bazie oliwy z oliwek. Bogactwa witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych dostarczy skórze także maseczka z żółtka lub siemienia lnianego. Nawilżająco, a zarazem odżywczo i odkażająco działają maseczki z miodu.

Niektóre źródła proponują wykonywanie domowych maseczek na trądzik z wykorzystaniem leków służących zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Rozgniecione tabletki łączy się z inną substancją, np. wymienioną wcześniej żelatyną. Maseczka węglowa czy aspirynowa ma działać przeciwzapalnie, jednocześnie redukując nadmiar sebum.

Jak aplikować maseczki na twarz?

Maseczki nakłada się na dokładnie oczyszczoną twarz. By składniki odżywcze dobrze się wchłaniały, dobrze jest wykonać także delikatny peeling (usunie martwy naskórek i odsłoni pory) oraz kilkuminutową parówkę, dzięki której otworzą się pory skóry. Najkorzystniejszym sposobem nakładania maseczki na twarz jest delikatne wmasowanie jej palcami (masaż również ułatwi substancjom aktywnym wniknięcie w głąb skóry), zaczynając od czoła, a kończąc na brodzie, z pominięciem okolic oczu i warg. W zależności od zaleceń producenta maseczkę pozostawia się na około 10–20 minut. Ze względu na optymalne działanie kosmetyku, najlepiej jest wówczas nie mówić i nie wykonywać czynności nasilających mimikę twarzy – wskazany jest relaks. Po upływie określonego czasu maseczkę należy – w zależności od jej typu – zerwać w całości lub starannie zmyć letnią wodą. Po zabiegu skórę trzeba przemyć ściągającym tonikiem lub płynem micelarnym i użyć lekkiego kremu nawilżającego. Maseczki na twarz warto nakładać przynajmniej raz w tygodniu. Ich korzystny wpływ zwykle staje się widoczny już po pierwszej aplikacji, choć czasem kosmetyk należy zastosować kilkukrotnie, by stwierdzić jego skuteczność.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?