Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projektowany limit miejsc na kierunku lekarskim w roku akademickim 2019/2020, który ma wynieść w sumie 8331 miejsc. Jednolite studia magisterskie, prowadzone w języku polskim, będą kształcić 5122 przyszłych lekarzy, natomiast na jednolitych studiach magisterskich niestacjonarnych, również w języku polskim, będzie się kształcić 1308 osób. Natomiast na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych lub niestacjonarnych, prowadzonych w języku innym niż język polski będzie w sumie 1901 miejsc.
Polecamy: Leczenie zachowawcze w medycynie ogólnej i stomatologii
Jeśli chodzi o kierunek lekarsko-dentystyczny, to projektowany limit wynosi 1416 miejsc, z czego na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych, prowadzonych w języku polskim, będzie się kształcić 823 przyszłych stomatologów, a na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych, również prowadzonych w języku polskim - 266 osób. Z kolei na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych lub niestacjonarnych, prowadzonych w języku innym niż język polski, przewidzianych jest 327 miejsc.
Sprawdźcie, czy obcokrajowcy często leczą się w Polsce. Odpowiedź znajdziecie na filmie:
Najwięcej kandydatów na przyszłych lekarzy będzie się kształcić na Śląskim Uniwersytecie Medyczny w Katowicach (690 osób na studiach magisterskich, prowadzone w języku polskim) oraz na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (670 osób na studiach magisterskich, prowadzone w języku polskim). Warszawski Uniwersytet Medyczny przyjmie na jednolite studia magisterskie prowadzone języku polskim 550 osób, a Krakowska Akademia Medyczna im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 100 przyszłych lekarzy. Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma 210 miejsc, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 240, Gdański Uniwersytet Medyczny 316, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 340 miejsc.
Warto wiedzieć: Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Zeszłoroczne progi punktowe na poszczególne uczelnie można sprawdzić TUTAJ.