Lioton 1000 – działanie leku
Maść Lioton 1000 działa miejscowo - wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, dlatego też można ją stosować w krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.
Można również stosować ją wspomagająco przy leczeniu chorób żył powierzchownych takich, jak zapalenia żył, zakrzepowego zapalenia żył, czy żylakach kończyn dolnych.
Lioton 1000 – skład leku
Substancją czynną leku jest heparyna sodowa (Heparinum natricum). 1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 IU) heparyny sodowej.
Inne składniki leku to: karbomer 940, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, etanol 96%, olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, trietanoloamina, woda oczyszczona.
Lioton 1000 – dawkowanie leku
Lek Lioton 1000 jest przeznaczony do stosowania na skórę - w żadnym razie nie wolno go przyjmować doustnie. Maść należy stosować od 1 do 3 razy na dobę, nakładając pasek żelu o długości 3-10 cm na powierzchnię skóry i delikatnie masując aż do wchłonięcia żelu.
W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1 do 2 tygodni.
Lioton 1000 – wskazania do stosowania leku
Wskazaniem do zastosowania leku są choroby żył powierzchownych takie, jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych. Lek można także stosować przy pojawieniu się krwiaków podskórnych, stłuczeń, obrzęków.
Jak powstają żylaki? Dowiecie się tego z filmu:
Lioton 1000 – przeciwwskazania do stosowania leku
Leku nie wolno stosować w przypadku znanej nadwrażliwości na heparynę lub uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Maści nie wolno stosować także na otwarte rany lub sączące się zmiany skórne. Nie stosować w okolicy oczu, nosa i ust. Leku Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku wystąpienia krwawienia.
Lioton 1000 – interakcje
Stosowanie heparyny na duże powierzchnie skóry lub podczas jednoczesnego leczenia przeciwzakrzepowego, czyli przykładowo podczas podawania leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.
Leku nie powinny stosować dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią (przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku panie powinny poradzić się lekarza).
Lek Lioton 1000 nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lioton 1000 – skutki uboczne
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy reakcji alergicznych (zaczerwienienie i świąd skóry) lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać.
U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.