Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?

NAN

Fot: JPC-PROD / fotolia.com

Maść propolisowa była stosowana już w starożytnym Egipcie jako skuteczny lek na rany, oparzenia i inne zmiany skórne. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne oraz pobudza regenerację tkanek.

Maść propolisowa znana jest także ze swych właściwości uszczelniających naczynia krwionośne, dlatego dobrze się sprawdza na hemoroidy czy pęknięte naczynka. Ten tani lek dostępny jest niemal w każdej aptece, ale można go zrobić samemu w domu.

Co to jest maść propolisowa?

Maść propolisowa to lek o bardzo prostym składzie wykonany z wazeliny lub lanoliny i propolisu. Propolis, czyli kit pszczeli, jest bardzo gęstą i kleistą substancją wytwarzaną przez pszczoły z żywic roślinnych. Służy im jako środek do uszczelniania ula oraz dezynfekcji.

Składa się z żywicy, wosku, olejków eterycznych, pyłków roślinnych, minerałów i witamin.

Maść propolisowa – działanie

Maść propolisowa zawdzięcza swoje działanie składnikom aktywnym zawartych w kicie pszczelimflawonoidom, terpentynom, kwasom fenolowym, olejkom eterycznym i witaminom. Dzięki temu zabija ona wiele ze znanych patogenów – bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Ponadto uszczelnia ona naczynia krwionośne, pobudza regenerację tkanek i działa przeciwzapalnie. Dzięki zawartości wosku i wazeliny działa ona również nawilżająco.

Maść propolisowa – zastosowanie i dawkowanie

Maść propolisowa znalazła zastosowanie jako panaceum na otwarte, trudno gojące się rany, wrzody, oparzenia i inne dolegliwości skórne. Zaleca się smarowanie chorych miejsc 2–3 razy dziennie lub częściej (w razie potrzeby).

Na co pomoże maść propolisowa?

Maść propolisowa ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne może być stosowana na trądzik, rany i wrzody. W badaniach nad działaniem propolisu na wrzody u osób z cukrzycą zaobserwowano, że 5% balsamy stosowane przez 4 tygodnie znacząco je zmniejszały i wzmacniały proces leczenia. Testy na zwierzętach również wykazały, że leczenie 30% maścią propolisową zmniejszało czas leczenia i wielkość blizny w stosunku do ran niepoddanych żadnej terapii.

Z kolei dzięki działaniu przeciwwirusowym maść propolisowa jest skutecznym lekiem na opryszczkę.

Maść propolisowa bardzo dobrze działa również na oparzenia, nawet 2 stopnia – przyspiesza gojenie, znosi ból i znacząco obniża ryzyko zakażeń oraz powstawania martwicy w poparzonych tkankach.

Specyfik ten pomocny jest także w leczeniu dolegliwości ginekologicznych o różnej etiologii (działa na grzybicę, bakterie i pierwotniaki) i hemoroidów. W takim przypadkach warto uzupełnić stosowanie maści o czopki z propolisem.

Maść propolisowa jest też często zalecana na łuszczycę – poleca się smarowanie zmienionych chorobowo miejsc jeden raz dziennie. Przeciwzapalne właściwości kitu pszczelego wspomagają leczenie nawet uciążliwych postaci tej choroby.

Kiedy warto leczyć się ziołami? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Maść propolisowa – przeciwwskazania i środki ostrożności

Maść propolisowa może uczulać, dlatego przy jej stosowaniu należy zachować ostrożność i przy pierwszym użyciu posmarować mały i zdrowy fragment skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania jakichkolwiek produktów z propolisu jest alergia na produkty pszczele. Warto również mieć na uwadze, że maść propolisowa może wywoływać nieprzyjemny wyprysk kontaktowy, który może nie ujawnić się od razu. Szacuje się, że do 6% ludzi wykazuje nadwrażliwość na preparaty z kitem pszczelim.

Maść propolisową można stosować u kobiet w ciąży oraz dzieci.

Gdzie można kupić maść propolisową?

Maść propolisową można kupić w większości aptek, w sklepach zielarskich i punktach sprzedaży produktów pszczelich. A aptekach najczęściej dostępna jest maść propolisowa 5% i 7%, można jednak zakupić takie o większej zawartości propolisu – nawet 30%.

Maść propolisowa – jak ją zrobić?

Maść propolisową można wykonać samemu w domu. W tym celu należy zakupić wazelinę kosmetyczną i czysty propolis (dostępny na przykład u pszczelarzy). Wazelinę rozpuszcza się w kąpieli wodnej razem z pokruszonym kitem pszczelim i miesza do czasu uzyskania jednolitej substancji. Tak uzyskany preparat warto przetrzeć przez sito, aby pozbyć się ewentualnych grudek. Po ostygnięciu maść jest gotowa do zastosowania. Należy pamiętać, że zawartość propolisu nie powinna przekraczać 30%.

Bibliografia:

Afkhamizadeha M., Aboutorabib R., Ravaric H. i in., Topical propolis improves wound healing in patients with diabetic foot ulcer: a randomized controlled trial, “Natural product research”, 2017.

Abu-Seida A., Effect of Propolis on Experimental Cutaneous Wound Healing in Dogs, “Veterinary Medicine International”, 2015.

Walgrave S., Warshaw E. i Glesne L., Allergic contact dermatitis from propolis, “Dermatitis”, 16(4), 2015, s. 209–215.

Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Próby stosowania propolisu w leczeniu ran, oparzeń i odleżyn, “Pasieka”, 5, 2017.

Bankova V., Galabov A., Antonova D. i in., Chemical composition of Propolis Extract ACF® and activity against herpes simplex virus, Phytomedicine, 21(11), 2014, s. 1432–1438.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
164
11
Polecamy
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść
Maść z żyworódki pierzastej – zastosowanie i przepis na domową maść TVN zdrowie
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Komentarze (2)
Pszczelarz
Propolis rozpuścić najpierw w czystym spirytusie. W tłuszczu b.trudno rozpuścić!!! Po kilku dniach przecedzić. Łączyc z wazelina na zimno lub na ciepło.
Czytaj całość
terczer1455@wp.pl
bardzo pomocna strona
Czytaj całość
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?