Technologia już od dawna rządzi naszym światem. Inteligentne telefony, telewizory, samochody czy domy to już nie jest dla nas żadna nowość. Nowością jest za to stworzenie przez sztuczną inteligencję leków. Z jakim skutkiem? Tego dowiemy się już niedługo, ponieważ stworzony przez nią środek właśnie przechodzi w Japonii testy kliniczne.
O jakim leku mowa? Chodzi o preparat, który ma pomóc w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Za jego opracowanie zabrał się start-up Exscientia z Wielkiej Brytanii i firma farmaceutyczna Sumitomo Dainippon Pharma z Japonii.
W jaki sposób komputer stworzył tego typu lek? Kluczowy był algorytm, który miał za zadanie porównać potencjalne związki chemiczne z uwzględnieniem wielu parametrów i w oparciu o rozległą bazę danych. Ile czasu zajęło mu to odkrycie? Rok. A ile czasu zajmuje to człowiekowi? Biorąc pod uwagę tradycyjne metody badawcze… 5 lat.
Warto dodać, że ten algorytm może posłużyć również do badań nad lekami na dowolną, inną chorobę. W tym momencie prowadzane są również eksperymenty nad środkami przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, a także takich, które miałby pomóc w walce z rakiem. Istnieje szansa, że nowy środek trafi do klinicznych badan jeszcze w tym roku.
Czy już niedługo będzie normą tworzenie leków przez komputer? Taki scenariusz jest wysoce prawdopodobny. Ale to dobrze, ponieważ dzięki sztucznej inteligencji znacznie skróciłby się czas testów, rejestracji i wprowadzania na rynek nowych leków.
Zobacz film: Niebezpieczne leki na cukrzycę