Polub nas na Facebooku
Czytasz: Likwidacja barier architektonicznych – jak uzyskać dofinansowanie PFRON?
menu
Polub nas na Facebooku

Likwidacja barier architektonicznych – jak uzyskać dofinansowanie PFRON?

mat. freepik.com

Bariery architektoniczne występują w zasadzie wszędzie: w mieszkaniach, szkołach, przychodniach, kinach, parkach, na ulicach i parkingach... Dla osób mających problemy z poruszaniem pozornie bezproblemowy podjazd czy wejście na klatkę schodową okazują się często barierą nie do pokonania! Nowoczesne budownictwo stawia na większą dostępność; co jednak w przypadku starszych obiektów? Niestety, większość z nich wymaga dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można to zrobić, korzystając z dofinansowania PFRON.

Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ograniczają swobodę lub wręcz uniemożliwiają przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnościami. Najbardziej uciążliwe bariery architektoniczne spotyka się przede wszystkim w miejscach zamieszkania. Stare budownictwo to kamienice z wąskimi klatkami schodowymi i stromymi stopniami. Brak windy, wysokie krawężniki, ciasne korytarze i łazienki z głębokimi wannami oraz wiele innych utrudnień na co dzień towarzyszy tu osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu. Na szczęście nowoczesne rozwiązania umożliwiają skuteczną walkę z tego typu barierami architektonicznymi – dziś każdy może zastosować je w swoim domu!

Likwidacja barier architektonicznych – nowe możliwości

O ile przebudowa mieszkania, klatki schodowej czy osiedlowej drogi może być trudną do zrealizowania inwestycją, to jednak wiele barier architektonicznych można skutecznie zlikwidować poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń: krzeseł transportowych, ramp podjazdowych, schodołazów, podnośników czy nawet wind domowych. Zakup niektórych rozwiązań to spory wydatek – nie w każdym budżecie domowym jest miejsce na takie inwestycje, dlatego warto sięgnąć po finansowe wsparcie likwidacji barier architektonicznych z PFRON, które umożliwia dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób mających problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie PFRON na zakup schodołazów, ramp czy specjalnego oporęczowania w mieszkaniu i łazience?

Kto może starać się o dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wskazuje, że środki PFRON mogą być przeznaczone na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. O dofinansowanie mogą starać się osoby z trudnościami w poruszaniu się, o ile są właścicielami nieruchomości lub jej użytkownikami wieczystymi, ale nie tylko. Jeśli osoba z niepełnosprawnością posiada zgodę właściciela obiektu mieszkalnego, także może starać się o środki finansowe na modernizację tego obiektu pod kątem likwidacji barier.

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych – co warto wiedzieć?

Maksymalna kwota dofinansowania PFRON wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, a dofinansowanie takie może być przyznane raz na rok. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na wymianę urządzeń sanitarnych i remont łazienki, budowę podjazdu do budynku mieszkalnego czy dobudowę windy oraz inne prace usuwające utrudnienia związane z przemieszczaniem się w najbliższej okolicy. Przede wszystkim nie należy jednak rozpoczynać prac przed zawarciem umowy o dofinansowanie, bo w takiej sytuacji poniesione nakłady nie podlegają refundacji. O dofinansowanie PFRON można się ubiegać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS), Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) albo online – poprzez System Obsługi Wsparcia PFRON. Program Dostępność Plus umożliwia z kolei uzyskanie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek z możliwością częściowego ich umorzenia; mogą z nich skorzystać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, jak i jednostki naukowe, instytucje kultury, urzędy, szkoły, przychodnie oraz właściciele wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Wysokość pożyczki może wynieść nawet do 100% wartości inwestycji, a możliwość umorzenia – do 40% kapitału.

Na co warto przeznaczyć środki uzyskane w ramach dofinansowania?

Kompleksowy remont mieszkania lub łazienki, przebudowa klatki schodowej czy wejścia do budynku to inwestycje czaso- i kosztochłonne. Nie każdy może pozwolić sobie na realizację tak dużego przedsięwzięcia – nawet gdy otrzyma specjalne środki finansowe w ramach dofinansowań. W co zatem warto zainwestować pieniądze z dofinansowania?

Rampy umożliwiające pokonanie schodów na wózku inwalidzkim

mat. Mobilex – uniwersalne, przenośne, składane rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich, do nabycia w ramach dofinansowania PFRON.

Nowoczesne rampy umożliwiają łatwe i bezproblemowe pokonanie schodów na wózku inwalidzkim, bez konieczności przebudowy infrastruktury. Nie zawsze przepisy budowlane czy warunki techniczne budynku pozwalają na generalny remont i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a tego typu rampy można rozłożyć, gdy są potrzebne, a także złożyć i zabrać ze sobą w inne miejsce, w którym mogą okazać się niezbędne. To bardzo wygodne rozwiązanie. Inną praktyczną i łatwą do natychmiastowego zastosowania i wykorzystywania opcją są rampy gumowe, które skutecznie likwidują wysokie progi w starych kamienicach oraz wszystkich obiektach trudnych do renowacji.

mat. Mobilex – gumowe, antypoślizgowe rampy niwelujące wysokie progi we wnętrzach, dostępne w różnych rozmiarach, również za środki PFRON.

Schodołazy to z kolei mobilne transportery, które nie wymagają montażu oraz zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Umożliwiają bezpieczne pokonanie schodów bezpośrednio na wózku lub specjalnym krzesełku, w które wyposażone są niektóre modele schodołazów.

mat. Mobilex – schodołazy. Po lewej gąsienicowy do pokonywania schodów na wózku inwalidzkim, po prawej kroczący (z krzesełkiem dla osoby z niepełnosprrawnościami). Oba do kupienia w ramach finansowego wsparcia PFRON w zakresie likwidacji barier architektonicznych. 

Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zagospodarowanie środków PFRON, jest także przystosowanie łazienki do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się, bez robienia w niej generalnego remontu. Warto zacząć od zamontowania specjalnych poręczy i uchwytów, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w samodzielnym wykonywaniu czynności higienicznych, a także wyposażyć łazienkę w specjalne siedzisko pod prysznic lub podnośnik wannowy, który znacznie ułatwia osobie nie w pełni sprawnej ruchowo wchodzenie i wychodzenie z wanny.

mat. Mobilex – wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych: poręcze inwalidzkie oraz podnośnik wannowy, pomoce objęte refundacją ze środków PFRON.

Usuwanie utrudnień stających na drodze osób z niepełnosprawnościami może być kosztowną inwestycją – aby uzyskać środki finansowe, warto korzystać ze specjalnych programów umożliwiających likwidację barier architektonicznych – mogą to zrobić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy oraz instytucje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?