Po które leki sięgamy najczęściej?
GIF podaje, że mogą wystąpić trudności z dostaniem leków, w których substancją czynną jest semaglutidum. Dotyczy to przede wszystkim preparatów, które zawierają 1 mg substancji. Okazuje się, że regularne dostawy nie zaspokajają potrzeb pacjentów i udaje zrealizować ok. 60 proc. recept.
W przypadku farmaceutyków, w których stężenie substancji czynnej wynosi 0,25 mg i 0,5 mg realizowanych jest 64 - 69 proc. recept. Kłopoty z wykupieniem leków mogą mieć również osoby, które przyjmują iraglutyd. Warto dodać, że obie substancje wykorzystywane są leczeniu cukrzycy i otyłości.
Problem z dostępnością pojawia się także w przypadku farmaceutyków zawierających isosorbidi mononitras w dawce 20 mg, w postaci tabletek powlekanych, 60 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu oraz 100 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Dostawy leku zostały wstrzymane do stycznie 2024 roku. Substancja czynna stosowana jest w leczeniu m.in. dławicy piersiowej.
Które leki kupowane są najczęściej?
Warto dodać, że raport GIF zawiera również wykaz leków, po które sięgamy najczęściej. Pokazuje on, że wzrosła liczba recept wystawianych na antybiotyki.
GIF przekazał, że znacząco poprawiła się dostępność farmaceutyków na bazie benzathini phenoxymethylpenicillinum w formie pediatrycznej. Zgodnie z zapowiedziami producenta jeszcze w listopadzie na rynek trafi kolejna transza. W najbliższym czasie ma się także pojawić Polcylin (phenoxymetylopenicillinum potassium) w postaci pediatrycznej, zaliczany do fenoksymetylopenicylin.
Zobacz wideo: Czym zajmuje się farmaceuta?
Źródło: dziennik.pl