Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść cynkowa na pryszcze i inne problemy skórne – skład, działanie, stosowanie, cena
menu
Polub nas na Facebooku

Maść cynkowa na pryszcze i inne problemy skórne – skład, działanie, stosowanie, cena

symbol chemiczny cynku

Fot. Zerbor / Getty Images

Maść cynkowa na pryszcze przeznaczona jest do stosowania miejscowego na małe powierzchnie skóry. Pozytywne działanie zawdzięcza wysuszającym i przeciwzapalnym właściwościom substancji czynnej, jaką jest tlenek cynku. Za opakowanie 20 g maści cynkowej zapłaci się około 2,50 zł.

Maść cynkowa na pryszcze jest bardzo często stosowana. Jednakże pomimo zadowalających efektów, korzystanie z niej jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na tlenek cynku bądź któryś z pozostałych jej składników. To także bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy ropne wypryski. Przez to, że maść cynkowa nie wchłania się, tworzy barierę ochronną na skórze. Gęstszym odpowiednikiem maści jest pasta cynkowa.

Czy maść cynkowa pomaga na pryszcze?

Maść cynkowa wskazana jest do stosowania na wiele problemów skórnych, w tym zwłaszcza na pryszcze. Poprawę widać już po jednym dniu jej używania. Doskonale radzi sobie także w leczeniu trądziku i ropnych wyprysków. Maść cynkowa wykazuje silne działanie wysuszające, ściągające, przeciwświądowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, odkażające, osłaniające i ochronne. Znana jest również z działania matującego, kryjącego i fotoprotekcyjnego, ponieważ blokuje niemalże całe spektrum promieniowania UV. Maść cynkowa przewyższa działanie wielu droższych produktów na pryszcze, które występują przeważnie u osób z tłustą skórą, wydzielającą łój w nadmiernych ilościach.

Zawarty w maści tlenek cynku przyspiesza proces gojenia się niewielkich podrażnień. Maść cynkowa dodatkowo wykorzystywana jest w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, oparzeń, otarć naskórka. Maść można też nakładać na blizny, żeby przyspieszyć proces ich gojenia. Maść cynkowa poprawia wygląd i kondycję skóry, w konsekwencji czego wpływa pozytywnie na samopoczucie i pewność siebie. Dodatkowo maść cynkowa jest powszechnie stosowana w łagodzeniu opryszczki.

Maść cynkowa na pryszcze – jak stosować?

Użycie maści cynkowej jest bardzo proste. Preparat przeznaczony jest do miejscowego stosowania na skórę po wcześniejszym jest oczyszczeniu i osuszeniu. Przed nałożeniem maści i po nim należy pamiętać, żeby dokładnie umyć dłonie. Konieczne jest unikanie kontaktu środka z oczami. Niewskazane jest stosowanie maści na duże powierzchnie ciała, ponieważ ze względu na komedogenne działanie (zapychające pory skóry) wazeliny, pojawić się mogą nowe zaskórniki czy może dojść do podrażnienia skóry. Ponadto maść cynkowa może mocno wysuszyć nie tylko pryszcza, ale i zdrową skórę. Zatem stosowana w nadmiarze, może spowodować jej łuszczenie.

Na zmienioną chorobowo skórę nanosi się cienką warstwę maści. Z kolei osoby zmagające się z trądzikiem powinny nanosić maść punktowo. Zaleca się stosowanie preparatu 1–2 razy na dobę. Najlepiej nakładać maść na pryszcze po wieczornej kąpieli przed spaniem. Jednak środek ten może zostawiać plamy na poduszce. Po otwarciu opakowania maść można bezpiecznie stosować nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Należy ją chronić przed działaniem światła i przechowywać w temperaturze poniżej 25ᵒC.

Maść cynkowa na pryszcze – przeciwwskazania

Mimo że maść cynkowa doskonale sprawdza się na pryszcze, istnieją pewne przeciwwskazania jej użytkowania, wśród których wymienia się zwłaszcza:

  • nadwrażliwość na tlenek cynku lub inny składnik maści,
  • ostre stany zapalne,
  • otwarte i niezagojone rany,
  • mocno uszkodzoną skórę.

Dodatkowo maści cynkowej nie powinno się łączyć z innymi miejscowymi środkami, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia skóry.

Maść cynkowa na pryszcze – skład

Maść cynkowa ma biały kolor. Substancją czynną w maści cynkowej na pryszcze jest zinci oxydi, czyli tlenek cynku, nazywany też bielą cynkową (wzór sumaryczny: ZnO). W 100 g maści znajduje się 10 g substancji czynnej. Tlenek cynku ma postać białego i bezzapachowego, nierozpuszczalnego w wodzie i tłuszczach proszku. Stanowi też składnik pudrów, kremów do opalania czy zasypek dla dzieci. Substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa (zawiera alkohol stearylowy, cholesterol, wazelinę białą, wosk biały). W sprzedaży pojawiły się także maści cynkowe z dodatkami, jak m.in. kwas salicylowy, który potęguje działanie ściągające i wysuszające. Maść cynkowa dostępna jest również jako preparat o gęstszej konsystencji, czyli pasta cynkowa.

Zobacz film i sprawdź, czy można przedawkować suplementację cynku:

Zobacz film: Cynk - czy można przedawkować suplementację cynku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile kosztuje maść cynkowa i gdzie można ją kupić?

Maść cynkowa (z łac. zinci oxidi unguentum) należy do środków OTC (z ang. over-the-counter drug), czyli dostępnych bez recepty lekarskiej. Za opakowanie 20 g zapłaci się około 2,50 zł. Takie opakowanie wystarcza na kilka miesięcy używania. Maść cynkową można kupić w każdej aptece bądź dzięki sprzedaży internetowej. W sprzedaży znajdują się opakowania zawierające 10 g, 15 g, 25 g, 30 g lub 50 g maści.

Czy stosujesz maść cynkową na pryszcze?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Maść cynkowa na pryszcze w ciąży

Maść cynkowa na pryszcze u ciężarnych kobiet może być stosowana dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub po zasięgnięciu opinii farmaceuty. Jednakże ze względu na powierzchowne działanie maści i jej niewchłanialny charakter, uważa się, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla matki ani dla rozwijającego się płodu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni