Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania

Majeranek

Fot: Diana Miller / gettyimages.com

Maść majerankowa była popularnym lekiem na katar w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, a obecnie wraca do łask. Nie ma skutków ubocznych i można ją stosować nawet u noworodka lub w ciąży.

Maść majerankowa zawdzięcza swoje działanie obecności eterycznego olejku majerankowego, który posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego tak dobrze radzi sobie z katarem.

Zobacz także: Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?

Co to jest maść majerankowa?

Maść majerankowa jest naturalnym, dwuskładnikowym lekiem o delikatnym działaniu. Zawiera 1% ekstraktu ziela majeranku i wazelinę. To bardzo tani i łatwo dostępny lek o wielu zastosowaniach.

Maść majerankowa – właściwości

Maść majerankowa zawdzięcza swoje właściwości obecności olejku majerankowego. Wykazuje on zdolność zabijania bakterii, wirusów i grzybów oraz działanie przeciwzapalne. Korzystnie wpływa też na dolegliwości układu pokarmowego.

Zobacz także: Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie

Jakie zalety ma maść majerankowa?

Największą zaletą leku jest jego prostota, naturalność i delikatność. Dzięki temu maść majerankowa nie wywołuje skutków ubocznych i może być stosowana u niemowląt, dzieci czy kobiet w ciąży. Polecana jest też osobom z przewlekłymi nieżytami górnych dróg oddechowych, gdyż w przeciwieństwie do większości leków może być stosowana przez długi czas i nie wpływa niszcząco na śluzówkę nosa.

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6.

Maść majerankowa na katar u niemowląt, dzieci i dorosłych

Kiedyś bardzo popularna maść majerankowa z czasem zaczęła ustępować miejsca nowoczesnym i silniej działającym lekom. Po wielkim bumie na krople obkurczające śluzówkę nosa i antybiotyki powoli jest na nowo docenienia jako lek na katar, jako że nie powoduje szkodliwych skutków ubocznych (niszczenie, wysychanie śluzówki) i może z niej korzystać praktycznie każdy – również niemowlęta.

Maść majerankowa może być stosowana na zatoki, nie należy jednak na niej nadmiernie polegać, ponieważ zawarte w niej składniki lecznicze w nikłym stopniu mogą przeniknąć do ich wnętrza. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie inhalacji z naparu z majeranku lub dodatkiem kilku kropli olejku majerankowego. Łagodzą one również choroby oskrzeli.

Jakie inne zastosowanie może mieć maść majerankowa?

Maść majerankowa może być stosowana w przypadku rozmaitych zmian skórnych i na błonach śluzowych. Jej działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne sprawia, że może pomagać w walce z opryszczką. Niektórzy zalecają też stosowanie maści majerankowej jako środka na blizny – konieczne jest jednak bardzo długie stosowanie tego preparatu, aby uzyskać jakiekolwiek efekty. Działa ona silniej jako środek zapobiegający ich tworzeniu się, ponieważ zmiękcza skórę, przyspiesza gojenie ran i ziarninowanie się skóry.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i ściągające oraz przyspieszające gojenie można ją stosować również w przypadku owrzodzeń, oparzeń, odmrożeń, ukąszeń owadów oraz wszelkich zapaleń i pęknięć naskórka.

Maść majerankowa jest też skutecznym środkiem na hemoroidy. Wykazuje ona działanie przeciwgrzybicze, dlatego można nią smarować zmiany skórne o tej etiologii. Działanie to jest jednak bardzo łagodne, więc jeśli dolegliwości nie mijają, należy sięgnąć po silniejsze środki. Z tego względu może być ona również skuteczna w leczeniu zajadów.

Maść majerankowa – dawkowanie

W leczeniu kataru maść majerankową powinno się nakładać dookoła dziurek od nosa 2–3 razy dziennie w trakcie trwania infekcji. Leku nie należy podawać do wnętrza nozdrzy, gdyż hamuje on naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny. Jeżeli objawy nie ustępują w przeciągu kilku dni lub się nasilają, należy zwrócić się do lekarza, gdyż maść może się okazać zbyt łagodnym preparatem.

Maść majerankowa nie jest przeznaczona do stosowania wewnętrznego wbrew obiegowej opinii, że można ją stosować na kolki lub problemy z układem trawiennym. Majeranek rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działając antyseptycznie, żółciopędnie i pobudzając wydzielanie soków trawiennych, jednak w takich wypadkach lepiej sięgnąć po napar z ziela. Głównym składnikiem maści majerankowej jest wazelina, która, choć nie jest trująca, to nie powinna być zażywana doustnie.

Maść majerankowa – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania maści majerankowej jest uczulenie na majeranek lub wazelinę.

Producent wskazuje na to, że nie jest ona zalecana u niemowląt, czyli u dzieci poniżej 1. roku życia. Nie prowadzono bowiem żadnych badań na tej grupie wiekowej, a ze względu na niedojrzałość skóry tak małego dziecka istnieje obawa przed stosowaniem wszelkich ziół i wyciągów ze względu np. na alergię. Jednak od pokoleń majeranek stosuje się właśnie u niemowląt, kiedy inne możliwości terapeutyczne są ograniczone. Najczęściej zamiast noska stosuje się maść majerankową na stopki dziecka, by zachować efekt olejków aromatycznych. Mechanizm działania i ewentualny efekt terapeutyczny nie jest wyjaśniony.

Maść majerankowa – podsumowanie

Choć maść majerankowa wykazuje wszechstronne działanie, należy pamiętać, że jest ono bardzo łagodne. Dlatego, choć z jednej strony jest wyjątkowo bezpiecznym lekiem, to nie należy się po niej spodziewać spektakularnego działania. Jeśli katar lub inne dolegliwości, na które jest stosowana, się nasilają, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Skąd się bierze katar? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Bibliografia:

http://rozanski.li/703/majeranek-majorana-w-praktycznej-fitoterapii/

Makowska M. i Alkiewicz J., Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych, “Nowa Pediatria”, 5, 2000, s.11–13.

Baranowska A. i Szyszko-Perłowska A., Pielęgnowanie dziecka chorego, Radom, 2006.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
7
Polecamy
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Maść tranowa – właściwości oraz zastosowanie lecznicze i kosmetyczne
Maść tranowa – właściwości oraz zastosowanie lecznicze i kosmetyczne TVN zdrowie
Jakie działanie ma maść borowinowa?
Właściwości i zastosowanie
Jakie działanie ma maść borowinowa? Właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Komentarze (2)
Dzień dobry, standardowa maść majerankowa nie zawiera w swoim składzie hormonów. Producent wskazuje na to, że nie jest ona zalecana u niemowląt, czyli u dzieci poniżej 1. roku życia. Nie prowadzono bowiem żadnych badań na tej grupie wiekowej, a ze względu na niedojrzałość skóry tak małego dziecka istnieje obawa przed stosowaniem wszelkich ziół i wyciągów ze względu np. na alergię. Jednak od pokoleń majeranek stosuje się właśnie u niemowląt, kiedy inne możliwości terapeutyczne są ograniczone. Najczęściej zamiast noska stosuje się maść majerankową na stópki dziecka, by nie smarować delikatnej skóry twarzy, ale zachować efekt olejków aromatycznych zawartych w maści.
Czytaj całość
ASI
nie prawdziwe informacje, maść może być stosowana od roku i absolutnie nie kobiety w ciąży !!! Zawiera hormony !!!
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?